پرسونای مخاطب چیست؟

طراحی پرسونای مخاطب یا پرسونای مشتری یک اصل ضروری برای همه تولید کننده هاست، که بدون آن تولیدات، بیهوده و تلاش ها بی ثمر خواهد بود.
پرسونای مخاطب چیست؟ - آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

تهیه و طراحی پرسونای مخاطب یکی از کاربردی‌ترین روش‌های هدفمندسازی بازاریابی است. شما که مدیر یک کسب و کار هستید نباید تصور کنید مشتری یا مخاطبانتان مانند شما فکر می‌کنند. این فکر که خریدار مانند شما فکر می‌کند و دغدغه‌هایی مانند شما دارد برای کسب و کارتان بسیار مخرب است.

طراحی پرسونای مخاطب یا پرسونای مشتری یک اصل ضروری برای همه تولید کننده هاست، که بدون آن تولیدات، بیهوده و تلاش ها بی ثمر خواهد بود. وقتی قصد سفر به جایی رو می کنید به اطلاعات سفر هم نیاز دارید.

پرسونای مخاطب چیست؟

پرسونا (persona) در زبان انگلیسی به معنای ویژگی‌های خاصی از یک نفر است که توسط دیگران قابل تعریف باشد. به بیان دیگر پرسونای مخاطب ترسیم یک شخص یا تصویر خیالی از یک فرد است که الگوهای رفتاری و سایر ویژگی هایی که در آن وجود دارد در گروهی از مخاطبین ما نیز وجود خواهد داشت.

پرسونای مخاطب به سوالات زیر پاسخ می دهد:

 • مخاطبانتان چه سوالاتی در سر دارند و کسب و کار شما چطور می تواند به آن ها کمک کند؟
 • چه نوع محتوایی به بهترین شکل جواب سوالات مخاطبان هدف شما را می دهد؟
 • ایده آل ترین مسیر خریدی که می توانید پیش پای مشتریانتان بگذارید، کدام است ؟

مزایایی استفاده از پرسونای مخاطب

با داشتن پرسونای مخاطب ضریب خطایتان پایین می آید و می توانید منابع خود را (مالی، انسانی و زمان) به درستی بین قسمت های مختلف کار تقسیم کنید و دقیقا روی جذب کردن مخاطبانی که می توانند به مشتریان شما تبدیل شوند، کار کنید.

پرسونای مخاطب یک نظم و هماهنگی میان اعضای تیمتان ایجاد می کند و به شما یاداوری می کند چه مواردی افراد را وادار می کند از شما خرید کنند، چرا این کسب و کار را راه انداختید و چه هدفی داشتید؛ به این ترتیب به شما کمک می کند مسیر خود را گم نکنید.

خوب است بدانید

 • ۵۶% از کسب و کار هایی که مخاطب با کیفیت ایجاد کردن، ۲۴% مخاظب بیشتری ایجاد کردن و ۳۹ درصد نرخ تبدیل بیشتری رو به وجود آوردند.
 • ۵۵% ترافیک ارگانیک (ورودی گوگل) بیشتر دارن
 • کمپین های ایمیلی با استفاده از پرسونای مشتری ، نرخ باز شدن ایمیل دو برابری و نرخ کلیک ۵ برابری رو تجربه کردن نسبت به کسانی که نداشتند.
 • ترافیک بالاتر توی وبسایت، نرخ کلیک بیشتر
 • افزایش فروش و افزایش درآمد

چگونه پرسونای مخاطب خود را بسازیم؟

روش های مختلفی برای ایجاد و ساخت پرسونای مخاطب هدف وجود دارد که به زمان و هزینه سرمایه گذاری شما بستگی دارد.

ترسیم یک مخاطب موقت به عنوان یک نقطه شروع عالی برای مشاغل جدید که به داده های دقیق و همچنین منابع لازم برای انجام تحقیقات عمیق دسترسی ندارند بسیار مفید و تاثیرگذار است. همانطور که تجارت شما پیشرفت می کند، می توانید بیشتر روی شناخت و طراحی پرسونای مخاطب سرمایه گذاری کنید.

1. جزئیات رفتاری و شخصیتی مخاطب هدف خود را تعیین کنید.

 • سن
 • شغل
 • درآمد
 • زبان
 • جنسیت
 • محل زندگی
 • وضعیت تاهل
 • منافع
 • هدف (چیزی که مخاطب میخواهد و شما میتوانید به او بدهید)
 • علایق و ترجیحات
 • شبکه های اجتماعی فعال مخاطب
 • چالش ها و مشکلات مخاطب

2. از مخاطبان خود نظرسنجی کنید

صرف نظر از اندازه کسب و کار خود، می توانید از مشتریان فعلی (یا ایده آل) خود نظرسنجی کنید و از پاسخ های آنها برای رشد پرسونای مخاطبان خود استفاده کنید. این می تواند یک روش واقعاً مفید برای مشاغل جدید یا محرک برای جذب کلمات، زبان، چالش ها و افکار واقعی مخاطبانشان باشد. شما می توانید نظرسنجی را به صورت حضوری، از طریق تلفن، لینک به یک نظرسنجی آنلاین، توسط یک شرکت تحقیقی و یا شبکه های اجتماعی انجام دهید.

وقتی نظرسنجی های خود را به پایان رساندید، توصیه می کنیم همه پاسخ ها را با هم در یک داکیومنت جمع کنید. برای سوال شماره 1، تمام پاسخ هایی که دریافت کرده اید را وارد کنید. سپس به این پاسخ ها نگاه کرده و ببینید آیا می توانید شباهت ها، الگوها و ویژگی های مشترکی ببینید؟ هنگامی که این اطلاعات را باهم ادغام می کنید، اساس پرسونای مخاطب خود را خواهید داشت و میتوانید برای آنها استراتژی بازاریابی محتوای عالی بسازید.

3. استفاده از پرسونای مخاطب

وقت آن است که از آنها در استراتژی بازاریابی محتوایی خود استفاده کنید. شما درک درستی از درد و مشکلات، اهداف و نیازهای مخاطبان خود در مراحل خرید خواهید داشت. به یاد داشته باشید، لیستی از ویژگی ها با یک شخصیت واقعی برابر نیست! یک پرسونای مخاطب توصیف واقع گرایانه ای از یک شخص در بخش شما است. شاید طرح داستانی در مورد هر شخص مفید باشد. جزئیات مربوط به مراحل مختلف زندگی آنها و اینکه چگونه این مراحل زندگی بر تصمیمات خرید آنها تاثیر میگذارد یا حتی نقل قول هایی در مورد چالش و نیازهای آنها، سود محصول و خدمات شما برای آنها مفید باشد.

مراحل تدوین پرسونای هدف فقط برای افزایش نرخ کلیک، نرخ تبدیل و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) انجام می شود، زیرا وقتی شما درک درستی از نیاز مخاطب داشته باشید، محصولات و خدمات سایت خود را مطابق با خواسته ها و علایق او ارائه میکنید، در این صورت این مخاطب به مشتری شما تبدیل می شود.

چه تفاوتی بین پرسونای مخاطب و پرسونای خریدار وجود دارد؟

مردم معمولا پرسونای خریدار و پرسونای مخاطب را اشتباه می‌گیرند. پرسونای خریدار به اهداف فروش مربوط می‌شود در حالی که پرسونای مخاطب به اهداف بازاریابی محتوا ارتباط دارد. در پرسونای خریدار تمرکز معمولا روی مرحله‌ تبدیل شدن به مشتری از قیف بازاریابی است، در حالی که پرسونای مخاطب به تمام مراحل قیف بازاریابی مربوط می‌شود که عبارتند از :

 1. آگاه شدن
 2. توجه
 3. تبدیل شدن به مشتری

نمونه‌هایی از تفاوت‌های دو پرسونای:

 • پرسونای خریدار معمولا پیرامون افرادی ساخته شده که توانایی تصمیم گرفتن را دارند ولی پرسونای مخاطب شامل افراد فراتر از آن نقش نیز می‌شود، از جمله افراد موثر بر روی تصمیم گیرنده‌ها.
 • پرسونای خریدار اکثرا پیرامون فردی است که به طور فعال به دنبال محتوای برند شده برای کمک به گرفتن تصمیم می‌باشد، درحالی که پرسونای مخاطب حول فردی بوده که به دنبال آگاهی یا محتوای مبتنی بر علاقه است.
 • پرسونای خریدار، شخصی که قصد خرید دارد را مورد هدف قرار می‌دهد در حالی که پرسونای مخاطب شخصی که ممکن است به خرید فکر کند را مورد هدف قرار می‌دهد.

این کلید را در اینجا به یاد داشته باشید که این دو نوع پرسونا متقابلا منحصر به فرد نیستند و همچنین نیازی نیست که همپوشانی داشته باشند. این که چگونه این دو نوع پرسونا با یکدیگر در تقابل باشند، بر اساس مدل بیزینس و استراتژی بازاریابی شما می‌تواند به طور گسترده‌ای تغییر کند.

پرسونای منفی چیست؟

پرسونای مخاطب و مشتری کسانی هستند که به فروش محصولات و خدمات شما کمک میکنند اما پرسونای منفی، افرادی هستند که کسب و کار نمیخواهد آنها در دایره مخاطبانشان باشد. مثلا یک شرکت وظیفه تولید و پخش دخانیات را دارد. افراد زیر 18 سال نمی توانند از دخانیات استفاده کنند، بنابراین این دسته از افراد پرسونای منفی این شرکت می باشد.

پرسونای مخاطب برای طراحی سایت نیز بسیار اهمیت دارد اگر در این زمینه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید با آپکاد همراه باشید و یا با تماس با گروه پشتیبانی از خدمات مشاوره رایگان آژانس بازاریابی آپکاد بهره مند شوید .

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید