تکنیک Content First در طراحی سایت چیست؟

تکنیک content first تکنيکي نوين و مؤثر در طراحي سايت است که پایه و اساس طراحی را محتوا قرار می‌دهد تا بتوانید کاربرانتان را بشناسید.
تکنیک Content First در طراحی سایت چیست؟ -آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

تکنیک content first که در طراحی سایت استفاده می‌شود و پایه و اساس طراحی را، محتوا قرار می‌دهد. اگر بخواهید سایتی را طراحی کنید باید از محتوایی که قرار است در سایت قرار داده شود، اطلاع داشته باشید و سعی کنید در هنگام طراحی، نیم‌نگاهی به آن نیز بکنید و با توجه به محتوایی که قرار است در سایت قرار گیرد طراحی را انجام دهید.

برای مثال در یک سایت فروشگاهی در سیستم های سنتی روال کار به این صورت است که تنها به استانداردهای طراحی سایت فروشگاهی دقت می شد، اما در روش طراحی سایت براساس محتوا روال به این صورت است که اول از نیاز مخاطبین، ماهیت محصولات و نوع محتوای ارائه شده آنالیز دقیقی به عمل می آید و سپس باکس محصولات سایت نیز بر همین اساس طراحی می شود.

تکنیک Content First در طراحی سايت

رويکرد طراحي سايت محتوا محور، يا Content-first design ، تکنيکي نوين و مؤثر در طراحي سايت است. معمولا زمان طراحی سایت، افراد در جست و جوی سایت های مطرح و خاصی هستند که می شناسند و دوست دارند که سایتی مثل آن داشته باشند. اما کانتنت فرست از شما انتظار دارد محتوا و عناوینی که  قرار است روی سایت درج شود را بشناسید و با کاربرانتان آشنایی داشته باشید.

خوب است بدانیم هنگامي که در طراحي سايت، محتوا را در درجه دوم اهميت قرار مي دهيد، سايت در دستيابي به اهداف خود ناکام مي ماند . پس با بررسی کامل محتوا قبل از شروع طراحی، در میابیم که ساختار صفحه و چیدمان محتوا با چه هدفی باید انجام شود، فضا و سایز مناسب برای تصاویر و عناوین ها چقدر هست و در هر صفحه از سایت چه اطلاعاتی باید ارائه داده شود.

اهمیت  Content-first designدر طراحی سایت هنگامی مشخص می شود که صاحبان وب سايت ها، ابتدا قالب وب سايت را انتخاب کرده، طراحي آن را به پايان مي رسانند و پس از اتمام طراحي، به توليد محتوا مي پردازند.در اين هنگام لازم است تغييرات فراواني در طراحي سايت ايجاد شود.

اهمیت طراحی سایت با تکنیک Content First

تعیین اولویت ها و میزان اهمیت هر مورد:

کانتنت فرست به شما کمک می کند تا هدف کاربران خودرا بشناسید. اگر بدانید برای کاربر شما تصویر مهم تر است یا متن؟ می توانید سایتی کاربردی تر طراحی کنید و نکات اصلی کار خودرا مشخص کنید. مثلا در یک سایت فروش کولر گازی که منفعت بیشتری در فروش عمده دارد، می توانید بخش خاصی برای کاربرانی که قصد خرید عمده دارند طراحی کنید تا مشتریانی که در زمینه ساخت و ساز و امثال آن فعالیت می کنند را به خود جذب کنید

تجربه کاربری خوب با تکنیک Content First

این تکنیک به شما کمک می کند تا زمانی که برای یک سایت کد می زنید، بیشتر از اینکه به فکر استانداردهای رایج و اصول طراحی سایت باشید، به ساخت یک تجربه کاربری خوب برای مخاطب فکر کنید. تجربه کاربری باعث می شود مخاطب زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند برای اطلاعات بشتر در این زمینه مقاله تجربه کاربری چیست را مطالعه کنید .

طراحی خاص داشته باشد

اگر قرار باشد شما  سایت فروشگاهی را مانند همه ی سایت های دیگر و بدون توجه به محتوای آن طراحی کنید، هیچ تمایزی با آن ها نخواهید داشت. شناخت محتوا و مخاطبان آینده وبررسی رقبا و محتواهای آن ها، به شما کمک می کند تا خلاقیت خودرا افزایش دهید و سایت بهتر و جذاب تری طراحی کنید. آپکاد به عنوان خلاق ترین شرکت طراحی سایت در اصفهان برای رسیدن به  سایتی خاص و جذاب همراه با رعایت کامل اصول طراحی سایت در کنار شماست.

رضایت مشتری به کمک تکنیک Content First

اگر قرار باشد یک سایت طراحی کنید که پس از مدتی آن هم با ورود تعدادی کاربر دچار مشکل شود و نیاز به باز طراحی آن باشد، اصلا خوب نیست. در صورتیکه محتوای آینده و نیازکاربر را بشناسید می توانید به خوبی همه چیز را پیش بینی کنید و تا حد ممکن، نقایص احتمالی را کاهش دهید باید رضایت مشتری و انجام کار صحیح الگوی کار ما در طراحی سایت باشد که این امر به کمک Content First امکان پذیر میشود.

حتما بخوانید :  طراحی  ریسپانسیو چیه ؟ - طراحی واکنش گرا و افزایش بازدید سایت

دلایل استفاده از تکنیک Content First در طراحی سایت

اولویت بندی در ارائه محتوا

این که بدانید مخاطبی که به سایت شما سر می زند با چه هدفی این کار را انجام می دهد می تواند به شما تا حد زیادی کمک کند که سایت خود را کاربردی تر طراحی کنید.

برای مثال یک سایت فروش آهن را در نظر بگیرید. در این نوع سایت به دلیل این که کاربران آن در زمینه ی حوزه ی کاری خود مسلط هستند و همچنین معمولا خریدهای دوره های انجام می دهند، نیازی نیست که تصویر محصول را مشاهده کنند.

 بهتر است که امکانی که در اختیار کاربر قرار داده شود که زودتر به قیمت و موجودی محصول دسترسی پیدا کنند تا در نهایت سفارش محصول برای آن ها آسان تر شود.

طراحی المان های اختصاصی

سایت ها برای این که محتوای خود را به شکل بهتری ارائه دهند از المان های مختلفی استفاده می کنند که از جمله این المان ها می توان به جداول و یا نقل قول ها اشاره کرد.

شما به عنوان طراح سایت می دانید یکی از روش هایی که برای ارائه ی محتوا استفاده می شود، استفاده از نویسندگان است بنابراین نوسینده این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که با تمرکز بر این موارد، طراحی سایتی زیبا و کاربردی تر داشته باشید.

در بیشتر سایت های اینترنتی به این صورت است که طراحی سایت با استفاده از آیکون ها و المان های عمومی انجام می شود. اما در صورتی که طراح سایت از اهمیت محصول و همچنین نوع محصول شناخت داشته باشد، می تواند برای هر کدام از محصولات تصاویر و یا آیکن های اختصاصی طراحی کند و در نهایت تجربه ی کاربری خود را بیش از پیش بهبود بخشد.

تعیین ساختار سایت و استراتژی محتوا

آمارها نشان می دهد که مهم ترین مسئله ای که باید در طراحی سایت به آن توجه شود این است که کاربر به بخش های مختلف سایت طراحی آسانی داشته باشد. در واقع این مسئله اثبات کننده ی این است که در سایت هایی که محتوا نقش اصلی را ایفا می کند و یا به عبارتی سایت های محتوامحور، این که کاربر به محتوا دسترسی آسان و سریعی داشته باشد از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر در طراحی سایت، محتوا در اولویت قرار گیرد و طراح سایت بداند که قرار است چه محتوایی درون سایت قرار گیرد می تواند ساختار بهتر و مناسب تری برای سایت طراحی کند.

در ضمن به یاد داشته باشید که اگر شما از ساختاری بهینه در طراحی سایت خود استفاده کنید، در عین این که در نحوه ارائه محتوا تاثیر زیادی دارد، از بوجود آمدن بی نظمی و شلوغی در طراحی سایت جلوگیری می شود.

بگذارید این مسئله را با یک مثال برای تان بهتر باز کنیم. تصور کنید می خواهید یک فروشگاه اینترنتی طراحی کنید اگر شما بدانید که فروشگاهی که طراحی می کنید چه دسته بندی ها و زیر دسته هایی خواهد داشت می توانید از منوی اصلی سایت و ساختار آن درک بهتر و بیشتری داشته باشید.

همچنین اگر می خواهید از منو ساده و یا مگامنو استفاده کنید باید به یاد داشته باشید که استفاده از این موارد به تعداد زیر دسته ها و دسته های محصولات بستگی دارد.

اما در صورتی که طراح سایت از این موارد آگاهی نداشته باشد، احتمالا طرحی که برای سایت طراحی می شود کارایی لازم را نخواهد داشت.

برای مثال سایت فروش گلی را تصور کنید که تنها دارای ۵ زیر دسته ی گل ها، مناسبت ها، گیاهان، اشتراک گل و ارسال روز است. با توجه به این که تنوع دسته بندی که در نظر گرفته شده است پایین است، می توان به راحتی متوجه شد که در طراحی سایت به محتوای آن توجه نشده است.

حتما بخوانید :   گیمیفیکیشن در طراحی وب سایت چیست ؟ چطور با قواعد بازی پول در بیاوریم؟

فرآیند طراحی و تایید سرعت پیدا می کند

بیشتر تغییراتی که در طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل این است که طراح سایت از استراتژی محتوای سایت آگاهی ندارد. اگر شما به عنوان طراح سایت از محتوای سایت آگاهی داشته باشید نیازی نخواهد بود که پی در پی در سایت خود تغییراتی ایجاد کنید.

در نهایت به این مسئله توجه داشته باشید که طراحی سایت براساس محتوا یک مرحله به کار طراحی سایت اضافه می کند و در طی این مرحله طراح سایت و مالک کسب و کار باید با هم جلساتی بگذارند تا طراح سایت از ماهیت محتوای سایت آگاهی پیدا کند. در ضمن توصیه می کنیم که این بخش را جدی بگیرید زیرا در غیر این صورت ممکن است در آینده هزینه های بیشتری را متحمل شوید.

کاربردهای دیگرتکنیک Content First

کاربرد روش content first تنها به طراحی سایت محدود نمی شود و از جمله دیگر کاربردهای این روش می توان به مواردی همچون طراحی بسته بندی، کاتالوگ و بسیاری از محصولات چاپی دیگر اشاره کرد.

امیدواریم که از خواندن این مطلب بهره کافی را برده باشید و بتوانید برای طراحی سایت از آن بهره لازم را ببرید در صورتی که به مشاوره نیاز داشتید می توانید با گروه آپکاد در تماس باشید و از مشاوره رایگان این تیم بهره مند شوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید