با واقعیت افزوده (Augmented reality) و راههای کسب درآمد از تکنولوژی AR آشنا شوید

تکنولوژی واقعیت افزوده (AR)شیوه جدید بازاریابی و تبلیغات در مشاغل متعدد است و برند های معروف برای افزایش فروش ازآن بهره میگیرند
با واقعیت افزوده (Augmented reality) و راههای کسب درآمد از تکنولوژی AR آشنا شوید - آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

در این مقاله با راههای کسب درآمد از تکنولوژی ar و کاربردهای واقعیت افزوده (AR) بیشتر آشنا خواهید شد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و توسعۀ علوم دیجیتال، روش های نوین و فناورانه‌ای جهت  افزایش تولید و درآمد در صنایع مختلف شکل گرفته است. یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های مورد توجه در صنایع مختلف، فناوری واقعیت افزوده (AR) می‌باشد. شیوه‌ای مدرن و کاربردی که در توسعه و رشد کسب و کار و همچنین افزایش میزان فروش و ارائۀ خدمات از سوی شرکت‌های متعدد، بسیار موثر عمل خواهد کرد.

واقعیت افزوده (Augmented reality) در حقیقت، یک مدل کاربردی و پیشرفته از دنیای واقعی است که با کمک فناوری عناصر بصری دیجیتال مانند صدا، ویدیو، تصویر یا جلوه‌های گرافیکی بر جذابیت دنیای واقعی می‌افزاید. قرار گرفتن همزمان تصاویر مجازی در دنیای واقعی نمای جالبی از واقعیت افزوده است که در کنار حفظ نمودن جزئیات دنیای واقعی و زنده، عناصر دیگری به شکل مجازی که توسط علوم کامپیوتر تولید می‌شوند، به محیط افزوده خواهند شد.

از تکنولوژی واقعیت افزوده در صنایع تولید، پزشکی، آموزشی، فروش محصول و بازاریابی به شکل مدرن استفاده می‌شود. با وجود تکنولوژی واقعیت افزوده (AR) بسیاری از شرکت‌ها به فروش و درآمد بالا دست پیدا کرده‌اند که به خوبی میزان رشد آنها به نسبت رُقبا با کمک این تکنولوژی قابل درک است.

در ادامه در خصوص راه‌های کسب درآمد از تکنولوژی ar، بیشتر سخن خواهیم گفت. لطفا تا پایان مقاله را با دقت مطالعه کنید.

کاربرد VRو راه های کسب درآمد از آن

آموزش

با کمک تکنولوژی واقعیت افزوده یادگیری مباحث آموزشی نیز بسیار آسان شده است. به این شکل که دانش‌آموزان با وجود ابزارهای خاص و کتاب‌های ویژۀ طراحی شده بر اساس تکنولوژی (AR) می‌توانند به صورت مستقیم و زنده مفاهیم درسی را مشاهده کرده و یادگیری بهتری داشته باشند.

حتی در مدارس پیشرفته و در مقاطع بالاتر، از این تکنولوژی برای انجام آزمایش‌های مختلف استفاده می‌شود. بدین شکل، تمام مفاهیم آموزشی به طور عمیق در ذهن دانش‌آموزان یا دانشجویان نهادینه خواهد شد.

معماری

برای آنکه طراحی ساختمان یا بناهای مختلف به شیوۀ درست و حرفه‌ای انجام شود، باید مدل‌های متنوعی را به کمک متدهای جدید طراحی کرد. تکنولوژی واقعیت افزوده (AR) به شما این امکان را می‌دهد که نمای سه بعدی از طرح خود را به خوبی در فضا و دنیای واقعی ترسیم نمایید و شکل کلی و نهایی طراحی خود را در همان لحظه مشاهده کنید. این سبک از طراحی و پیاده‌سازی، باعث افزایش دقت مهندسین و مدرن ظاهر شدن سبک طراحی آنها خواهد بود. همچنین باعث خواهد شد تا طراحان حرفه‌ای به بررسی راه‌های کسب درآمد از تکنولوژی ar بیشتر بپردازند و بدین شکل، میزان جذب مشتریان و مخاطبین خود را افزایش دهند.

ورزش

شاید بارها هنگام تماشای بازی فوتبال، نتیجه بازی را در مرکز زمین مشاهده کرده‌اید. نمایش سه بعدی برخی از بازیکنان در زمین نیز یکی از ویژگی‌های واقعیت افزوده (AR) است. کاربرد این تکنولوژی در ورزش نیز بسیار مورد توجه بوده است.

بازی‌های ویدیویی

با وجود عینک‌های مخصوص برای برخی از بازی‌های ویدیویی و ترکیب تصاویر مجازی در دنیای واقعی، افراد تجربۀ هیجان بیشتری را نسبت به بازی‌های دیگر خواهند داشت. در حال حاضر، بیشتر شرکت‌های تولید و طراحی کنندۀ بازی‌های رایانه‌ای سعی بر استفاده از این تکنولوژی دارند تا بدین شکل، میزان جذب مخاطبین نیز افزایش یابد.

پزشکی

امروزه، فناوری واقعیت افزوده (AR) در حوزۀ آموزش پزشکی نیز بسیار مورد توجه است. بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی برای درک بهتر دانشجویان از جزئیات آناتومی بدن انسان و نکات آموزشی مهم، از این تکنولوژی بهره می‌برند. ضمن آنکه با ترکیب و ادغام تکنولوژی MRI و X-RAY انقلاب بزرگی در صنعت پزشکی در حال روی دادن است.

برخی از شرکت‌های پزشکی با وجود تکنولوژی واقعیت افزوده، تصویری از رگ‌ها را روی بدن یا پوست مشاهده می‌کنند که همین اتفاق به نمونه گیری از خون فرد بسیار کمک خواهد کرد و ضمناً میزان خطای پزشک نیز کاهش خواهد داد. حتی متخصصین جراحی مغز و اعصاب با کمک این تکنولوژی، تصویر سه بعدی از مغز و جزئیات آن را مشاهده می‌کنند که این نکته، به دقت نظر و عملکرد صحیح آنها کمک زیادی خواهد کرد.

بازاریابی و تبلیغات

بسیاری از برندهای معروف در دنیا، در حال حاضر از تکنولوژی (AR) برای فروش و جذب مخاطبین خود استفاده می‌کنند و با کمک این فناوری، فضای جالبی برای مشتریان در نظر می‌گیرند. برای مثال، شما می‌توانید پیش از خرید لباس مورد نظراز سایت پوشاک ، با کمک دوربین گوشی هوشمند، لباس را به شکل مجازی در تن خود مشاهده کنید. در مثال دیگر، با کمک این فناوری، دکور خانه یا رنگ دیوارها را تغییر داده و بر اساس سلیقۀ خود خرید نهایی از فروشگاه یا شرکت مورد نظر را ثبت نمایید. با این روش از تبلیغات، مسلماً کسب درآمد از تکنولوژی ar نیز بسیار افزایش خواهد داشت.

صنعت گردشگری و جذب توریست

فناوری جدید واقعیت افزوده (AR) در صنعت گردشگری نیز کارآمد بوده است. با وجود عینک‌های AR شما می‌توانید به راحتی در بیشتر شهرها گَشتی بزنید و سپس شهر مورد نظر خود را از میان آنها برای گذراندن تعطیلات استفاده کنید. با این تکنولوژی، قطعاً میزان جذب توریست بیشتر روی خواهد داد. حتی در مواردی می‌توانید تجربۀ حضور در رستوران یا هتل محل اقامت خود را نیز به خوبی احساس کنید.

برای مثال در مکان تاریخی مانند پمپئی ایتالیا، با کمک تکنولوژی (AR) شما می‌توانید بخشی از فضاهای تخریب شده را به صورت بازسازی شده مشاهده کرده و تاریخ گذشته را به خوبی در مکان‌های این چنینی درک نمایید. این ویژگی مهم، در جذب توریست از نقاط مختلف دنیا بسیار تاثیر خواهد گذاشت. امروزه بیشتر کشورهای دنیا با سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری و اهمیت به این فناوری و همچنین بررسی راه‌ و روش‌های کسب درآمد از تکنولوژی ar، به پیشرفت‌های زیادی در این حوزه دست یافته‌اند.

طراحی حرفه‌ای خودروها و فروش مجازی انواع خودرو

با کمک تکنولوژی واقعیت افزوده، خریداران می‌توانند خودروی مورد نظر خود را در اندازه و ابعاد واقعی مشاهده نموده و حتی آن را در پارکینگ خانه نیز مشاهده کنند. ضمن آنکه، از جزئیات مهم مربوط به قطعات اتومبیل نیز به طور کامل آگاه خواهند شد. همچنین بیشتر طراحان صنعت خودرو، با وجود تکنولوژی (AR)، جزئیات بیشتری را در ساختار و عملکرد خودرو بررسی نموده و محصول نهایی با کیفیتی ارائه کرده‌اند.

سیستم ناوبری

در سیستم‌های ناوبری از طریق تکنولوژی (AR)، مسیر مشخصی را در نمای دنیای واقعی و زنده مشخص می‌کنند که این قابلیت بر مسیریابی و تشخیص مقصد نهایی بسیار کمک خواهد کرد.

از نظر بسیاری از کارشناسان و متخصصین حوزۀ فناوری و علوم دیجیتال، هر شرکت یا سازمانی که اقدام به استفاده از این تکنولوژی جهت ارائۀ خدمات و محصولات بیشتر نموده، موفقیت و رشد چشمگیری در صنعت خود داشته و همچنین نسبت به رقبا نیز پیشی گرفته است. به همین دلیل، بیشتر کارشناسان به دنبال بررسی راههای کسب درآمد از تکنولوژی ar هستند تا بدین نحو، میزان جذب مخاطبین یا مشتریان را بیشتر نموده و محصولات خود را به سراسر دنیا ارسال کنند. یکی از بهترین و جذاب‌ترین راه‌های کسب درآمد و افزایش میزان فروش در دنیای امروز، استفاده از چنین تکنولوژی است که در نهایت به افزایش اعتماد مشتریان نیز منجر خواهد شد.

مزایای مهم واقعیت افزوده در افزایش کسب درآمد از تکنولوژی ar

به طور مسلم، استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در هر صنعتی، میزان بهره‌وری را در آن صنعت افزایش خواهد داد. از همین رو، بیشتر سرمایه‌داران و مدیران کسب و کار، هزینه‌های زیادی را صرف تامین تجهیزات مدرن می‌کنند. از جمله مزایای تکنولوژی واقعیت افزوده (AR) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش میزان فروش و خدمات
  • با به کارگیری تکنولوژی (AR) امکان تست و تجربۀ پیش از خرید محصول را برای مشتریان فراهم خواهید کرد. بنابراین، میزان جذب مشتری نیز به مرور زمان افزایش خواهد یافت.
  • اعتماد و اطمینان بیشتر مشتریان به محصولات و خدمات ارائه شده.
  • کاهش میزان نارضایتی مشتریان از دریافت خدمات یا خرید محصولات متنوع
  • مشاهدۀ جزئیات بیشتر از محصول و کاربرد آن در فضاهای مختلف پیش از خرید. برای مثال پیش از خرید مبلمان یا اثاث منزل یا اداره، می‌توانید دکور تغییر یافته را به خوبی مشاهده نمایید و سپس اقدام به خرید نهایی داشته باشید.

برندهای متعددی که کسب درآمد از تکنولوژی ar دارند

همانطور که ذکر نمودیم، بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر و معروف در دنیا، اقدام به استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده (AR) نموده‌اند. که با برخی از آنها در این قسمت آشنا خواهید شد.

برند لوازم آرایشی Sephora

امروزه بسیاری از بانوان برای خرید لوازم آرایشی متعدد، اقدام به سفارش آنلاین و غیرحضوری می‌کنند. برخی از بانوان نیز سفارش آنلاین محصولات آرایشی را چندان جالب نمی‌دانند. به این خاطر که امکان تست محصولات بر روی پوست به صورت آنلاین فراهم نخواهد شد و ممکن است خرید دقیق و مطلوبی نباشد. از همین رو، برند معروف و معتبر Sephora، اقدام به استفاده از تکنولوژی (AR) نموده است.

با کمک دو اپلیکیشن طراحی شدۀ این برند یعنی (Virtual Artist App) و (Modiface) به مشتریان این امکان را می‌دهد که با وجود دوربین گوشی هوشمند، لوازم آرایشی مختلف را روی صورت خود تست کنند و با مشاهدۀ تاثیرگذاری هر نوع لوازم آرایشی بر اجزای مختلف صورت، خرید نهایی داشته باشند. به نظر می‌رسد برند معتبر و شناخته شدۀ Sephora، از ابتدای ظهور تکنولوژی واقعیت افزوده، به روش‌های کسب درآمد از تکنولوژی ar اهمیت داده و همین توجه در نهایت منجر به، رضایت و اعتماد بیشتر مشتریان شده است. مسلماً، این نوع بازاریابی و تبلیغات مدرن، میزان فروش محصولات را چندین برابر خواهد کرد.

برند IKEA

خلاقیتی که برند معتبر و شناخته شدۀ IKEA برای فروش محصولات خود داشته نیز بسیار قابل توجه است. برای آنکه مشتریان این برند، پیش از خرید محصول، تصویرسازی مجازی از حضور مبلمان یا تخت در محیط واقعی خانه را داشته باشند، اقدام به استفاده از تکنولوژی (AR) در فروش و تبلیغات خود داشته است.

با کمک یک اپلیکیشن به مشتری این امکان را می‌دهد که کالاهای مورد نظر خود را در فضای خانه مشاهده نموده و بدین شکل دکور خاص و دقیقی برای خانه شکل خواهد گرفت. در خریدهای غیرحضوری و آنلاین محصولات پرکاربرد مانند مبلمان و تخت، مسلماً چنین تکنولوژی باعث افزایش فروش شرکت و میزان رضایت مشتری از انتخاب خود خواهد شد.

برند LACOSTE

برند معروف و فرانسوی لاکوست، با کمک فناوری (AR) و اسکن سه بعدی توسط (AR)، فروش بالایی داشته است. هنگامی که شما در یکی از مراکز فروش برند لاکوست حضور می‌یابید، روی منطقه گرافیکی طراحی شده توسط (AR) قدم گذاشته و از طریق تلفن هوشمند، اندازه کفش و ظاهر پوششی آن را در پاهای خود مشاهده خواهید کرد. ضمن آنکه جزئیات مهم دیگری نیز از محصول برای شما نمایش داده خواهد شد. این برنامه علاوه بر رضایت مشتریان و افزایش میزان فروش محصولات متنوع، باعث کاهش بار کاری کارمندان فروشگاه نیز شده است.

برند Converse

برند جهانی و معتبر Converse نیز برای فروش بیشتر محصولات خود، اقدام به استفاده از فناوری جدید (AR) نموده است. این برند با طراحی نرم افزار (Shoe Sampler) بر پایۀ تکنولوژی (AR)، به کاربران گوشی هوشمند یا تبلت این امکان را می‌دهد که بتوانند کفش‌های متنوع را با رنگ‌های مختلف در پای خود مشاهده نمایند و سپس بر اساس سلیقه، یکی از آنها را انتخاب کنند. آنچه که باعث تمایز چنین تکنولوژی در این برند شده است، ارتباط و اتصال مستقیم نرم افزار (Shoe Sampler) با درگاه پرداخت برند Converse می‌باشد. مزیتی که منجربه خرید سریع و آسان مشتریان در لحظه خواهد شد.

MTV

بنیان‌گذاران MTV با کمک برنامه طراحی شده بر پایۀ تکنولوژی واقعیت افزوده (AR) توانستند به بینندگان این امکان را بدهند که خود را در کنار نوازندگان موردعلاقه‌شان ببینند یا از انواع انیمیشن و گرافیک MTV برای اهداف مختلف استفاده کنند. این تکنولوژی در اواخر سال گذشته هنگام برگزاری مراسم جوایز موسیقی EMA بسیار مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت و نام تجاری MTV در بخش (Snapchat Generation) مخاطبین متصل شد.

برند StubHub

این برند یکی از معروف‌ترین کمپانی‌های فروش بلیط برای رویدادهای مختلف مانند ورزشی، فرهنگی، هنری و . . . می‌باشد. برند StubHub با کمک فناوری واقعیت افزوده (AR)، این امکان را به مخاطبین می‌دهد که پیش از خرید بلیط، مکان جایگیری خود را در استادیوم یا سالن تئاتر و نمایش به خوبی مشاهده کنند. مخاطبین می‌توانند فاصلۀ خود تا سِن نمایش صحنه یا جزئیات اطراف محل قرارگیری خود را به شکل دقیق تجربه کنند و سپس اقدام به خرید بلیط نمایند. این عملکرد باعث شد تا اپلیکیشن طراحی شده بر پایۀ تکنولوژی (AR) برند StubHub، بیشترین مخاطبین را برای فروش بلیط جذب کند تا آنها با اطمینان کامل از حضور در چنین رویدادهایی لذت ببرند. این رویکرد برند معتبر StubHub، بیانگر این است که در حال حاضر، بسیاری از شرکت‌ها به اهمیت و اثرگذاری کسب درآمد از تکنولوژی ar در صنعت خود پی برده‌اند.

جالب است بدانید برای اینکه بتواند از این تکنولوژی در کسب وکار خود در آینده استفاده کنید لازم دارد تا بسترهای ماننند سایت و یا اپلیکیشن را داشته باشید پس به شما پیشنهاد میکنیم هرچه سریعتر برای طراحی سایت خود اقدام کنید .ممنون که تا پایان این مطلب با آپکاد همراه بودید امیدواریم که این مقاله توانسته باشید دیدگاه جدیدی نسبت به تکنولوژی VRبرای شما ترسیم کرده باشید. در صورت سوال و یا پیشنهاد در کادر زیر با تیم آپکاد در ارتباط باشید.

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید