تبلیغات خوب و موثر چه تبلیغاتی است ؟

تبلیغات موثر انجام هر نوع فعالیتی است که برای برقراری ارتباط با مخاطب صورت می‌گیرد و هدف از آن جذب مخاطبان برای خرید و تهیه کالا و خدمات است
تبلیغات خوب و موثر چه تبلیغاتی است ؟ - آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

شاید بتوان گفت یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن مخاطب را به خودتان جذب کنید، تبلیغات موثر است. تبلیغات در دنیای مارکتینگ آنقدر اهمیت دارد که شرکت‌ها و صاحبان کسب و کارها، زمان زیادی را به آن اختصاص می‌دهند و بودجه جداگانه‌ای برایش در نظر می‌گیرند. اما باید بدانید که تبلیغات از راه‌های گوناگون و با روش‌های خاصی انجام می‌گیرد که هر فردی در فعالیت مارکتینگ خود باید آن را بداند.

تبلیغات در کسب‌وکارهای سنتی و آفلاین کاملا متفاوت از کسب‌کارهای آنلاین است. در دسته اول؛ بیشتر به دنبال روش‌هایی همچون تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات محیطی، بنری و مواردی از این قبیل هستند. 

این در حالی است که روش‌های تبلیغات موثر در کسب‌وکارهای آنلاین بیشتر شامل تبلیغات کلیکی، بنری، بازاریابی محتوایی، پیامکی و مواردی از این قبیل است. 

تبلیغات چیست

تبلیغات، در حقیقت انجام هر نوع فعالیتی است که برای برقراری ارتباط با مخاطب صورت می‌گیرد و هدف از آن جذب مخاطبان برای خرید و تهیه کالا و خدمات است.

ویژگی‌ های تبلیغات موثر

 تبلیغات از طریق شبکه‌های اجتماعی

یکی از مهم‌ترین روش های تبلیغات موثر که می‌توان از طریق آن به خوبی کالا و خدمات مورد نظر را معرفی کرد، استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. شبکه‌های اجتماعی، خصوصا در چند سال اخیر، به سطحی از پیشرفت و گستردگی رسیده‌اند که به یک کانال ارتباطی مهم تبدیل شده‌اند.

در همایش‌ها حاضر شوید و مشتریان جدیدی پیدا کنید

مردم علاقه و کنجکاوی زیادی نسبت به کسب‌وکارهای جدید و پیشنهادهایشان دارند؛‌ به همین دلیل با شرکت در همایش‌ها و سخنرانی‌هایی در این زمینه می‌توانید خود و کسب‌کارتان را به آن‌ها معرفی کنید. شرکت در سمینارها و معرفی کسب و کار و پیدا کردن مشتریان جدید معمولا هزینه زیادی برای شما در بر نخواهد داشت . 

برای تبلیغات موثر اندازه کسب‌وکارتان را در نظر بگیرید 

سوپر مارکت فعال در ابتدای کوچه با یک کارخانه بزرگ تولید محصولات لبنی هر دو یک کسب‌وکار محسوب می‌شوند. اما اندازه‌ و سبک آنها بسیار متفاوت است.

 عدم توجه به اندازه کسب‌وکار به هنگام تبلیغات، باعث می‌شود تا آگهی شما به دست افرادی که باید برسد، نرسد. ضمن آنکه اندازه کسب‌وکار نقش تعیین کننده‌ای در میزان هزینه تبلیغات خواهد داشت.

تصویری از خود در ذهن مشتری ایجاد کنید

وقتی در بزرگراه با سرعت در حال حرکت هستید، به راحتی متوجهِ تابلوهای تبلیغاتی کوکاکولا می‌شوید. در واقع محصولات فراوانی وجود دارند که آنها را از روی شکل بسته‌بندی یا لوگویشان تشخیص می‌دهید. باید بدانید که تصویر در تبلیغات و ترویج کسب‌و‌کارتان، اهمیت زیادی دارد. بسیاری از تبلیغ‌کنندگان، برای ایجاد تصویری همیشگی در ذهن مشتریان تلاش نمی‌کنند و فرصت تأثیر گذاشتن بر مشتریان احتمالی خود را از دست می‌دهند.

 تبلیغات موثر در کسب و کار نوآورانه هستند.

همان طور که می‌دانید واقعیت را نباید انکار کرد، بازار از تبلیغات اشباع شده است. مصرف کنندگان روزانه صدها تبلیغ در قالب‌های مختلف دریافت می‌کنند و اکثرا حتی به آنها توجهی نمی‌کنند. بنابراین، تبلیغات موثر با استفاده از قالب‌ها و منابع غیر منتظره  از سایر رقبا متمایز می‌شوند. با تأکید بر جدید بودن محصول یا خدمات خود، ارائه پیشنهادات و جوایز متنوع و یا انجام عملی خارج از چارچوب خشک تبلیغاتی، می‌توانید توجه کاربران را به محصول خود جلب کنید و تبلیغات موثر برای جذب مشتری داشته باشید. 

بازاریابی محتوایی یا کانتنت مارکتینگ

از دیگر راه‌هایی که می‌توان از آن برای روش های تبلیغات موثر انجام داد، بازاریابی محتوایی است. این روش جذاب، مهم و موثر می‌تواند شما را برای تبلیغ محصول و خدماتتان یاری کند.

 از راه کانتنت مارکتینگ می‌توانید ارتباط متنی خوبی با مخاطب خود برقرار کنید و این کار به جلب اعتماد او منجر می‌شود. زمانی که مخاطب، تبلیغات شما را از راه اطلاعات و متن دریافت می‌کند، برند شما را به خوبی به خاطر می‌سپارد و ارتباط موثری برای انتخاب شما شکل می‌گیرد.

 مشتریان خود را بشناسید 

برای تبلیغات ارزان و موثر نیاز است که حتما مشتریان خود و ویژگی‌های آنها را بشناسید. هر گروه از مشتریان یک سری ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خاص خود را دارند.

ایمیل مارکتینگ

از دیگر راه‌های بسیار خوبی که می‌توانید برای تبلیغات موثر به کار بگیرید، ایمیل مارکتینگ است. این روش یکی از ابزارهای مهم در دیجیتال مارکتینگ است که شما را برای انجام یک تبلیغ مناسب آماده می‌کند.

موانع تبلیغات موثر

۱. خود را فریب ندهید

باور داریم خودمان بهتر می‌دانیم تبلیغ خوب چه تبلیغی است و نیازی به ارزیابی مستقل دیگران نداریم. نمی‌توان تنها با تماشای یک آگهی درباره‌ی موثر بودن یا نبودن آن نظر داد. نظر و عقیده‌ی ما در بیشتر موارد غلط از آب در می‌آید. شرکت‌های تبلیغاتی و مشتریان‌شان هیچ کدام برای ارزیابی تبلیغات تولیدی صلاحیت ندارند. هیچ یک از ما آنقدر باهوش نیستیم که بتوانیم تبلیغات را از دریچه‌ی چشمِ مشتریانِ هدف ببینیم.

۲. بر ارقام مربوط به فروش تکیه نکنید

مانعِ دوم، این باور غلط است که میزان فروش نشان‌دهنده‌ی اثرگذاری تبلیغات است. تنها در صورتی که فروش بلافاصله پس از تبلیغات و بدون اثرپذیری از عوامل دیگر اتفاق بیفتد، می‌توان این باور را تأیید کرد. نمی‌توان اثر تبلیغات بر فروش را در خلأ و بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر بررسی کرد. در سوی دیگر تبلیغات پس از گذر زمان معینی، گاهی یک هفته، گاهی چند ماه آثار مثبت خود را نشان می‌دهد و این تأخیر بررسی اثر تبلیغات بر فروش را دشوار می‌کند. 

به آزمودن تبلیغات اهمیت بدهید

سومین مانعِ مهم در تولید تبلیغات موثر، گرایشِ فراگیرِ بسیاری (نه همه‌) از شرکت‌های تبلیغاتی، بی‌توجهی به آزمایش تبلیغات تازه و به تأخیر انداختن پیوسته‌ی آن است. آنها از گزارش‌های مربوط به کیفیت تبلیغات دل خوشی ندارند و به دیده‌ی تهدید به آنها می‌نگرند، زیرا ممکن است نتیجه‌ی گزارش کارکنان خلاق و مبتکرشان و همچنین مشتریان‌شان را ناامید کند.

اجازه ندهید که بودجه‌، بر مدیریت کمپین تبلیغاتی‌تان اثر بگذارد

درست است که با اختصاص دادن مبلغ مشخصی در ماه برای تبلیغات، کار دفترداری و حسابداری شرکت خود را ساده‌تر می‌کنید، ولی اگر شما نیز مانند بسیاری از کسب‌و‌کارها، فراز و نشیب‌های فصلی داشته باشید، اختصاص دادن مبلغی ثابت برای تبلیغات موجب می‌شود تا در زمان‌های رکود تجارت‌تان، بیش از حد لازم برای تبلیغات هزینه کنید و در زمان‌های رونق کسب‌و‌کارتان، برای تبلیغات و جذب مشتری، به اندازه‌ی کافی هزینه نکنید. 

از رسانه‌های متنوعی استفاده کنید

بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کارها، بر اساس قیمت و نرخ بالقوه‌ی بازدهی، بهترین مکان برای تبلیغات را انتخاب می‌کنند و پس از مدتی متوقف می‌شوند. در تبلیغات هم مانند سرمایه‌گذاری، نباید همه‌ی تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد بگذارید.

 سعی نکنید برای همه جذاب باشید

هیچ محصول یا خدمتی وجود ندارد که برای همه جذاب باشد. بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کارها، از جمله مدیران شرکت‌ها، سعی می‌کنند راه‌هایی را برای دسترسی به تمام بازارها پیدا کنند. ولی به طور معمول، این روش عملی نیست.

در پایان باید به این نکته توجه داشت که، تبلیغات موثر نیز مانند یک تولید محتوا ارزشمند است و باید مراحل و مسیر صحیحی را طی کند تا بتواند بر کسب و کار شما اثر مثبت داشته باشد اگر در زمینه تبلغات و شرکت های تبلیغاتی معتبر در اصفهان نیازمند اطلاعات بیشتری بودید حتما با آژانس بازاریابی آپکاد در ارتباط باشید .

ممنون که تا پایان این مقاله با آپکاد همراه بودید ما منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید