تولید محتوای اینفوگرافیک چیه و چه کاربردی داره ؟

تولید محتوای اینفوگرافیک یکی از زیر مجموعه های تولید محتوا گرافیکی است. اینفوگرافیک نمایش تصویری از هر نوع اطلاعات یا داده است.
تولید محتوای اینفوگرافیک چیه و چه کاربردی داره ؟-آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

تولید محتوای اینفوگرافیک چیست؟

تولید محتوای اینفوگرافیک یکی از زیر مجموعه های تولید محتوا گرافیکی است. اینفوگرافیک نمایش تصویری از هر نوع اطلاعات یا داده است. یک infographic می تواند به شما کمک کند تا اطلاعات را به شکل گرافیکی جذاب و بصری شگفت انگیز ارائه دهید. شما می توانید رند بازار خود را با یک راهنمای گام به گام و ساده به مشتریان و مخاطبین خود ارائه دهید. اینفوگرافیک علاوه بر جذابیت سادگی را نیز با خود به همراه دارد.

وقتی قرار است موضوعی را به صورت عمومی و علمی در کلاس درس یا هنگام ارائه پایان نامه مطرح کنید یا وقتی قرار است یک مطلب را به صورت شماتیک و تصویری مطرح کنید بهترین گزینه اینفوگرافیک است. دنیای بدون اینفوگراف دنیایی گیج و خسته کننده و خواهد بود. ارائه‌هایی شامل صفحات پی در پی متون سیاه و سفید و اعداد و ارقام بی روح.

در اینفوگرافی از کمترین مقدار متن استفاده می‌شود و درعین‌حال، این پتانسیل را دارد که به‌عنوان یک ابزار قدرتمند برای نمایش داده‌ها، توضیح مفاهیم، ساده‌سازی پیچیدگی‌ها، ترسیم روابط، نمایش روندها و ارائه آمار و ارقام مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

چرا از تولید محتوای اینفوگرافیک استفاده می‌کنیم؟

۹۰٪ اطلاعاتی که مغز ما دریافت می‌کند اطلاعات دیداری (بصری) است. به همین دلیل است که تصاویر را خیلی بهتر از نوشته‌ها به یاد می‌آوریم. همین موضوع است که استفاده از اینفوگرافی را جذاب می‌کند. تولید محتوای اینفوگرافیک راهی هستند برای این که مطمئن باشید مخاطبتان اطلاعات را به یاد خواهد سپرد.

علاوه بر آن مخاطبان فضای مجازی اغلب فرصت زیادی برای خواندن متن های طولانی و بدون محتوا صرف نمی کنند بنابراین اگر می خواهید چند نکته را برای مخاطب به اختصار توضیح دهید اینفوگرافیک راهکار مناسبی است.

مزایا استفاده از تولید محتوای اینفوگرافیک:

  1. مخاطب را ترغیب به پایان رساندن مطلب و استفاده از خدمات می کند.
  2. قابلیت اشتراک در فضای مجازی را دارد.
  3. سهولت استفاده و درک در این روش نسبت به گزینه های دیگر بیشتر است.
  4. برای فعالیت هایی نظیر بازاریابی و فروش بسیار مناسب است.
  5. علاوه بر رساندن تمام جزئیات یک موضوع، تبلیغ بسیار خوبی است.

انواع تولید محتوای اینفوگرافیک

اینفوگرافیک آماری :

این نوع بهترین گزینه برای استفاده در مطالبی می باشد که در آن از داده ها و منابع گوناگون استفاده شده است .

در این کار که تمام حواس خود را بر روی اطلاعات آماری می گذارید، برای تنوع بخشیدن به کار، داده ها را مجسم می کنید و بسیار ملموس هست که این را باید یک امتیاز ویژه حساب کنید.

تولید محتوای اینفوگرافیک تایم لاین :

مناسب ترین گزینه برای این که بخواهید خواننده را به درک درستی از گذر زمان برسانید، باید از این روش استفاده کنید. چون به اتفاقاتی که در طی دورانی رخ داده اند دقت می کند و خیلی روشن و واضح یک بازه ی زمانی را برای ما به تصویر می کشد.

اینفوگرافیک اطلاعاتی :

در این نوع از اینفوگرافیک، اطلاعات کامل اما خلاصه و مفید را به شخص انتقال می دهد و تمام نقاط تاریک یک مسئله را به خوبی روشن می کند.

اینفوگرافیک جغرافیایی:

از این روش می توانید برای استفاده از داده های خود در مکان بهره بگیرید و به مقایسه ی داده ها، طبق منطقه ی مورد نظر بپردازید. زمانی که بخواهید جمعیت منطقه ای را شناسایی کنید، این گزینه بهترین مورد است.

در این نوع از نمودار ها، از نمادها و برچسب های مختصر و مفید استفاده می شود.

تولید محتوای اینفوگرافیک مقایسه ای:

تعداد زیادی از افراد ممکن است در انتخاب خود دچار سردرگمی و مشکل شوند، زیرا تنوع در بازار مورد نظرشان بسیار زیاد است.

زمانی که بخواهیم راه حلی برای این کار پیدا کنیم از این روش بهره می گیریم که در این روش، از رنگ های مختلف برای مقایسه استفاده می شود تا مفهوم را بهتر و واضح تر منتقل کنیم.

به این صورت فرد با مقایسه کردن موارد موجود بهترین گزینه را انتخاب می‌کند و تصمیم گیری نهایی موفق تری را دارد.

سلسله مراتبی:

در این مدل داده های موجود را از بیشتر به کمتر، رتبه بندی می کنند.

یکی از محبوب ترین و شاخص ترین نوع آن (هرم) می باشد که کاربرد زیادی دارد و امتیاز آن در بین بقیه ی موارد این است که حتی مطالب سخت و گیج کننده را خیلی آسان بیان می کند.

تولید محتوای اینفوگرافیک رزومه:

وقتی که بازار کار بسیار شلوغ و تعداد کسانی که به دنبال کار هستند بی نهایت است، در این میان شما باید برگ برنده ای داشته باشید که در این موقعیت از آن استفاده کنید. این کار مبتکرانه که جدیداً با استقبال زیادی روبرو شده است رزومه نام دارد.

رزومه یک سند بصری بسیار مناسب است که در روز مصاحبه، همان امتیاز شما نسبت به دیگران است و شانس شما را افزایش می دهد.

در اینفوگرافی چه چیزی حائز اهمیت است؟ در این روش باید به تمام موارد بصری کار دقت کرد. به عنوان مثال؛ نماد ها، فونت، چینش عناصر و الگوها، زیرا کوچک ترین جزئیات هم نقش مهمی در روند کار دارند.

چگونه تولید محتوای اینفوگرافی انجام دهیم؟

حالا که با تعریف، انواع و عناصر مختلف اینفوگرافیک آشنا شده‌اید می‌توانید دست‌به‌کار شوید و با دنبال کردن مراحل زیر، اینفوگرافی خودتان را طراحی کنید.

1. طراح اینفوگرافی را مشخص کنید

اول از همه باید مشخص کنید که چه کسی تولید محتوای اینفوگرافیک‌ تان را انجام خواهد کرد. 

اگر می‌خواهید که خودتان اینفوگرافیک مورد نظر را طراحی کنید باید دقت داشته باشید که برای تهیه اینفوگرافیک‌های تأثیرگذار به چیزی بیشتر از تصاویر باکیفیت و آیکن های جذاب احتیاج دارید. در واقع، مخصوصاً اگر تجربه تولید محتوای اینفوگرافیک را ندارید به ابزارهایی نیاز خواهید داشت که بتوانند در این زمینه به شما کمک کنند. خوشبختانه ابزارهای رایگان متنوعی در اینترنت موجود است که ما در اینجا به بهترین نمونه‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

• Piktochart

• Canva

• Venngage

• Visme

• Easelly

• Infogram

چنانچه وقت، توان یا منابع لازم را در اختیار ندارید می‌توانید از طراحان حرفه‌ای آپکاد کمک بگیرید.

2. موضوع اینفوگرافی را دقیقاً مشخص کنید

هر اینفوگرافی باید حول محور یک موضوع اصلی تدوین شود؛ بنابراین لازم است که روی یک موضوع دقیق تمرکز کنید و از کلی‌گویی پرهیز نمایید.

به‌عنوان‌مثال، اگر در زمینه گل و تزئینات آن فعالیت می‌کنید شاید بخواهید یک اینفوگرافی درباره روش‌های مختلف گل آرایی تولید کنید؛ اما اگر اینفوگرافیک شما جهت‌گیری خاصی نداشته باشد نمی‌تواند آن‌طور که باید و شاید برای مخاطبانتان سودمند واقع شود. لذا به‌جای این جهت‌گیری کلی می‌توانید روی موضوعی مانند گل آرایی ساده برای مراسم عروسی تمرکز کنید. چنین موضوعی دقیق و مناسب‌تر خواهد بود.

به‌علاوه، بهتر است که از موضوعاتی استفاده کنید که محدودیت زمانی شامل حال آن‌ها نمی‌شود. 

3. اطلاعاتی که می‌خواهید درباره موضوع به مخاطب انتقال بدهید را مشخص کنید

پس از انتخاب موضوع، باید روی تعیین و جمع آوری اطلاعاتی تمرکز کنید که می‌خواهید درباره آن موضوع به مخاطبانتان انتقال بدهید. در واقع، در این مرحله مشخص می‌کنید که از این اینفوگرافیک چه چیزی عاید مخاطب می‌شود. توجه داشته باشید که اینفوگرافیک باید نافع و ارزش آفرین باشد، بنابراین باید مطمئن شوید که اطلاعات موجود در آن از جهتی به مخاطب کمک خواهد کرد. در این راستا تا می‌توانید تحقیق کنید و اطلاعاتی را جمع آوری نمایید که واقعاً سودمند هستند. در نهایت مخاطبتان پس از مطالعه اینفوگرافیک شما باید احساس کند که اطلاعات مفیدی را درباره موضوع مورد نظر به دست آورده که بدون خواندن آن اینفوگرافی چنین فرصتی برایش مهیا نمی‌شد.

4. اینفوگرافی‌های دیگر را بررسی کنید

در انتها بهتر است که نگاهی به اینفوگرافیک‌های موجود بیندازید تا برای انتخاب سبک و سیاق مورد نظرتان ایده بگیرید. خوشبختانه با جستجو در اینترنت به‌راحتی می‌توانید به دامنه وسیعی از انواع مختلف اینفوگرافیک‌های فارسی و انگلیسی دسترسی پیدا کنید. البته توجه داشته باشید که نباید کار دیگران را کپی کنید، اما می‌توانید از اینفوگرافیک‌های موجود الهام بگیرید.

پس از طی این مرحله و انتخاب سبک اینفوگرافی می‌توانید تولید آن را شروع کنید.

نتیجه گیری:

 یکی از بهترین ابزارهایی که برای نمایش اطلاعات وجود دارد ، استفاده از اینفوگرافیک ها است . با استفاده از انیفوگرافیک ها مخاطب به سرعت منظور شما را فهمیده و این بزرگترین مزیت این مورد از تولید محتوا گرافیکی است . دیگر مزیت مهم اینفوگرافیک دادن حجم بزرگی از اطلاعات به مخاطب در کمترین زمان است ، به صورتی که اگر می خواستید همین مورد را با متن توضیح دهید زمان طولانی تری را باید صرف این قضیه می کردید و در آخر متن شما آن قدر طولانی می شد که مخاطب قید خواندن آن را زده و به نوعی بیخیال خواندن متن شما شود .

اینفوگرافیک ها برای قرار دادن در شبکه های اجتماعی نیز بسیار مفید هستند زیرا عکس را به راحتی می توان در هر شبکه ای به اشتراک گذاشت اما استفاده از متنها از آنجایی که در شبکه های اجتماعی با محدودیت رو به رو هستیم ، دشوار است .
اینفوگرافیک باید تا حدی که لازم است بی نقص باشد تا بتواند تاثیر خوبی بر روی مخاطب بگذارد . همچنین کسی که یک اینفوگرافیک را طراحی می کند باید بداند از چه رنگ و فونتی در تصویر مورد نظر استفاده کند تا برای مخاطب اذیت کننده نباشد . انتخاب رنگ و فونت مناسب برای اینوگرافیک از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود .

برای اطلاعات بیشتر با تیم آپکاد در ارتباط باشید .

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید