تبلیغات کلیکی چیه؟ نکات مهم در تبلیغات کلیکی سال 2021

تبلیغات کلیکی یا به اصطلاح PPC یکی از هدف‌‌مندترین روش‌های تبلیغاتی است. کلمۀ PPC مخفف عبارت Pay Per Click به معنی پرداخت به ازای هر کلیک است.
تبلیغات کلیکی چیه؟ نکات مهم در تبلیغات کلیکی سال 2021 - آژانس دیجیتال مارکتینگ آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

تبلیغات کلیکی یا به اصطلاح PPC یکی از هدف‌‌مندترین روش‌های تبلیغاتی است. کلمۀ PPC مخفف عبارت Pay Per Click به معنی پرداخت به ازای هر کلیک است. البته بعضی آن را CPC هم (Cost Per Click) می‌گویند.

بازاریابی با تبلیغات کلیکی یا پرداخت به‌ازای کلیک راهی برای استفاده از موتورهای جستجو به‌منظور کسب بازدید از طریق کلیک‌های کاربران به‌صورت تبلیغات است.

از بارزترین مثال‌های موجود برای تبلیغات کلیکی، تبلیغات اسپانسری گوگل در صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل است. این سیستم گسترده‌ی تبلیغاتی گوگل Google AdWords نام دارد .

گوگل برای تبلیغات چندین بخش دارد که برخی از آن‌ها تبلیغات کلماتی در موتورهای جستجو، تبلیغات کلیکی در سایت‌های اشتراک ویدئویی مثل یوتیوب و همچنین در اپلیکیشن‌های موبایلی می‌باشند.

مزایای تبلیغات کلیکی

 • تبلیغات کلیکیباعث می‌شود که تعداد زیادی ترافیک مستقیم به وبسایت یا صفحه اپلیکیشن شما هدایت شود.
 • بزرگترین مزیت تبلیغات کلیکی، امکانهدف‌گیری دقیق مشتریان است. یعنی شما می‌توانید دقیقاً مشخص کنید که تبلیغ شما برای چه کسانی و در چه زمانی نمایش داده شود.
 • با تبلیغات کلیکی، تبلیغ‌کنندگان فرصتی استثنائی دارند تا بتوانند پیام تبلیغ خود را برای هزاران نفر که دقیقاً به دنبال همان پیام هستند مخابره کنند.
 • تبلیغات کلیکی به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا در یک زمان بتوانند اطلاعات مورد نیاز جستجو کنندگان و تبلیغ‌کنندگان را با یکدیگر مچ کنند. چنین چیزی نه‌تنها به سود جستجو کنندگان و تبلیغ دهندگان است، بلکه باعث ایجاد یک کانال و بستر مجزا و پرمخاطب برای تبلیغات خواهد بود.
 • اگر تجارت شما کوچک و نوپا هم باشد، می‌توانید مطمئن باشید که اگر تبلیغ مناسبی ارائه کرده باشید، در نتایج تبلیغات صفحات جستجو نمایش داده می‌شوید.
 • هزینه پائین و مناسب آن نسبت به دیگر انواع تبلیغات بصری می‌باشد. در حقیقت شما دقیقاً به ازای هر مقدار هزینه‌ای که سفارش کنید، به همان مقدار کلیک یا به عبارت دیگر کاربرانی که پتانسیل تبدیل شدن به مشتری را دارند دریافت می‌کنید. 

معایب تبلیغات کلیکی

 • نیازمند به زمان
 • نیازمند به دانش و تجربه
 • اتمام سریع بودجه
 • تبلیغات لزوما منجر به فروش نمی‌شود

اهمیت تبلیغات کلیدی

این آمار به تنهایی می تواند اهمیت تبلیغات کلیکی را بیان کند

– نزدیک به 98% مردم اولین لینک‌های نمایش داده شده در موتورهای جستجو را انتخاب می‌کنند

– بیش از 64% از کاربران وقتی به دنبال خرید محصول یا سرویسی خاص هستند، روی تبلیغات گوگل که در صفحات اول دیده می‌شوند کلیک می‌کنند.

– 72% از کسانی که اولین سفارش تبلیغات کلیکی خود را ثبت کردند، اقدام به افزایش بودجه خود برای تبلیغات PPC بعدی کردند.

انواع تبلیغات کلیکی    

1.      تبلیغات کلیکی نمایشی یا بنری

در این روش شما تبلیغ خودتان را (به صورت بنر یا متن) به واسطۀ یک شرکت ارائه‌دهنده تبلیغات کلیکی در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های پربازدید منتشر می‌کنید. دو نوع تبلیغ بنری داریم

 • تبلیغات بنری استاندارد

عکس‌های مستطیلی در گوشه و کنار سایت‌ها هستند که سعی دارند توجه ما را به خودشان جلب کنند.

 • تبلیغات بنری همسان

شکل و شمایل تبلیغ شما با سایت نمایش‌دهنده هماهنگ می‌شود تا تبلیغاتی بودنش کمتر به چشم بیاید.

2.      تبلیغات کلیکی در جستجو

بهترین و قدرتمندترین تبلیغات در جستجو، گوگل ادز است. که با جستجو کلمه کلیدی ظاهر می شود.

3.      تبلیغات ریتارگتینگ (Retargeting)

هدفگیری مجدد مشتریان بالقوه است.

4.      تبلیغات کلیکی در سایت‌های مقایسه قیمت

 این سایت‌ها با مقایسۀ قیمت‌ها در فروشگاه‌های اینترنتی مختلف به کاربران کمک می‌کنند تا اجناس را با بهترین قیمت خریداری کنند

5.      تبلیغات کلیکی در شبکه‌های اجتماعی

 اگر در قسمت فید اینستاگرام، برخی از پست‌های نشان داده شده برای شما ناآشنا هستند و حالتی تبلیغاتی دارند شما با تبلیغات کلیکی اینستاگرام مواجه شده اید.

6.      تبلیغات کلیکی درون برنامه ای یا In Application PPC Ads

شرکت‌های طراح و سازنده نرم افزار موبایل و کامپیوتر، معمولا فضاهایی از نرم‌افزار تولیدی خود را به تبلیغات اختصاص می‌دهند.

7.      تبلیغات کلیکی ویدیویی یا Video PPC Ads

قبل از پخش ویدئو مورد نظر کاربر، یک تبلیغ ویدیویی یا بنری نمایش داده می‌شود که کاربر با کلیک بر روی آن، به وب‌سایت شما هدایت می‌شود.

عملکرد تبلیغات کلیکی

نحوه عملکرد تبلیغات کلیکی بسیار هوشمندانه است. PPC ها، بر مبنای تبلیغ کلمات کلیدی پایه‌گذاری شده‌اند و به همین دلیل هوشمندانه خوانده می‌شوند. می‌توان آن‌ها را با سرعت زیاد و با دقت بالا و درست مطابق با کلمات کلیدی انتخابی سفارش داد. شما مبلغی متناسب با تعداد کلیک‌هایی که خواهان دریافت آن هستید، پرداخت کرده و سفارش خود را تکمیل می‌کنید. مثلاً اگر شما تبلیغ خود را برای 1000 کلیک سفارش داده باشید، به مقدار 1000 کلیک از آی‌پی‌های مجزا کلیک دریافت می‌کنید و به محض رسیدن تعداد کلیک‌ها به حدنصاب، تبلیغ شما حذف خواهد شد.

تحقیق کلمه کلیدی برای بازاریابی PPC

کلمات کلیدی باید ویژگی های زیر را دارا باشند تا شما به اهداف مدنظرتان دست پیدا کنید.

 • کلمه کلیدی مرتبط
 • کلمه کلیدی جامع
 • کلمات کلیدی متعدد

 ترند برتر تبلیغات کلیکی در سال ۲۰۲۱

در ادامه سال ۲۰۲۰ و با تداوم درگیری با ویروس کرونا در سال ۲۰۲۱، کسب‌وکارها در سرتاسر دنیا مجبور به ایجاد تغییراتی جدی در استراتژی‌های خود شده‌اند. چه در ایران و چه در کشورهای دیگر، بسیاری از کسب‌وکارهایی که تاکنون وارد حوزه‌ی فروش و بازاریابی آنلاین نشده بودندمجبور شدند وارد این دنیا بشوند. وبهترین روش استفاده از تبلیغات کلیکی است در پایان این مقاله چند نمونه از ترند های برتر تبلیغات کلیکی سال 2021 را به شما می گوییم .

برای مشتری ، تجربه‌ای لذت‌بخش بسازید

در فضای کسب‌وکارهای دیجیتال، شاید هیچ‌گاه به اندازه سال ۲۰۲۱ شناخت مخاطب مهم نبوده است. با این شرایط، از دیجیتال مارکترها انتظار می‌رود با هدف تعیین بهترین استراتژی تبلیغات کلیکی و در نتیجه دستیابی به مشتریان ارزشمند، به طور مداوم این سوالات را از خود بپرسند:

 1. مخاطب من به دنبال چه چیزی است؟
 2. مخاطب من با چه نقاطی از سایت تعامل دارد؟
 3. مراحل خرید چقدر طول می‌کشد؟

پارامترهای که بعد از تبلیغات کلیکی باید چک کنید:

 • افزایش زمان حضور کاربر در وب‌سایت (time on site)
 • کاهش نرخ بانس ریت (Bounce Rate)
 • افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate) در مراحل مختلف قیف بازاریابی
 • افزایش دست یافتن به اهداف تعریف شده (Goals) برای کسب‌وکار در ابزارهای آنالیتیکس

همه‌ی این موارد، علاوه بر ترغیب مشتری به خرید مجدد در آینده‌ی نزدیک، می‌تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر سئوی سایت نیز تاثیر بگذارد.

اتومیشن در بازاریابی

با توجه به آمارهایی که در زمینه‌ی روند صعودی استفاده از اتومیشن وجود دارد، به نظر می‌رسد که در سال ۲۰۲۱ اتومیشن ترندی تعیین‌کننده در فضای دیجیتال مارکتینگ است.

 در حقیقت با کمک هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML)، تبلیغ کنندگان می‌توانند بخشی از کارهایی را که توسط انسان انجام می‌شود، به طور اتوماتیک انجام دهند؛ مثلا یافتن مکان مناسب برای نمایش تبلیغات و همچنین سنجش بازدهی تبلیغ‌های مختلف. برخی از کاربردهای آن شامل موارد زیر است:

 • یافتن بهترین استراتژی بیدینگ (bidding) یا همان پیشنهاد قیمت
 • دستیابی به حداکثر نرخ تبدیل با بیدینگ صحیح
 • بهینه‌سازی هزینه به ازای کلیک (CPC) با مشارکت اصولی در مزایده
 • پایش تبلیغ‌ها و حذف تبلیغاتِ با کم‌بازده
 • اولویت‌دهی به تبلیغ‌های پربازده
 • طراحی و ایجاد تبلیغ‌های جدید باتوجه به محتوای وبسایت و رفتار کاربران‌تان

اهمیت کپی‌رایتر

همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از انواع سیستم‌های تبلیغ کلیکی، امکان مورد هدف قرار دادن کاربر هدف‌تان را با دقتی بالا برای‌ شما فراهم می‌آورند. کافی است شناخت صحیحی از پرسونای مخاطب/مشتری‌تان داشته باشید

تنها چند ثانیه فرصت دارید تا با پیامی درست، توجه کاربر را به خود جلب کنید و کلیک بگیرید. اینجاست که اهمیت یک کپی‌رایتر مشخص می‌شود.

پس کپی‌رایتینگ و به طور کلی بازاریابی محتوا را دریابید!

از ویدئوغافل شوید

بیایید ابتدا به برخی از آمارها در مورد ویدیو نگاهی داشته باشیم

 • تا سال ۲۰۲۲، حدود ۸۲٪ از کل ترافیک اینترنت کسب‌وکارها و مصرف کنندگان از ویدئو خواهد بود
 • در سال ۲۰۱۹، بیش از ۷۸٪ از مردم هر هفته به صورت آنلاین ویدئو تماشا کرده‌اند
 • مردم تا ۹۵٪ یک پیام را که در قالب ویدئو (در مقابل متن) ارائه می‌شود، به خاطر می آورند
 • ۹۲٪ از کاربران موبایل می‌گویند که با دوستان خود ویدئو به اشتراک می گذارند
 • ۵۸٪ از مردم به برندی که ویدئو دارد (این ویدئوها می‌توانند بسته به هدف برند، محتوای متنوعی داشته باشند)، بیشتر از برندی که محتوای ویدئویی ندارد، اعتماد دارند

پس در مورد اهمیت ویدئو، تردیدی باقی نمی‌ماند.

نکته‌ی مهم این است که در چه مرحله‌ای از بازاریابی‌تان از این روش استفاده کنید و چه مقدار بودجه برایش در نظر بگیرید. پیامتان چه باشد، کی و کجا آن را منتشر کنید؟برای این سوال و سوالات مشابه از مشاوره رایگان آپکاد بهره بگیرید.

سگمنتیشن هوشمند و گوگل ادموب

سگمنتیشن هوشمند که در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد، می تواند به توسعه‌دهندگان بازی (Gaming app developers) کمک کند تا از آن دسته افرادی که برای بازی، هزینه نمی‌پردازند و مثلا از بازی‌های رایگان استفاده می‌کنند، درآمد کسب کنند. سگمنتیشن هوشمند یا همان بخش‌بندی بازار از یادگیری ماشینی برای بخش‌بندی کاربران براساس احتمال هزینه کردن‌شان در برنامه استفاده می‌کند.

اما پلتفرم جذاب دیگری که در این زمینه فعالیت می‌کند، Google AdMob تبلیغات در موبایل است که امکانات تجزیه و تحلیل دقیق‌تری را فراهم کرده و گزارشات حرفه‌ای‌تری را به شما ارائه می‌دهد که استفاده از آن‌ها به شما در بهبود نرم‌افزارتان کمک می‌کند.

متاسفانه در ایران، به علت تحریم‌ها، از ادموب هم مانند برخی از پلتفرم‌های بین‌المللی حوزه دیجیتال مارکتینگ، نمی‌توان به سادگی استفاده کرد. البته نه اینکه غیر ممکن باشد، در حقیقت راهکاریی هم برای آن وجود دارد. اما طبیعتا این کار به سادگی انجام نخواهد شد.

قدرت داده‌های First Party

قوانین و مقررات حفظ حریم خصوصی کاربران در حال تغییر هستند. در سال‌های پیش رو و شاید همین امسال، استفاده از داده‌های third-party که بعضا در صنعت تبلیغات، در قالب کوکی‌های third-party و در جهت دنبال کردن رفتار کاربر استفاده می‌شوند، ممکن است به شدت محدود شوند. این موضوع، اهمیت استفاده از داده‌های first-party را بیش از پیش نشان می‌دهد. داده‌های
first-party شامل هرآنچه است که در اثر تعامل کاربر و حضور وی در وبسایت شما اتفاق می‌افتد.

ضروری است شرکت‌ها استراتژی‌شان در استفاده از داده را بر مبنای داده‌های first-part قرار داده و بهینه‌سازی ساختار و فرایندهای‌شان، از مزایای بی‌شمار این نوع از دیتا بهره‌مند شوند.

تفکر کل‌نگر (Big Picture) و ضرورت انجام تست

تاثیری که انواع روش‌های تبلیغات کلیکی نظیر گوگل ادز یا تبلیغات همسان، بر سئو و یا بخش‌های دیگر دارند، تاثیری که برندسازی در شبکه‌های اجتماعی و یا در تبلیغات ویدئویی بر میزان تعامل کاربر و رفتار او با برند دارد، همه و همه در تدوین استراتژی بخش‌های مختلف موثر است.

 پس روش‌های مختلف را تست کنید. از AB Test یا روش‌های دیگر آزمایش استفاده کنید. داده‌های حاصل از آزمایشات را ثبت و تحلیل کنید و در نهایت در صدد بهینه‌سازی ساختارها و تبلیغات‌تان برآیید.

همواره با بررسی روندها، به روز باشید

 با توجه به سرعتی که بر فضای کسب‌وکارهای آنلاین و حوزه دیجیتال مارکتینگ به طور خاص، حاکم است، ممکن است تغییراتی در این ترندها ایجاد شود. پس اگر می‌خواهید از قافله عقب نیفتید، لازم است ترندها را همواره رصد کنید، از آخرین اخبار مارتک (MarTech) و آنچه که در دنیای دیجیتال مارکتینگ رخ می‌دهد آگاه باشید و خود را با شرایط وفق دهید.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد. ما در آپکاد منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید