مدل هاب و اسپوک یا قطب و اقمار چیست؟

مدل هاب و اسپوک در بازاریابی محتوا، چارچوبی است که شما از طریق آن می‌توانید محتواهای خود را بهتر سازماندهی کنید و مخاطبان را به شکل بهینه‌تری به سمت اهداف خود بفرستید.
مدل هاب و اسپوک یا قطب و اقمار چیست؟-Hub and Spoke Model-آژآنس بازاریابی آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

امروزه فقط محتوای عالی و با کیفیت برای بالا بردن رنک گوگل و رقابت با دیگران کافی نیست. اینجا دقیقاً همانجایی است که مدل هاب و اسپوک (Hub and Spoke Model) دربازاریابی محتوای  به کار می‌آید. 

برای این که بفهمیم مدل مرکز و پره در واقع چیست ،کافی است که چرخ‌های دوچرخه‌ و گاری‌ها را به خاطر بیاوریم که در آن‌ها یک نقطه به عنوان مرکز یا توپی قرار دارد و پره‌هایی که از آن منشعب می‌شود.واژه‌ی هاب (Hub) در اصل به معنای قسمت گرد وسط چرخ (اصطلاحاً: توپی) است. قسمتی که محور در آن قرار می‌گیرد و چرخ حول آن می‌چرخد.

کلمه‌ی اسپوک (Spoke) نیز به معنای پره‌ی چرخ است. بنابراین وقتی به چرخ موتور سیکلت یا دوچرخه نگاه می‌کنید، هاب و اسپوک‌‌ها را می‌بینید.در مدیریت و کسب و کار هم، معنای عمومی واژه‌ی هاب به مرکزیت و محور بودن نزدیک است.

اگر رسانه‌های بزرگ و حرفه‌ای یا کسب و کارهای قدرتمند و موفق را بررسی کنید، خواهید دید که بسیاری از آن‌ها از الگوی مدل هاب و اسپوک برای مدیریت رسانه‌های خود استفاده می‌کنند.به این معنی که یک رسانه را به عنوان رسانه اصلی انتخاب کرده و سایر رسانه‌ها را به عنوان رسانه‌های اقماری آن در نظر می‌گیرند.

مدل هاب اسپوک چیست؟

مدل هاب و اسپوک در بازاریابی محتوا، چارچوبی است که شما از طریق آن می‌توانید محتواهای خود را بهتر سازماندهی کنید و مخاطبان را به شکل بهینه‌تری به سمت اهداف خود بفرستید. به این صورت که شما دارای یک سری صفحات بزرگ و کلی (صفحات هاب) خواهید بود که در مورد موضوعات مختلف هستند و هر کدام از آن‌ها به یک سری صفحات دیگر لینک شده‌اند که عمیق‌تر و جزئی‌تر در مورد مسائل صحبت کرده است. (صفحات اسپوک)

ایده‌ی اصلی این مدل این است که برای توزیع مناسب‌تر و همه‌جانبه‌تر، می‌توان بخشی را به عنوان کانون یا مرکز در نظر گرفت، به طوری که هدایت‌کننده کل سیستم‌ باشد و تمامی انشعاب‌ها به آن ختم و از آن خارج شود.

ایده‌ی اصلی این مدل این است که برای توزیع مناسب‌تر و همه‌جانبه‌تر، می‌توان بخشی را به عنوان کانون یا مرکز در نظر گرفت، به طوری که هدایت‌کننده کل سیستم‌ باشد و تمامی انشعاب‌ها به آن ختم و از آن خارج شود.

روش محتوای مرکزی و محتوای مهمان ( The Hub and Spoke ) چیست؟

ایده‌ی اصلی و اساسی این استراتژی محتوا، تکه‌کردن محتواست. در این استراتژی محتوا، محتوا به چند تکه تقسیم می‌شود. سپس بخش اصلی محتوا یا محتوای مرکزی در وب سایت شما قرار می‌گیرد. سایر بخش‌های محتوا تحت عنوان محتوای مهمان، در وب سایت یا شبکه های اجتماعی که از پیش انتخاب شده ‌است، قرار می‌گیرند. محتوای مرکزی دارای حجم بیشتری می‌باشد و به وسیله‌ی محتوای مهمان حمایت می‌شود. در این روش همواره یک محتوای مرکزی یا هاب و چند محتوای مهمان یا اسپوک وجود دارد.

 تعداد محتوای مهمان ثابت نیست و با توجه به تعداد وب سایت و شبکه های اجتماعی که مدنظر قرار داده‌اید تعیین می‌شود. محتوای مرکزی باید زودتر از محتوای مهمان تولید شود. معمولاً محتوای مرکزی ۲ الی ۳ ماه پیش از استفاده از محتوای مهمان تولید شده و در وب سایت قرار می‌گیرد و این دو نوع از محتوا به صورت دو طرفه یکدیگر را حمایت می‌کنند. محتوای مهمان، با هدایت بازدیدکنندگان به سمت محتوای مرکزی، موجب بالا رفتن ترافیک کلی وب سایت می‌شود.

برای مثال در این مدل رسانه‌هایی چون توییتر، لینکدین، اینستاگرام، ویرگول، تلگرام، گوگل پلاس، آپارات و ایمیل را می‌توان به عنوان پره فرض کرد. به این معنا که محتوایی که در این شبکه‌ها تولید می‌شود باید به نوعی به وبسایت‌ ما مرتبط و لینک شوند.

ممکن است شما هم از آن دسته افراد باشید که می‌گویند چون در شبکه‌های اجتماعی قابلیت سرچ وجود ندارد محتوا از بین می‌رود و بعد از مدتی در لابه لای هزاران محتوای دیگر گم می‌شود، پس بهتر است وقتی که قرار است آنجا هدر دهیم را صرف بهبود هر چه بیشتر سایت خود کنیم. اما مطابق با این مدل ما نیازمند این هستم که محتوا را در شبکه‌ها‌ی اجتماعی بسوزانیم تا از طریق آن مطالب ارزشمندمان در وبلاگ یا وبسایت بهتر دیده شود.

جالب است بدانید مدل هاب و اسپوک، با جست‌وجوی کلمات کلیدی آغاز نمی‌شود. کلمات کلیدی جایگاهشان دیگر به مانند سابق نیست. البته با استفاده از کلمات کلیدی هم می‌توان به جایگاه خوبی در موتورهای جست‌وجو رسید. اما این روند بسیار رقابتی است و به زمان زیادی احتیاج دارد و می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا باشد.

به جای کلمات کلیدی، بر روی موضوعات و قصد کاربر تمرکز می‌کنیم. راه حل ساده‌ی آن این است که ابتدا موضوعات اصلی را مشخص کنیم. سپس موضوعات و عناوین اصلی را در گوگل سرچ می‌کنیم تا ببینیم مقالات برتر بیشتر به چه سوالاتی پاسخ داده‌اند. از طرف دیگر، از طریق جست‌وجوهای مرتبط، می‌توانیم بفهمیم که کاربران بیشتر به دنبال چه چیزی هستند تا محتوایمان تا جایی که ممکن است، با قصد کاربر بیشترین تطابق را داشته باشد.

روزانه ۵۰۰ میلیون جست‌وجو در گوگل انجام می‌شود که کاملاً تازه است و پیش از این کسی آن را ندیده است. هر چند که ما نمی‌توانیم این جست‌وجوهای تازه را حدس بزنیم و آن‌ها را پیش‌بینی کنیم. اما با تمرکز بر روی موضوعات کلی و قصد کاربر، می‌توان محتواهایی مفید تولید کرد و به آن چه که کاربران به دنبالش هستند، نزدیک شد. هر چند که نتوانیم کاملاً دقیق، موضوعات مورد نظر آن‌ها را حدس بزنیم.

اصول تولید محتوای مرکزی درمدل هاب و اسپوک

·         پتانسیل بالا برای جستجوی ارگانیک

پیش از انتخاب موضوع، با استفاده از ابزاری نظیر Google Keyword Planner یا سایر ابزارهای بررسی ترافیک بر اساس کلمات جستجو شده، کلمات مدنظر را بررسی کنید. کلیدواژه‌ای که برای موضوع محتوای وبلاگ انتخاب می‌کنید باید مرتبط باشد و ترجیحاً دارای سطح رقابت پایینی باشد. البته پایین بودن سطح رقابت نباید به معنی پایین بودن پتانسیل جذب ترافیک باشد.

·         قابلیت توسعهی بالا

موضوعی که برای محتوای وبلاگ انتخاب می‌شود باید به صورت حداقلی از ۴ الی ۵ زاویه، قابلیت بسط و توسعه داشته باشد. محتوای مرکزی باید قابلیت این را داشته باشد که از چندین جهت توسط محتوای مهمان توصیف شده و مورد بررسی قرار بگیرد.

·         بهترین محتوا در موضوع مورد نظر

هنگامی که اقدام به انتشار محتوای وبلاگ می‌کنید، باید از این منظر که محتوا، بهترین محتوای تولید شده در این موضوع می‌باشد اطمینان داشته باشید. در غیر اینصورت بهتر است از انتشار محتوا صرف نظر کنید. کیفیت محتوای مرکزی باید به قدری با کیفیت باشد که صاحبان وب سایت ها و شبکه های اجتماعی، خودشان برای انتشار محتوای مهمان به سراغ شما بیایند.به منظور تولید محتوا در اصفهان به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای با تیم تولید محتوای آپکاد در ارتباط باشید .

ویژگی محتوای میهمان

تولید محتوای مهمان به طور کلی طی دو روش شاخه‌بندی ( Branching ) و  بازخور ( Feedback ) صورت می‌گیرد.

روش شاخه بندی یا Branching :

معمولاً برای دریافت بهترین نتیجه از محتوای مهمان، تولید و انتشار محتوا باید در قالب یکی از موارد زیر انجام شود:

  • جملات و نقل قول
  • اینفوگرافیک‌
  • گیفوگرافیک
  • گیف
  • یادداشت
  • ویدیو
  • اسکرین‌شات
  • ارائه‌های اسلایدشیر
  • عکس
  • فلیپ بوک

هر بخش از محتوای موجود در محتوای مرکزی که قابلیت تصویر‌سازی داشته باشد می‌تواند موضوع مناسبی برای تولید محتوای مهمان باشد و پس از تولید در وب سایت‌های میزبان قرار بگیرد. معمولاً در وب سایت‌های میزبان، محتوای مهمان به صورت یک سؤال یا جمله‌‌ای ترغیب‌کننده برای دانستن نکته‌ای مهم و کاربردی مطرح می‌شوند

در صورتی که برای نوشتن عنوان به صورت یک سؤال دچار مشکل هستید، می‌توانید از موتورهای جستجوگر استفاده کنید. با نوشتن کلمات کلیدی در سرچ باکس می‌توانید سؤالاتی که بیشتر از همه در مورد کلیدواژه‌ی مدنظر شما توسط افراد جستجو می‌شود را پیدا و از عنوانی پرطرفدار استفاده کنید .

روش بازخور یا Feedback در مدل هاب و اسپوک

در این روش باید به محتوای وبلاگ خود رجوع کنید. اجازه دهید که مخاطبان و بازدیدکنندگان وبلاگ شما در پایین مقالات، نظرات خود را بیان کنند. این روش می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تولید محتوای مهمان باشد. به اینصورت که باید نظرات ارزشمند مخاطبان و بازدیدکنندگان وبلاگ به دقت مورد مطالعه و نکته‌برداری قرار بگیرد. پس از آن‌ که نظرات را مورد بررسی قرار دادید، با کمی طوفان فکری در مورد نظر کاربران می‌توانید عنوانی پرطرفدار و جنجالی برای محتوای مهمان بنویسید.

 نتیجه گیری

با استفاده از مدل هاب و اسپوک برای نویسندگی مهمان، می‌توانید علاوه بر بهبود کارایی، در وقت خود نیز صرفه‌جویی کنید. این روش نوعی بازی برد – برد برای کسب و کار شما است.

 این مدل ۵ تا ۱۰ محتوای پیلار همیشه‌سبز دارد و با تعداد زیادی محتوای اسپوک که به محتوای پیلار لینک داده شده‌اند احاطه شده است. این مدل باعث می‌شود تا ایندکس‌کردن هاب شما، برای موتورهای جست‌وجو آسان‌تر باشد.

به نحوی که با تولید و انتشار محتوا برای سایر وب سایت‌ها، کمک بزرگی در رنکینگ به آ‌ن‌ها می‌کنید و در مقابل ترافیک قابل توجهی از وب سایت‌های میزبان به سمت شما سرازیر می‌شود. در این روش هم شما و هم وب سایت میزبان از محتوای تولید شده نفع می‌برید.

از منظر سئو، صفحۀ پیلار شما باید کلمات کلیدی کوتاه‌تر با نتایج جست‌وجوی زیاد، و صفحات اسپوک شما کلمات کلیدی بلندتر با نتایج جست‌وجوی محدودتر را هدف قرار دهند. در کلمات کلیدی کوتاه‌تر، امکان کسب رتبۀ بهتری وجود دارد.

امیدوارم این مطالب توانسته باشید نظر شما را جلب کند در صورت نیاز به مشاوره با آژانس بازاریابی آپکاد در تماس باشید.

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید