اصول تولید محتوای متنی و نوشتاری چیست ؟

محتوای متنی هنوز برای بسیاری از انسان‌ها قابل‌اتکاتر از سایر انواع محتواست. ارجاع دادن به متن محکم‌تر از فایل صوتی یا ویدئو است.
تولید محتوای متنی - آژانس بازاریابی آپکاد بهترین سایت تولید محتوا در اصفهان
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

وقتی صحبت از تولید محتوا می‌شود، ذهن ابتدا به سمت تولید محتوای متنی می‌رود. اگرچه انواع دیگر محتوا مثل صوت یا ویدئو وجود دارند اما محتوای متنی باید همیشه بخشی پایدار از استراتژی محتوای هر سایتی باشد.

محتوای متنی هنوز برای بسیاری از انسان‌ها قابل‌اتکاتر و قابل استنادتر از سایر انواع محتواست. ارجاع دادن به متن و استناد کردن به متن، محکم‌تر از استناد کردن به حرف یا نکته‌ای است که در یک فایل صوتی یا ویدئو مطرح شده است.

اهمیت تولید محتوای متنی :

 • متن می‌تواند به سئو کمک کند و باعث افزایش ترافیک وبسایت شود. کاری که با تبلیغ، به شکل موقت و معمولاً گران‌تر انجام می‌شود (تفاوت بازدید ارگانیک و بازدید خریداری شده). البته تأکید ما این است که سئو را به عنوان آخرین مرحله از مراحل تولید متن در نظر بگیرید. یعنی اجازه ندهید دغدغه‌ی سئو بر پیام اصلی محتوای شما غالب شود.
 • متن می‌تواند مدت حضور بازدیدکنندگان در وبسایت شما را افزایش دهد. این حضور طولانی‌تر می‌تواند درگیری ذهنی (Engagement) را افزایش داده و برخی شاخص‌های بیرونی مثل رتبه الکسا را هم بهبود دهد (افزایش رتبه الکسا به خودی خود، دستاورد ارزشمندی نیست. اما به هر حال، تصویر بهتری از سایت شما پیش چشم افراد ناآشنا ایجاد می‌کند و اعتبارتان را در نگاه آن‌ها افزایش می‌دهد
 • متن می‌تواند صفحه فرود شما را حرفه‌ای‌تر کرده و احتمال «اقدام» را افزایش دهد. شما نمی‌توانید فقط با قرار دادن یک یا چند دکمه‌ی ساده در یک صفحه، انتظار داشته باشید اقدامی انجام شود و مخاطب مثلاً ایمیل خود را به شما بدهد یا این‌که پولی برای محصول‌تان پرداخت کند (CTA چیست؟

انواع محتوای متنی

مقالات سایت: 

این بخش کمک زیادی به جذب کاربران هدف و سئو سایت می‌‌کند، اما موفقیت در آن وابسته به این است که به طور منظم و پیوسته محتوای جدید تولید شود.

اخبار در محتوای متنی :

 این بخش جهت اطلاع‌رسانی اخبار جدید در کسب و کار یا حوزه کاری، ایجاد می‌شود. اگرچه این نوع محتوا به دلیل تاریخ مصرف کوتاهی که دارد بهتر است که بخش کوچکی از استراتژی محتوا را شامل شود.

ایمیل‌ها: 

ایمیل‌ها را فراموش نکنید. ایمیل بهترین روش برای یادآوری کسب و کار و اطلاع‌رسانی به کاربران است. نوشتن ایمیل‌های جذاب اصول خود را دارد که اگر به آن توجه نشود باعث کاهش کلیک بر روی ایمیل‌ها خواهد شد.

رپورتاژ آگهی: 

یکی از انواع محتوا است اگرچه در سایت یا رسانه‌های خود شما منتشر نخواهد شد. رپورتاژ آگهی متنی است که در سایت‌های پربازدید برای جذب کاربران هدف منتشر می‌شود و بیشتر از اینکه جنبه تبلیغاتی داشته باشد، جنبه آموزشی و اطلاع‌رسانی دارد.

خبرنامه:

 اگر مطالب جذابی در سایت داشته باشید، افراد بیشتری علاقمند می‌شوند که در خبرنامه عضو شوند. با خبرنامه درباره هر آنچه که مربوط به شما است از جمله مطالب جدید سایت، آموزش‌ها، اخبار می‌توانید اطلاع‌رسانی کنید تا اعضاء به سایت وارد شده و مطالب جدید را مطالعه کنند.

پست‌های شبکه‌های اجتماعی: در کنار سایت، شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام بخش مهمی از استراتژی محتوای اغلب کسب و کارهای اینترنتی هستند. برای جذب حداکثر کاربران باید با روش‌های تولید محتوا در اینستاگرام آشنا باشید.

نبایدهای محتوی متنی:

 1. انتشار نامنظم: در تولید محتوی نوشتاری تقویم زمانی انتشار محتوی داشته باشید و ریتم انتشار را رعایت کنید.
 2. عدم بهینه سازی برای فروش: از مخاطبین بخواهید کاری انجام دهند مثلاً برنامه ای دانلود کنند یا محصولی بخرند و یا . . .
 3. نداشتن لینک در سایت ها، آخر هر مقاله لینکی برای ارجاع داشته باشید.
 4. نادیده گرفتن کلمات کلیدی: این کلمات مخاطبین را به سمت سایت یا صفحه شما می کشاند.

دلیل های اصلی که هر کسب و کار باید وبلاگ داشته باشد چیست؟

 • افزایش ترافیک (جذب مخاطب)
 • ارتباط با مشتریان
 • آموزش
 • پیشنهادات
 • سرمایه ای برای آینده

تمام موارد بالا می تواند با داشتن وبلاگ برای شما اتفاق بیفتد و مسیر شما را برای رسیدن به هدف نهایی که فروش و ارتقای شغلی است را هموار سازد.

نکات کلیدی در تولید محتوای متنی

تولید محتوای متنی مثل هر تولید محتوای دیگری اصول و نکاتی دارد که باید آن‌ها را پیش از آغاز تدوین استراتژی‌ تولید محتوا و حتی پیش از شروع بازاریابی محتوا به خاطر داشته باشید. در زیر مروری بر این نکات خواهیم داشت.

مشتری خود را بشناسید، تولید محتوا بر اساس پرسونای مشتری

پیش از آغاز تولید محتوای متنی، باید به شناختی نسبی از جامعه هدف و مشتریان خود دست پیدا کنید. تا وقتی که ندانید مشتری شما کیست و چه نیازهایی دارد، تولید محتوای مفید غیرممکن است. از آن جایی که محصولات یا خدمات شما طبق فرض‌هایی اولیه در مورد نیاز مردم شکل گرفته‌اند، احتمالا چیزهایی در مورد مشتریان احتمالی می‌دانید ولی احتمالا اکتفا به این مقدار از دانش و آگاهی به تولید محتوای متنی شما ضربه خواهد زد.

کانال‌های انتشار محتوای متنی را شناسایی کنید

همان طور که شناخت مشتری مهم است، شناخت فضاهای مجازی یا حتی فیزیکی که قصد ارائه محتوا در آن را دارید نیز مهم است. به عنوان مثال محتوای متنی که قرار است روی یک شبکه اجتماعی منتشر شود، کاملا با محتوایی که قرار است از طریق ایمیل به دست مخاطب برسد متفاوت است. شناخت کانال‌های ارتباطی شما با مشتری در واقع به شناخت بیشتر مشتری کمک می‌کند.

پیش از تولید محتوای متنی نسبت به پیام خود آگاهی پیدا کنید

اگر می‌خواهید تولید محتوای متنی را شروع کنید، حتما به خاطر داشته باشید که پیام خود را به شکل واضح بدانید. نمی‌توان در یک مطلب محتوا در مورد چندین موضوع کم‌ارتباط یا بی‌ارتباط به هم صحبت کرد. یکی از اصول تولید محتوای اصولی این است که مطلب انسجام داشته باشد و پیام خود را به سادگی منتقل کند.

جذاب بنویسید، کسی که نوشتن می‌داند، نویسنده نیست!

تولید محتوای متنی شاید در نگاه اول کار ساده‌ای به نظر برسد، اما مطمئنا اینطور نیست. بی‌شک متنی که جذاب است و توسط نویسنده‌ای حرفه‌ای تولید شده باشد، با متنی که توسط یک شخص غیرمتخصص نوشته شده، کاملا متفاوت است. برای همین است که صاحبان کسب و کار بودجه‌ای اختصاصی برای تولید محتوای متنی در نظر می‌گیرند.

نتیجه گیری

محتوا، چراغ راه در مسیر رشد کسب و کار ایده‌آل شما خواهد بود. اگر آن را جدی بگیرید، خواهید دید که مشتریان نیز شما را جدی خواهند گرفت و بدون تولید محتوای متنی یکی از بزرگترین شانس‌های خود برای موفقیت را از دست داده‌‌اید. 

ممنون که تا پایان این مطلب با آپکاد همراه بودید لطفا نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذاید.

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید