تفاوت تجربه کاربری و رابطه کاربری چیست؟

تفاوت تجربه کاربری و رابطه کاربری بصورت خلاصه تشخیص نیاز کاربر و چیدمان آنها به نحوه ای که دسترسی برای کاربر راحتر باشد، تجربه کاربری UX و چیدمان زیبا ، چشم نواز را رابط کاربری UI می نامند
تفاوت تجربه کاربری و رابطه کاربری چیست؟ - وبلاگ آژانس بازاریابی آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

تفاوت تجربه کاربری و رابطه کاربری یکی از چالشهای روز در دنیای اینترنت است. این روزها که زندگی با سرعت بالایی به سمت الکترونیکی شدن پیش میرود، گسترش استفاده از سایتهای اینترنتی چه برای کاربران و چه برای کارفرمایان بسیار شایان توجه است.

برای همه ما پیش آمده است که مطلبی را در اینترنت جستجو کنیم و وارد سایت جدیدی شویم؛ اما نتوانیم مطلبی را که به دنبالش بوده‌ایم، پیدا کنیم یا ندانیم به صفحات فرعی چگونه دسترسی پیدا کنیم. شاید جذابیت گرافیکی سایت اندکی ما را تشویق کند تا زمان بیشتری برای پیدا کردن مطلب موردنظر صرف کنیم؛ اما بعد از چند دقیقه، قطعا از سایت خارج می‌شویم.

 در این مثال آنچه ما را در سایت نگه می‌داشت رابط کاربری (UI) یعنی طراحی زیبا و جذاب بود و آنچه مانع از دسترسی ما به مطلب می‌شد، تجربه کاربری (UX) بود که به درستی طراحی نشده بود.

طراحی (UI) و طراحی (UX) هر کدام به تنهایی یک شغل به حساب می آیند. به عبارت دیگر، (UI) همان نمای سایت اینترنتی است که هنگام ورود و استفاده از سایت مشاهده می‌شود مانند شکل دکمه‌ها، خطوط، انیمیشن‌ها، عناصر بصری و کلا هر چیزی که به زیبایی شناسی سایت‌ها مربوط می‌شوند.

 (UX) نیز همان تعامل کاربر با سایت است، اینکه کاربر بتواند به راحتی با قسمت‌های مختلف سایت ارتباط برقرار کند و طراحی سایت بتواند بر روی احساسات و رفتار کاربر تأثیرگذار باشد. در ادامه به بررسی بیشتر این مفاهیم می‌پردازیم.

برای درک بهتر تفاوت تجربه کاربری و رابطه کاربری با یک مثال شروع کنیم کوه بزرگ یخ در میان اقیانوس را تصور کنید. قطعا قسمت بسیار بزرگتر از این کوه در زیر آب است و شما آن را مشاهده نمیکنید.

رابط کاربری (UI) قسمتی از پروژه است که به راحتی توسط کاربر دیده میشود و تجربه کاربری (UX) قسمتی از پروژه است که ممکن است در نگاه اول دیده نشود اما بخش بزرگی از بقای پروژه به آن وابسته است.

کوه یخ بزرگی که کاربر میبیند ، اگر به قسمت زیرین خودش متصل نباشد، به زیر آب خواهد رفت و خیلی خیلی کوچکتر دیده خواهد شد. رابط کاربری یا همان UI، به معنی چیزی است که کاربر با آن درگیر است و آن را مشاهده می‌کند.

 اینکه محصول/سایت/نرم‌افزار شما چه شکلی است. تجربه کاربری یا همان UX، کیفیت احساسات فردی است که با یک طراحی خاص روبرو شده و از آن استفاده کرده است.

وظایف طراح تجربه کاربری

استراتژی تولید محتوا که شامل سه بخش زیر می باشد

 • محتوا/تدوین استراتژی (Content and Strategy).
 • تجزیه و تحلیل مشتری (Customer Analysis).
 • تحلیل و رصد رقبا (Competitor Analysis) .

وایرفریمینگ  و نمونه سازی که شامل مراحل

 • ساختار محصول، پروتوتایپ استراتژی و وایرفریمینگ Product Strcuture‪ Strategy Prototype and Wireframing)).
 • نمونه‌سازی و آزمایش Prototyping‪ testing)).
 • توسعه و برنامه‌ریزی وایرفریمینگ Development‪ Planning Wireframing)).

هماهنگی و تجزیه و تحلیل که شامل موارد زیر می شود

 • تجزیه و تحلیل و اجر ا (Analytics and Execution).
 • هماهنگی با توسعه‌دهندگان . (Coordination with Developers)
 • پیگیری اهداف و ادغام (Tracking Goals and Integration).

وظایف طراح رابط کاربری

 • برندینگ و توسعه نام تجاری (Branding):طراحی رابط کاربری بر اساس شخصیت برند انجام می شود.
 • توسعه گرافیکی محصول (Graphic Development): استفاده از جلوه های حرکتی و انیمیشن ها در طرح های مربوط به رابطه کاربری باید لحاظ شود.
 • راهنمایی بصریکاربر (User Guides): راهنمایی جهت حرکت کاربر در مسیر درست هنگام کار با محصول می باشد.
 • استوری لاین (Storyline): طراحی رابط کاربری از دید مشتریان و کاربران است.
 • تجزیه و تحلیل مشتری (Customer research): آنالیز و توجه به داده های آماری در خصوص کاربران و لحاظ کردن آنها در طراحی.
 • تحقیق طراحی، تعاملی بودن و رسپانسیو بودن Design Research‪, Responsiveness and Interactivity): استفاده از تعاملات در طراحی (برای مثال هنگام رفتن نشانگر موس روی دکمه رنگ آن تغییر کند.
 • نمونه‌سازی UIبا استفاده از نرم افزارها نمونه از طرحی که منظر داریم را پیاده سازی نماییم.
 • پیاده‌سازی با توسعه‌دهنده (Implementation with developer): هماهنگی با طراح تجربه کاربری و توسعه دهنده.
حتما بخوانید :  رابط کاربری UI چیست؟

تفاوت عمده تجربه کاربری و رابطه کاربری

تجربه کاربری به دنبال آن است که سفر کاربر یا  User Journey خوبی برای کاربر فراهم کند؛ اما رابط کاربری بر ظاهر و کاربرد محصول تمرکز دارد.

تجربه کاربری به دنبال جنبه‌های انتزاعی فرایند طراحی است، اما رابط کاربری بیشتر به دنبال عناصر ملموس و قابل‌دیدن طراحی است.

 رابط کاربری مانند پل و مسیری است که شما را به جایی که می‌خواهید می‌رساند،  تجربه کاربری زمانی است که احساس می‌کنید به آنچه می‌خواستید، رسیده‌اید.

 رابط کاربری بر محصول تمرکز می‌کند و تجربه کاربری بر مسیری که قرار است کاربر طی کند.

تجربه کاربری تمام تجربیاتی را دربرمی‌گیرد که یک فرد در برخورد با یک محصول دارد، در حالی که رابط کاربری به تعامل خاص یک کاربر با یک محصول یا خدمات خاص اشاره دارد.

آیا متخصص رابط کاربری بهتر از تجربه کاربری است ؟

پیش از بیان تفاوت‌ تجربه کاربری و رابط کاربری، بهتر است به شما بگوییم که UI و UX باهم ارتباط مستقیمی دارند و رابط کاربری، بخشی از تجربه کاربری را تشکیل می‌دهد. بنابراین طراحان تجربه کاربری و رابطه کاربری می‌بایست با همدیگر در تعامل باشند تا به نتیجه خوبی دست پیدا کنند.

باتوجه به اینکه این دو رشته در عین همپوشانی تفاوت های چشمگیری در زمینه اجرایی دارند به روحیات خودتان رجوع کنید. اگر روحیاتتان بیشتر سمت امور گرافیکی و خلاقیت در این زمینه است وارد مبحث رابط کاربری و در ادامه توسعه رابط کاربری شوید.

 اگر علاقه شما به زمینه های گرافیکی کمتر می باشد و علاقه مند مباحث چالشی، روانشناسی و تحلیلی هستید پیشنهاد می کنیم وارد حوزه طراحی تجربه کاربری شوید.

اهمیت رابط کاربری و تجربه کاربری برای کسب و کارها در چیست؟

هر کسب و کاری به محصول، وبسایت یا اپلیکیشن نیاز دارد تا در بازار خودش را معرفی کند و به مشتریان خود اطلاعات لازم را بدهد. شرکت‌های بزرگ برای رابط کاربری و تجربه کاربری هزینه زیادی پرداخت می‌کنند، چون به تجربه دریافته‌اند که UI مانند قلابی است که مخاطب را به سمت خود می‌کشد.

سایت‌هایی که ظاهر مناسب یا UI خوبی ندارند، هرچقدر هم که تولید محتوای حرفه‌ای انجام دهند، در همان بدو ورود کاربر، مشتری را از دست می‌دهند.

اگر رابط کاربری ویا مسیر دسترسی خوبی نداشته باشید، کسی در سایت شما نمی‌ماند و ترافیک سایت شما افزایش پیدا نمی‌کند. گوگل این رفتار کاربران را تشخیص می‌دهد و برای شما امتیاز منفی در نظر می‌گیرد.

زمانی که تجربه کاربری و رابط کاربری خوبی دارید، یعنی محتوا یا خدمات را در درست‌ترین شکل ممکن و به زیباترین شیوه ارائه می‌کنید؛ بنابراین مشتریان خود را روز به روز افزایش می‌دهید.

هدف تمامی کسب و کارها این است که به فروش بیشتر دست پیدا کنند و مشتریان خود را افزایش دهند. کسب و کارهایی که به تازگی کار خود را شروع کرده‌اند، باید به تجربه کاربری و رابط کاربری اهمیت بیشتری بدهند، زیرا هر کاربر می‌تواند مشتری بالقوه برای کسب و کار آن‌ها باشد.

در مجموع برای یک طراحی خوب باید طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری هر دو به بهترین نحو انجام شود و در نهایت به درستی با هم ادغام گردند. این یعنی لازم است که طراحان  UX و UI یک همکاری نزدیک داشته باشند تا کار هر دو طراح تا جای ممکن ساده شود و آنها بتوانند محصول نهایی را به بهترین شکل تولید کنند. پس یک طراح رابط کاربری خوب حتماً باید طراحی تجربه کاربری را درک کند و اهمیّت آن را بشناسد و بالعکس.

بسیار ممنونیم که تا پایان این مطلب با آپکاد بودید لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید