تایپ فیس Typeface چیست و چه تفاوت با فونت دارد؟

تایپ فیس شامل مجموعه‌ای از عناصر طراحی برای حروف و کاراکترهای مربوطه است فونت مربوط به وزن،ابعاد و اندازه و گونه‌های مختلف یک تایپ فیس
تایپ فیس چیست ؟ - آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

شاید همیشه با خود فکر کرده‌اید که «فونت همان تایپ‌ فیس است»؛ چنین نیست؟ باید بگوییم، هرچند که این دو اصطلاح در بسیاری از مواقع به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، ولی مفاهیمی‌جدا از یکدیگر هستند. تایپ فیس‌ها و فونت‌ها امروزه بیش از پیش در برندسازی و طراحی گرافیک حائز اهمیت هستند. در این مقاله به شرح تفاوت فونت و تایپ فیس پرداخته‌‌ایم تا در آینده به استفاده صحیح از هر یک در کارهای حرفه‌ای شما کمک کند، تا حرفه‌ای‌تر جلوه کنید!

تایپ فیس مجموعه ای از ویژگی های طراحی برای حروف و سایر کاراکترها است. به عبارت دیگر تایپ فیس مجموعه خاصی از حروف الفبا یا کاراکتر های دیگر مانند اعداد و علائم نگارشی است که دارای طرح مشترکی هستند. به عنوان مثال، Helvetica یک تایپ فیس شناخته شده است.

فونت / Font: یک فایل دیجیتالی حاوی یک نسخه از تایپ فیس یا طرح نوشتاری در وزن یا اندازه مخصوص است.

تایپ فیس (Typeface) شامل مجموعه‌ای از عناصر طراحی برای حروف و کاراکترهای مربوطه است، فونت (Font) مربوط به وزن، ابعاد و اندازه و گونه‌های مختلف یک تایپ فیس است.

تایپ فیس مربوط به عناصر و مشخصه‌های طراحی حروف و کاراکترهاست. مانند وجود و یا نبود Serif، فواصل بین حروف، وزن و تعادل آن‌‌ها و اختلاف ارتفاعی بین حروف بالایی و پایینی از جمله این ویژگی‌ها هستند. تایپ فیس‌ها بر اساس سبک آن‌ها (ُStyle) دسته‌بندی می‌شوند.

تایپ فیس چیست؟

تایپ فیس در واقع نتیجه نهایی تمامی تلاش هایی است که در ساخت فونت استفاده شده و به عنوان محصول نهایی برای ما قابل مشاهده است.

با ظهور نرم افزارهای گرافیکی و ساده شدن استفاده از کلمات و متون کم کم تفاوت بین فونت و تایپ فیس بسیار کم شده و حتی طراحان بسیاری اختلافی بین این دو کلمه قائل نیستند و یا دلایل و استدلال قوی برای ایجاد تمایز را نیاز نمیبینند.

امروزه با استفاده مردم از نشر رومیزی فونت ها از یک جسم فیزیکی و سربی که برای ساخت آنها نیاز به صرف زمان و هزینه بود تبدیل به کاراکترهای دیجیتال کامپیوتری شده اند.

تایپ فیس‌های سریف (Serif)

همانگونه که از نام آن‌ها پیداست، تایپ فیس سریف، شامل حروفی هستند که در انتهای آن‌ها سریف وجود داشته باشد.

مجموعه کارکترها و قلم های هم خانواده:

مجموعه کارکترهای الفبا در زبان فارسی با تمام اجزایش ممکن است شامل 250 کارکتر باشد، از جمله حروف اول، وسط، آخر و تنها، اعداد، نقطه ها، علائم تفکیک کننده و نشانه های ریاضی.

گروهی از قلم ها که به یک شکل طراحی شده اند، اما از لحاظ کلفتی با هم متفاوت هستند، قلم های هم خانواده نامیده می شوند.

این مجموعه کارکترها از روی کیفیات خاص طراحی خود که قلم نامیده می شود از دیگر مجموعه ها قابل تشخیص است.

خانواده طرح نوشتاری / Typeface Family: گروهی از طرح های نوشتاری هستند که برای استفاده در کنار یکدیگر طراحی شده اند.

به سادگی می توان دریافت که تفاوت بین تایپ فیس یا طرح نوشتاری و فونت و خانواده طرح نوشتاری یا Typeface Family مانند تفاوت آلبوم، آهنگ و mp3 است. در حقیقت یک آلبوم دارای یک ساختار متحد الشکل یا متحد الموضوع است که می تواند شامل یک یا چند آهنگ باشد در حالی که mp3 صرفا یک فایل دیجتال با محتوای یکی از آثار متعلق به آلبوم است.

همیشه اختلاف هایی بین فونت، فیس و خانواده و استفاده به جای یکدیگر وجود داشته است. فونت و فیس هنوز هم به جای یکدیگر استفاده می شوند که در بیشتر مواقع فیس درست است. اما اگر مایل هستید که بیشتر بدانید خانواده طرح نوشتاری / Typeface Family شامل گروهی از تایپ فیس / طرح نوشتاری هایی هستند که به صورت متحد الشکل طراحی شده و در کنار یکدیگر استفاده می شوند. به عنوان مثال خانواده طرح نوشتاری Goudy Old Style شامل نسخه Roman (نرمال و ایستاده)، نسخه Italic (کج و شکسته)، نسخه Bold و نسخه Bold Italic است. هر ترکیب طرح و وزن یک فیس یا تایپ فیس / طرح نوشتاری نامیده می شود. مجموعه تمامی این تایپ فیس ها یا طرح های نوشتاری، یک خانواده از طرح های نوشتاری را شکل می دهد که خانواده طرح نوشتاری یا Typeface Family نامیده می شود.

سخن آخر

«تایپوگرافی» تمرینی برای طراحی، چیدمان و اصلاح نوشتار است. نوشتار، حروف الفبا و اعداد را شامل می‌شود. می‌توان نوشتار را با تغییر در عرض، طول، یا هر ویژگی ابتدایی دیگری که به آن مربوط است، اصلاح و مرتب کرد.
فونت چیست؟ یک «تایپ‌فیس» (Typeface) به‌صورت کلی، یک حرف طراحی شده از الفباست. تایپ‌فیس به شیوه و سبک حروف می‌پردازد، اما یک فونت مجموعه‌ای از حروف تایپ‌فیس است. فونت در حالت کلی، به معنی یک نوشتار Bold، Italic، یا Roman است، در حالی‌که تایپ‌فیس به سبک یا جلوه بصری آن اطلاق می‌شود. وقتی گفته شود که از Times New Roman استفاده می‌شود، در اینجا صحبت درباره فونت است.

امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد .نظرات و پیشنهادات خود را با تیم آپکاد در میان بگذارید .اگر در زمینه طراحی سایت در اصفهان نیاز یه مشاوره رایگان دارید حتما با آژانس بازاریابی آپکاد در ارتباط باشید.

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید