رتبه الکسا(Alexa)چیه ؟

الکسا (Alexa) یک شرکت تحلیل ترافیک وب است که آمار بازدید وبسایت و رفتار کاربران را بررسی و خدماتی برای بازاریابی اینترنتی ارائه می دهد.
رتبه الکسا چیه ؟ - آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

شاید شما هم افراد زیادی را دیده باشید که در مورد رنک الکسا (Alexa Rank) یا رتبه الکسای سایت خود صحبت می‌کنند و آن را به عنوان یکی از شاخص های عملکردی خود در نظر می‌گیرند.

الکسا چیست ؟

الکسا یا به عبارت درست الکسا اینترنت (Alexa Internet) یک شرکت تحلیل ترافیک وب است. الکسا آمار بازدید وبسایت و رفتار کاربران را بررسی و خدماتی برای بازاریابی اینترنتی ارائه می دهد.

تخمین میزان ترافیک و رتبه‌دهی الکسا بر اساس رفتار افرادی در اینترنت انجام می‌گیرد که جزو جامعه آماری ما در سطح جهان بوده و به عنوان نمونه ای از کل کاربران اینترنت قلمداد می‌شوند. رتبه‌های الکسا بر اساس اطلاعاتی تعیین می‌شوند که از کاربران مورد اشاره در دوره‌های منظم سه ماهه گردآوری شده است.

تاریخچه ایجاد الکسا

الکسا در سال ۱۹۹۶ توسط «بروس گیلیات» و «بروستر کیل» بنیانگذاری شد. سرویسی که ما امروز به اسم الکسا یا الکسا رنکینک می‌شناسیم توسط شرکت الکسا اینترنت عرضه می‌شود. این شرکت با هدف ارزیابی و سنجش ترافیک اطلاعات در فضای وب و آرشیو کردن صفحات وب تشکیل شد.

در سال ۱۹۹۹ الکسا به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار به شرکت آمازون فروخته شد. بعد از آن الکسا فراز و نشیب زیادی داشت. مدتی خواستند آن را تبدیل به موتور جستجویی مثل گوگل کنند که شکست خورد. مدتی هم با گوگل همکاری کرد و بعد این همکاری قطع شد.

عدد کوچکتر به معنای رتبه‌ی بهتر است و همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید رتبه‌ی سایت‌های گوگل و فیس بوک تک رقمی است.

رتبه الکسا یعنی چه ؟

الکسا در سایت خود اعلام کرده که رتبه وب‌سایت‌ها را بر اساس تعداد بازدیدکنندگان و متوسط تعداد صفحاتی که هر نفر در سایت بازدید کرده محاسبه می‌کند.

رنکینگ (Rank) یا همان رتبه‌بندی الکسا یک سیستم امتیازدهی است که توسط alexa.com به عنوان یکی از زیرمجموعه های آمازون (amazon.com) ارائه و مدیریت می‌شود و میزان بازدید از وب‌سایت‌های مختلف را محاسبه و اعلام می‌کند.

البته در گزارش الکسا پارامترهای دیگری مانند نرخ بانس و متوسط مدت زمان حضور کاربران در سایت هم ارائه می‌شود، اما این پارامترها در محاسبه‌ی رتبه سایت‌‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

«تخمین میزان ترافیک و رتبه‌دهی الکسا بر اساس رفتار افرادی در اینترنت انجام می‌گیرد که جزو جامعه آماری ما در سطح جهان بوده و به عنوان نمونه ای از کل کاربران اینترنت قلمداد می‌شوند. رتبه‌های الکسا بر اساس اطلاعاتی تعیین می‌شوند که از کاربران مورد اشاره در دوره‌های منظم سه ماهه گردآوری شده است.»

به عنوان مثال، رتبه وبسایت گوگل «1» است

الکسا چطور وبسایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کنه؟

رتبه‌بندی سایت‌ها در الکسا براساس نمونه‌‌گیری از ده‌ها میلیون کاربر اینترنت به دست می‌آید. این نمونه‌گیری آماری از زمان بنیانگذاری الکسا تا الان در حال تغییر و تحول است.

پیش از آنکه بخواهیم برای افزایش رتبه الکسا برنامه‌ریزی کنیم، باید بدانیم که الکسا در هنگام رتبه‌بندی چه مواردی را مد نظر قرار می‌دهد. خوشبختانه الکسا در رابطه با نحوه انجام محاسبات خود (برخلاف گوگل) کاملاً صاف و صادق است.

الکسا هر روز میانگین تعداد بازدیدکنندگان و بازدید از صفحات هر سایت در طول سه ماه گذشته را برآورد می‌کند. وب‌سایتی که مجموع بازدیدکنندگان و بازدید بیشتری در طول سه ماه اخیر داشته باشد، رتبه 1 را دریافت می کند و وبسایتی که کمترین بازدیدکننده و بازدید را دارد، رتبه‌ای نزدیک به 30 میلیون را دریافت خواهد کرد. چنانچه بر طبق ارزیابی‌های ما هیچ‌کس در طول سه ماه گذشته از سایتی بازدید نکرده باشد، در اینصورت اصلاً برای آن سایت رتبه‌ای تعیین نخواهد شد.

در واقع رتبه هر وبسایت براساس ترکیبی از تخمین بازدید کننده منحصر به فرد (Unique Visitors) و تخمین بازدید صفحه (Pageviews) در سه ماه گذشته حساب می‌شود.

  • بازدید کننده منحصر به فرد (Unique Visitors) تعداد کل کاربران در نمونه آماری الکسا است که در یک روز از یک وبسایت بازدید می‌کنند.
  • بازدید صفحه (Pageviews) تعداد درخواست کاربران برای بازدید یک وبسایت است. تعداد بیشتر از یک بازدید از هر وبسایت توسط هر کاربر در هر روز فقط یک بازدید صفحه ثبت می‌شود.
حتما بخوانید :  چطور رتبه الکسا را بهتر کنم؟

پس اگر کاربری در یک روز صد بار از وبسایتی بازدید کند فقط یک بازدید در آن روز از آن کاربر ثبت می‌شود.

این دو شاخص در فرمول‌های محاسباتی آماری قرار می‌گیرد و وبسایتی که عدد به دست آمده از ترکیب دو شاخص آن بالاتر باشد رتبه‌اش هم بالاتر می‌رود.

آپکاد روش‌های افزایش رتبه الکسا به سه بخش تقسیم می شود.

  1. افزایش ترافیک
  2. بهینه‌سازی وب‌سایت
  3. تبلیغات

که در مقاله دیگری با عنوان روش های افزایش رتبه الکسا به آن پرداخته ایم.

چگونه می‌توان رتبه الکسا را ​​در سال 2021 بهبود بخشید؟

·  انتشار محتوای با کیفیت

محتوا یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده برای رتبه‌بندی است. وقتی محتوای موضوعی و مفیدی را در سایت خود منتشر می‌کنید، کاربران تمایل بیشتری به مطالعه آن دارند. این موجب افزایش اعتماد، تعداد بازدیدکنندگان و کاربران در سایت می‌شود. همچنین، اگر برای مخاطب شما آموزنده و با ارزش باشد، تمایل آن‌ها برای تعامل و به اشتراک گذاشتن آن با سایر افراد بیشتر می‌شود.

·  بک لینک

هرچه وب سایت لینک‌های ورودی بیشتری داشته باشد، در نظر موتورهای جستجو اعتبار آن بالاتر است. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که سایت‌های با کیفیت باید به شما لینک بدهند.

خدمات اصلی وب سایت الکسا چیست؟

وب سایت الکسا خدمات فراوانی به مخاطبان خود ارائه می دهد. این خدمات را می توان در دسته بندی های مشخصی خلاصه نمود.

What’s Hot

این خدمت توسط الکسا برای سایت ها و صفحات معروف اینترنت ارائه می شود و اطلاعات آن را به نمایش می گذارد. نکته مهم و ویژگی خاص این خدمت این است که اطلاعات آن هر 5 دقیقه یک بار به روز می شود.

ارائه خدمات برای دارندگان وب سایت (For Site Owners)

این خدمت به صاحبان وب سایت ها این امکان را می دهد تا بتوانند اطلاعات خود را در سایت الکسا وارد نموده و در صورت نیاز برای ویرایش این اطلاعات اقدام نمایند.

ثبت و نمایش مشخصات وب سایت ها (Site Info)

در این بخش الکسا به ثبت و نمایش اطلاعات مربوط به وب سایت ها می پردازد. کلیه داده های دقیق و منظم برای هر وب سایت در این بخش به نمایش گذاشته می شود.

نوار ابزار الکسا (The Alexa Toolbar)

بکی از پر کاربرد ترین و شناخته شده ترین خدماتی که توسط این وب سایت در اختیار افراد قرار می گیرد. نوار ابزار آن است. این نوار ابزار در واقع می تواند تمام خدمات سایت را در اختیار مخاطبان و کاربران قرار دهد. خدمت اصلی و مهمی که توسط این نوار ابزار در اختیار مدیران سایت قرار می گیرد امکان مقایسه رتبه بندی سایت های مختلف و بررسی جایگاه وب سایت آن ها در میان سایر سایت هاست. این کار معمولا از طریق میزان بازدید از یک سایت تعیین می شود.

سوالات متداول در مورد رتبه الکسا

در ادامه به بخش از سوالات شما در مورد رتبه الکسا پاسخ مدهیم

چه رتبه‌ای در الکسا خوب و کافی است؟

اگر به فهرست ۵۰ وبسایت برتر ایران در الکسا نگاه کنید می‌بینید که وبسایت‌های عمومی، اداری، خبری و خلاصه وبسایت‌هایی هستند که عموم جامعه از آنها استفاده می‌کنند.

قرار نیست که هر وبسایتی بتواند رتبه زیر ۱۰۰ یا ۵۰ کشور را به دست آورد یا جزو هزار سایت برتر دنیا شود. این رتبه می‌تواند شاخص مناسبی باشد که قرار گرفتن وبسایت در مسیر درست را نشان دهد و مقایسه‌ای بین رقبا باشد

چرا ترافیک وبسایت من بیشتر میشه اما رتبه آن در الکسا پایین‌تر میره؟

به طور کلی نباید بیشتر شدن ترافیک یک وبسایت را مبنایی برای بالاتر رفتن رتبه الکسا در نظر گرفت.

رتبه بندی وبسایت‌ها در الکسا نسبت به یکدیگر سنجیده می‌شود. از طرفی دیگر ترافیک تمام وبسایت‌ها کم و زیاد می‌شود. در همان حال که ترافیک وبسایتی در حال افزایش است امکان دارد ترافیک دیگر وبسایت‌ها در رتبه‌های بالاتر یا پایین‌تر هم با شدت بیشتری کم و زیاد شود.

حتما بخوانید :  چطور رتبه الکسا را بهتر کنم؟

در همان حال که ترافیک وبسایت شما در حال زیاد شدن با شیب ملایم است، شاید ترافیک وبسایت‌هایی با رتبه پایین با شیب تندی زیاد شد و رتبه آنها بالاتر رفت.

چرا آمار تخمینی الکسا با آمار من در گوگل آنالیتیکس اختلاف داره؟

آمار گوگل آنالیتیکس از کاربران یک وبسایت به دست می‌آید و تقریباً دقیق است. آمار الکسا از مجموعه‌ای از داده‌های جمع شده از منابع مختلف محاسبه می‌شود.

وقتی الکسا آمار وبسایت‌ها را بررسی می‌کند، الگوهایی را در سراسر وب می‌بیند. این الگوهای آماری قابل تعمیم هستند. مثل این که از تصاویر ماهواره‌ای حرکت ابرها و دمای هوا در کل دنیا برای ثبت وضعیت فعلی و پیش‌بینی آب‌و‌هوا استفاده می‌کنند.

این داده‌ها کمک می‌کنند وضعیت بازدید وبسایت‌ها نسبت به یکدیگر سنجیده شوند. اما به هیچ وجه یک ابزار برای بررسی و رصد عمیق رفتار کاربران در وبسایت‌ها مثل کاری که گوگل آنالیتیکس انجام می‌دهد نیست.

ممنون که تا پایان این نوشته در کنار آپکاد بودید اگر سوال یا پیشنهادی ارید حتما با ما در میان بگذارید.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید