تاثیر طراحی مینیمال دررابطه کاربری ، ویژگی های طراحی مینیمال

طراحی سایت مینیمال مورد توجه بسیاری از وبمسترها قرار گرفته است، چون رابطه کاربری بهتری ارائه می‌کند.بارگزاری سریع و ریسپانسیو بودن از ویژگی های این سبک است
تاثیر طراحی مینیمال دررابطه کاربری ، ویژگی های طراحی مینیمال - آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

با توجه به رشد روز افزون استفاده از تلفن های همراه، استفاده از طراحی مینیمال هم رو به افزایش است. طراحی مینیمال علاوه بر بارگزاری سریعتر (زمان لود کوتاهتر) و سازگاری با صفحه نمایش های متفاوت، مزایای بسیار دیگری دارد.

امروزه مینیمالیسم یا همان طراحی مینیمال غالباً در حوزه های مختلف زندگی و کار مورد بحث قرار می گیرد و جهات متنوع طراحی از این مینیمالیسم به عنوان یک “سبک یا تکنیک مشخص شده با حداکثر انعطاف پذیری و سادگی” تعریف می شود .

طراحی مینیمال چیست؟

مینیمالیسم به عنوان استایل و یا تکنیکی معرفی می‌شود که در آن سادگی، المان بسیار مهمی‌ست. در مینیمالیسم سعی بسیار زیادی روی این قضیه می‌شود که تا جای ممکن کامپوننت‌های اضافی را حذف کرده و تمام توجه کاربر را به موارد مهم و المان‌های پایه جذب کنیم.

بنابراین شما نیاز دارید که فضای کافی را به نوشته‌ها، تصاویر، کامپوننت‌ها و موارد دیگری که وبسایت/اپلیکیشن شما روی آن‌ها تمرکز دارد، بدهید.

طراحی سایت مینیمال مورد توجه بسیاری از وبمسترها قرار گرفته است، چون رابطه کاربری بهتری ارائه می‌کند. اما استفاده از این فلسفه برای طراحی سایت چندان آسان نیست. با وجود سادگی در نگاه اول ، برنامه‌ریزی زیادی را می‌طلبد به دلیل اینکه هر عنصری که در سایت خود قرار می‌دهید باید سازمان‌دهی شود

ویژگی های طراحی مینیمالیسم

ویژگی های اصلی طراحی مینیمال که توسط اغلب طراحان بیان شده اند عبارتند از:

  • سادگی
  • وضوح
  • پیوستگی بصری معنی دار میان اجزا
  • توجه زیاد به نسبت و ترکیب عناصر
  • عملکرد داشتن تمام عناصر
  • فضاهای خالی فراوان
  • توجه فراوان به جزئیات اصلی
  • استفاده از تایپوگرافی به عنوان یک عنصر مهم
  • حذف عناصر تزئینی غیر کاربردی

در زیر برخی از ویژگی های اصلی طراحی مینیمال در UI را توضیح میدهیم

طراحی رابط کاربری ساده

مهم‌ترین ویژگی وب‌سایت‌های مینیمالیستی رابط کاربری ساده‌ای است که می‌تواند کاربران زیادی را برای شما جذب کند. به عنوان مثال جستجوی Google را در نظر بگیرید ، مستقیماً با کلیک بر دکمه جستجو درست در کنار آن به نوار جستجو منتقل می‌شویم.

نتایج سازمان‌دهی شده بدون هیچ دکمه اضافی به ما ارائه می‌شود ، فونت به ‌راحتی قابل خواندن است و به اندازه کافی قابل مشاهده می باشد و هیچ عنصر گرافیکی باعث حواس‌پرتی کاربران نمی شود.

انتخاب پالت رنگی مناسب

با توجه به اینکه هنر مینیمالیسم به دنبال استفاده کمتر از رنگ است، شما اجازه دارید حداکثر از سه رنگ در طراحی خود استفاده کنید ، البته انتخاب یک یا دو رنگ هم کافی به نظر می‌رسد و البته اکثر طراحی سایت مینیمال تک رنگ هستند. همچنین انتخاب رنگ های روشن بیشتر توصیه می شود تا جذابیت بصری برای خوبی برای کاربران داشته باشد.

اگر سعی کنید از موارد مکمل مثل یک انیمیشن ساده در قالب خود ترکیب کنید یا از تایپوگرافی سیاه و سفید استفاده کنید نتیجه بهتری خواهد گرفت.

اهمیت فضای سفید در طراحی مینیمال

یکی از ویژگی های اصلی طراحی وب مینیمالیستی استفاده از فضای باز زیاد یا به اصطلاح فضای منفی است. با توجه به اینکه عناصر بصری در سبک مینیمال یک توجه مستقیم به‌حساب می‌آید ، نیازاست فضای ساده تری در اطراف عناصر بصری ایجاد کنیم. همچنین فضای سفید به شما کمک می کند تا توجه کاربران را به محتوای صفحه وب جلب کنید و باعث می شود آن‌ها ترغیب به ماندن در صفحه شما شوند.

نویگیشن مختصر و ساده

نویگیشن در رابط های مینیمالیستی یک چالش دیگر را به وجود می آورد: طراحان باید عناصر را به ترتیب اولویت طبقه بندی کرده تا تنها از مهم ترین عناصر و گزینه ها در نویگیشن استفاده کنند. تکنیک های مختلفی برای پنهان کردن بخشی از نویگیشن وجود دارد، اما با انجام این کار، باید اطمینان حاصل شود که کاربران به راحتی به آنچه نیاز دارند دست پیدا خواهند کرد. این امر یکی از دلایل انتقاد به رویکرد مینیمالیستی است.

بدیهی است که این امر در تجربه کاربر امری مثبت نبوده، و برای ایجاد تمام راه حل های نویگیشن باید از فلسفه «سه بار اندازه بگیر و یک بار برش بده» پیروی کرد.

نوشتن تایپوگرافی تأثیرگذار

اصولاً برای طراحی سایت مینیمال ، از تصاویر و انیمیشن های بسیار کمتری استفاده می شود. بنابراین ، برای اینکه وب سایت شما کسل کننده به نظر نرسد ، از فونت و تایپوگرافی خلاق استفاده کنید ، ضمن اینکه تایپوگرافی شما پر زرق‌وبرق و عجیب نباشد. علاوه بر این ، فونت‌های بهتری برای صفحه های تلفن همراه شخصی‌سازی کنید. شما می‌توانید محتوا را به حداقل برسانید، پس متن های کوتاه و کاربردی استفاده کنید. کاربران خود را برای کلیک و عملکرد های مهم‌تر راهنمایی کنید.

محتوای خود را دسته بندی کنید

طراحی یک سایت مینیمالیستی کمک می کند تا کاربران بیشتر در صفحه بمانند، پس نیاز است تا با دسته بندی های متنوع در هدر سایت اطلاعات خود را طبقه بندی کنیم. این تاکتیک معمول برای مرتب سازی مقالات و نمونه کارها در دسته های کوچک‌تر دسترسی خوبی برای کاربران ایجاد می کند.

بسیاری از اپلیکیشن‌های موبایل که قصد مینیمالیست بودن را دارند از الگوهای اولیه مینیمالیسم پیروی می‌کنند. برای مثال آن‌ها تصاویر اضافی و یا رنگ‌های متفاوت را در خود نگه نمی‌دارند. این موارد المان‌هایی هستند که تمرکز کاربر را روی محتوای اصلی برمی‌دارند. حذف کردن این موارد باعث می‌شود که کاربر بتواند روی کارکرد اصلی برنامه تمرکز داشته و محتوای آن را به خوبی متوجه شود.

حذف جزئیات اضافی

از بافت های ساده (عدم استفاده از شیب و سایه) در طراحی وب خود استفاده کنید و ضمن انتخاب عناصر مورد نیاز دستیابی کاربران را کامل کنید ولی کلیک های خود را محدود نگه دارید. استفاده از تصاویر سه بعدی و پر زوق و برق نمی تواند در طراحی مینیمال مفید باشد ولی می توانید جزئیات کوچکی را در صفحه اضافه کنید تا با محتوای اصلی شما متعادل شود. همچنین می توانید اشکال هندسی ، نشانگرها ، علائم تزئینی را در صفحات خود درج کنید.

محدودیت انتخاب ها

یکی از ابعاد مهم مینیمالیسم، افزایش تمرکز کاربر است. با تمرکز بر عملکرد و سادگی، صفحات دارای این سبک، کاربران را با عناصر تزئینی، سایه ها، رنگ ها، جزئیات و حرکات گیج نکرده، و به کاربران اجازه می دهد تا سریعا مشکلات خود را حل کرده و در وب سایت یا اپلیکیشن به راحتی جست و جو کنند.

پنهان کردن برخی از دسترسی ها

طبیعتاً کاربران به‌محض وارد شدن در سایت، به قسمت بالای آن نگاه می کنند و به همین ترتیب کاربران تشویق می شوند تا به جستجو بپردازند. با توجه به اینکه سبک مینیمال شما را ترغیب می کند آیکون های زیادی را پنهان کنید، سایت شما بیش از حد خلوت می شود. در اینجا بهتر است حداقل آیکون ها و لینک های مورد نیاز کاربران را در دسترس قرار دهیم.

عناصر بصری خیره کننده

استفاده از تعامل بصری کمک می کند هارمونی و هماهنگی مورد نیاز برای سایت مینیمال دلخواه شما را ایجاد کند. یک تصویر بزرگ ، جسورانه ، چشم گیر و البته واقعی کمک می کند، یک ساختار قوی برای سایت خود ایجاد کنید. شما می توانید تصاویر ساده ، روشن و واضح را انتخاب کنید تا با عناصر دیگری که در صفحه قرار داده اید سازگارو متناسب باشد.

تعیین یک نقطه مرکزی

برای توجه به محتوا می توان یک نقطه مرکزی ایجاد کرد تا از حواس‌پرتی های ممکن جلوگیری کنیم. خوشبختانه سبک های مینیمال با تأکید برمحتوا و استفاده کمتر از عناصر به شما کمک می‌کند تا به هدف خود نزدیک شوید. جستجو گوگل ساده‌ترین مثالی که هر روز این ترفند ساده را به ما نشان می دهد.

طراحی مینیمال چه تأثیری بر نرخ کلیک یا افزایش بازدید دارد؟

با وجود رابط کاربری آسان ، دسترسی راحت به قسمت های مختلف و همچنین طراحی های زیبا درعین حال ساده ، مخاطبان زیادی به سمت سایت شما جذب می شوند. یکی از شرکت‌هایی که از طراحی‌های مینیمال برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند، شرکت اپل است. شرکتی که در طراحی محصولات خود دو مفهوم سادگی و کارآمدی را بسیار موردتوجه قرارمی دهد.

در این نوشته سعی کردم شما را با اصول طراحی مینیمال در طراحی سایت بیشتر آشنا کنیم . اگر به طراحی مینیمال برای سایت خود علاقمند هستید می توانید برای مشاوره رایگان با آپکاد در تماس باشید.

بیسار پاسگذاریم که تا پایان این نوشته با ما همراه بودید در صورتی که سوال یا پیشنهادی دارید در کادر پایین با آژانس بازاریابی آپکاد در ارتباط باشید.

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید