اعتبار دامنه چیه ؟ چطور  Domain Authority را افزایش دهیم ؟

اعتبار دامنه یا Domain Authority روشی برای پیش بینی نحوه رتبه بندی یک وب سایت توسط موتورهای جستجو است. از این معیار معمولا برای تعیین قدرت سئو یک سایت استفاده میشود.
اعتبار دامنه چیه ؟ چطور  Domain Authority را افزایش دهیم ؟ - آژانس بازاریابی آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

اعتبار دامنه یا Domain Authority روشی برای پیش بینی نحوه رتبه بندی یک وب سایت توسط موتورهای جستجو است. از این معیار معمولا برای تعیین قدرت سئو یا بهینه سازی سایت استفاده میشود.

اعتبار دامنه Domain Authority را کیفیت و تعداد لینک های ورودی از سایت های دیگر به سایت شما و فاکتورهای دیگری مانند عمر دامنه و تعداد سیگنال های دریافت شده از شبکه های اجتماعی می توان  محاسبه کرد که توسط شرکت Moz ارائه می شود .

مقدار اعتبار دامنه سایت بین ۰ تا ۱۰۰ متغیر است. هرچه که دامین آتوریتی به ۱۰۰ نزدیکتر باشد، صفحات سایت در صفحه نتیجه گوگل رتبه بالاتری دارند. وقتی اعتبار دامنه ما یا (DA) دامنه ما مناسب باشد می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که سایت ما یک سایت با کیفیت و با ارزش برای گوگل است.

با استفاده از ابزارهایی مانند MozBar (یکی از افزونه‌های کروم)، Link Explorer (یک ابزار تحلیلی)، بخش تحلیل SERP از ابزار Keyword Explorer و بسیاری دیگر از ابزارهای SEO که در اینترنت موجود است، می‌توانید اعتبار دامنه وب‌سایت را مشاهده کنید. با استفاده از Domain authority شرکت moz می‌توانید به صورت رایگان اعتبار دامنه خود را بررسی نمایید.

تعریف تکنیکی اعتبار دامنه

اعتبار دامنه بر اساس اندیس وب Linke Explorer است و از تعداد زیادی فاکتور برای محاسبات خود استفاده می‌کند. محاسبات واقعی اعتبار دامنه از یک مدل ماشین یادگیری استفاده می‌کند برای یافتن مناسب‌ترین الگوریتم استفاده می‌کند که بیشترین ارتباط را با رتبه‌بندی‌هایی که در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود داشته باشد.

به‌عنوان مثال، اگر فیس‌بوک برای به دست آوردن یک میلیارد لینک جدید اقدام کند، PA و DA همه سایت‌ها نسبت به فیس‌بوک کاهش خواهد یافت. به همین دلیل توجه داشته باشید که همیشه باید از اعتبار دامنه به عنوان یک متریک نسبی استفاده کنید

اهمیت اعتبار دامنه چیست ؟

با توجه به اینکه Domain Authority یکی از عوامل تاثیرگذار در رتبه سایت در نتایج جستجو است، بهبود آن به معنای بهبود شانس شما در افزایش فروش است. یکی از عوامل مهم در آنالیز تحلیل رقبا اعتبار دامنه است.

بنابراین اگر قصد دارید از رقبای خود پیشی گرفته و جایگاه های برتر را به خود اختصاص دهید، باید به فکر استفاده از ترفندهای افزایش دامین آتوریتی باشید.در ادامه دلیل اهمیت بسیار اعتبار دامنه را برسی میکنیم

وقتی از دامین آتوریتی صحبت میکنیم، منظور ما این نیست که هر سایتی نمره بیشتری بگیرد، رتبه بالاتری هم در نتایج جستجو دارد. بلکه این معیار تنها مانند یک قطب نما راه درست را به ما نشان میدهد؛ یعنی اگر سایت شما با قوانین الگوریتم های گوگل هماهنگ باشد، DA شما به عدد 100 نزدیک تر خواهد بود.

یکی دیگر از مزایای سنجش اعتبار سایت این است که وقتی بدانید سایت شما از نگاه یک منبع معتبر مانند MOZچه امتیازی گرفته، نسبت به کیفیت واقعی سایت خود اطلاعات معتبری دریافت میکنید؛ و می توانید نقاط ضعف سایت خود را شناسایی و با استراتژی و برنامه ریزی، بازدید کنندگان بیشتری را روانه سایت خود کنید.

از انجایی که شرکت moz نمی تواند رتبه بیش از صد را به یک وب سایت بدهد، کاری که انجام می‌دهید این است که نمره دادن به سایت‌ها و رتبه بندی سایت‌ها را وابسته به هم انجام می‌دهد.اعتبار دامنه  در مقایسه بین سایت ها به شدت به کمک شما می‌آید.

به عنوان مثال اگر بخواهید سایت های رقیب را شناسایی کنید و یکی از آن ها را به عنوان الگو انتخاب کنید، سایتی که DA بالاتری دارد، منبع خوبی برای الهام و الگو برداری برای سایت شما خواهد بود

عوامل موثر بر اعتبار دامنه یا Domain Authority

لینک کردن از دامنه های مختلف

اعتبار دامنه Domain Authority را کیفیت و تعداد لینک های ورودی از سایت های دیگر به سایت شما و نیز فاکتورهای دیگری مانند عمر دامنه و تعداد سیگنال های دریافت شده از شبکه های اجتماعی محاسبه می شود و شرکت Moz ارائه می کند .

مثلا اگر شما از یک دامنه 100 لینک ورودی داشته باشید، اعتبار و ارزش آن کمتر از زمانی است که 50 لینک ورودی از 50 دامنه مختلف داشته باشید 

خوب است بدانیم بک لینک ها مهم ترین فاکتور در تعیین DA هستند. ولی منظور ما این نیست که بدون هیچ تحقیقی شروع به گرفتن لینک های زیاد و بی کیفیت کنید. در واقع به جای اینکه به کمیت و تعداد لینک های ورودی به سایت خود فکر کنید، به معتبر بودن آن ها از نگاه گوگل فکر کنید. یک لینک زمانی از دید گوگل قابل اعتماد و مطمئن است که از دامنه هایی با عمر و اعتبار بالا که اسپم اسکور پایینی هم دارند گرفته شده باشد.

اصول زیر را در بک لینک سازی مورد توجه قرار دهید

  1. از سایت های معتبر و با DA بالا لینک داشته باشد
  2. بک لینک ها از سایت هایی گرفته شده اند که از لحاظ موضوعی مشابه اند
  3. لینک سازی های مخرب یا اسپم نداشته باشد (اسپم اسکور پایین)
  4. به جای گرفتن لینک با تعداد بالا از یک سایت، از چندین سایت تنها یک لینک بگیرد

   کیفیت محتوا اصول سئو داخلی

شاید تعجب کنید ولی ارزش و تاثیر محتوا و لینک های داخلی به اندازه بک لینک هایی است که از سایت های دیگر دریافت میکنید. از طرفی محتوا در نهایت باعث ماندگاری و صرف زمان کاربر در سایت شما میشود

این امر یکی دیگر از عوامل مهم در اعتبار دامنه به شمار میرود.نکات مهم در داشتن یک محتوای ارزشمند را می تواند در مقاله تولید محتوا چیست مطلعه کنید .

 نکات زیر هم میتواند در داشتن یک سئو داخلی مورد پسند گوگل و کاربر نقش به‌سزایی داشته باشد:

عنوان صفحات و توضیحات متا برای گوگل و کاربر قابل فهم باشد

از تگ های عنوان (H1،H2، H3 و غیره) به روش درست استفاده کنید

آدرس صفحات باید اختصاصی، کوتاه و دارای کلمه کلیدی باشند

در محتوای مقالات از کلمات کلیدی هم خانواده یا مترادف بهره ببرید

لینک دهی به صفحه مقالات یا دسته بندی های مهم در محتوا را در نظر بگیرید

اعتماد Moztrust

Moztrust همانند رتبه Moz عمل می کند با این تفاوت که بر روی نزدیکی و ارتباطی که سایت شما با لینک های معتبر متمرکز است .Moztrust  چگونگی اتصالات و ارتباطات و شبکه های وب سایت های معتبری که به سایت شما لینک میدهند را بررسی می کند . در صورتیکه از وب سایتی که به شما لینک داده می شود به وب سایت های دیگر هم لینک دهد به نفع شما می باشد. در واقع به زبان ساده تر هنگام بک لینک سازی برای وب سایت خود سعی کنید داخل مقاله به وب سایت های معتبر و همسو با موضوع مقاله نیز لینک دهید .

عمر دامنه بیشتر، دامین آتوریتی بیشتر

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار، سن دامنه است! البته سن دامنه از زمانی که سایت فعالیت خود را آغاز کرده است. خرید یک دامنه به تنهایی بدون راه اندازی سایت، منجر به افزایش عمر دامنه نمیشود.

استفاده از شبکه های اجتماعی

فعالیت در شبکه های اجتماعی خود 5 تا 10 درصد در سئو شدن سایت تاثیر دارد، حال چه ربطی به اعتبار دامنه دارد؟ سایت های همچون فیسبوک، توئیتر از بالاترین اعتبار دامنه ها در سرتاسر اینترنت برخوردار هستند که میتوانید با فعالیت درست امتیاز خوبی بدست آورید. برای این کار با اشتراک گذاری مطالب و مقالات در این شبکه ها میتوانید از سمت کاربران اعتبار کسب کنید .

چک کردن domain authority سایت

بهترین ابزار برای چک کردن اعتبار دامنه link explorer است که متعلق به شرکت moz است. برای استفاده از این ابزار باید در سایت moz ثبت نام انجام دهید. یک راه دیگر برای چک کردن اتوریتی دامنه این است که تولبار ماز رانصب کنید. این تولبار بر روی مرورگر نصب می‌شود. تولبار moz ابزار بسیار کاربردی است اما برای استفاده از آن باید ابتدا در سایت moz ثبت نام بکنید.

برای استفاده سریع و بدون ثبت نام با استفاده از این ابزار چک کردن اتوریتی دامنه می‌توانید به صورت آنلاین domain authority خود را چک کنید. همچنین این سایت امکانات دیگری را نیز به شما خواهد داد.

نتیجه گیری :

به صورت کلی برای آنکه بتوانید اعتبار دامنه خود را در مدت زمان کوتاهی بالا ببرید باید سعی کنید محتوای عالی تولید کنید و برای لینک سازی و گرفتن بک لینک استراتژی داشته باشید بنابراین نکته اصلی مهم این است تولید محتوای عالی را در دستور کار قرار دهیم و برای ساخت بک لینک فعالیت هدفمند داشته باشید.

امیدواریم مطالب این مقاله نظر شما را به خوبی جلب کرده باشد اگر سوال یا نظراتی دارید حتما در بخش نظرات با تیم آپکاد در میان بگذارید . نظرات شما با عث دلگرمی ما می شود . در صورتی که برای سایت خود نیازمند مشاوره بیشتر در زمینه  سئو سایت هستید با آژانس بازاریابی آپکاد در تماس باشید و از مشاوره رایگان در زمینه سئو سایت در اصفهان بهره مند شوید.

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید