سئو سایت خبری را چگونه انجام دهیم ؟

برای سئو سایت خبری قوانین سئو از جمله تولید محتوای عالی و تجربه کاربری یکی از قدم هایی است که شما باید به آن توجه کنید. و ماهیت آن ارائه خبر به صورت مداوم است
سئو سایت خبری - آژانس بازاریابی دیجیتال آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

برای سئو سایت خبری  قوانین سئو از جمله تولید محتوای عالی و تجربه کاربری یکی از قدم هایی است که شما باید به آن توجه کنید. اگر هدف اصلی سایت شما ارائه اخبار به صورت مدام است شما میتوانید سایت خود را یک سایت خبری در نظر بگیرید وتمام قوانین سئو سایت باید برای بهینه سازی یک سایت خبری رعایت شود .

نکته مهم در خصوص سایت خبری که آن را با سایر وبسایت ها متفاوت میکند حجم اطلاعات و اهمیت به روز بودن آنها است.

البته در دنیای امروز با گسترش شبکه های اطلاع رسانی مثل تلگرام، کاربران اخبار روز را از کانالهای خبری دریافت می کنند و کمتر به سایت های خبری سر می زنند. این امر باعث شد که سایت های خبری نیز به فکر سئوی سایت خود باشند. اما سئوی سایت خبری باید متفاوت از سایت های دیگر باشد.

انواع محتوا در سئو سایت خبری

وقایع زمان‌دار

در سئو سایت‌های خبری که جذب ورودی گوگل و افزایش ترافیک سایت از اهمیت بالایی برخوردار است و از  آن‌جایی‌که سایت شما یک سایت خبری است و محتوای اصلی آن اخبار روز دنیا می‌باشد که دارای تاریخ انقضا هستند و تنها تا 2 روز پس از انتشار آن، بازدیدکننده‌های زیادی دارد و به مرور بازدیدکننده‌ها و ترافیک سایت خود را از دست می‌دهید. شما برای بالا نگه‌داشتن ترافیک سایت خود باید به طور پیوسته، محتوای خود را که همان اخبار زمان‌دار هستند بروز کنید و اخبار و محتوای جدیدی را در سایت خود قرار دهید  که مسلماً این بروزرسانی، کار دشوار و زمان‌بری خواهد بود و همچنین نیاز به نیروی انسانی و هزینه بیشتری نیز داریم.

محتوای همیشه سبز (ever green)

در سایت‌های خبری، علاوه‌ بر محتوای اخبار روز، محتوای دیگری تحت عنوان همیشه سبز نیز داریم که این نوع محتوا دارای تاریخ انقضا نبوده و بنابراین نیاز به بروزرسانی ندارد. به عنوان مثال شما می‌توانید قوانین و تبصره‌های مربوط به یک اداره یا سازمان دولتی و یا حتی اطلاعات مربوط به یک بنای تاریخی را به عنوان محتوای همیشه سبز در نظر بگیرید.

تفاوت های سئو سایت خبری با سایر سایت ها

 • تولید محتوا وب سایت‌ها ممکن است توسط اشخاص مختلفی انجام شود که با بهینه‌سازی آشنایی نداشته باشند، بنابراین آموزش خبرنگاران و آشنایی آن‌ها با مهم‌ترین اصول سئواز جمله ضروریات این نمونه پروژه‌ها است.

سئو برای تمام قسمت های یک سایت خبری مثل کلمات کلیدی، تگ ها ، عکس ها و … اهمیت دارد. در یک سایت خبری فردی که از ریز و درشت سئو بی خبر است نمیتواند با آزمون خطا دست به سئو سایت خود بزند چرا که زمان آن را ندارد.

 • علاوه بر اخبار روزانه که کاربران و مردم عادی به دنبال آن‌ها در فضای اینترنت هستند، موارد دیگری وجود دارند که جستجوی دائمی دارند و اصطلاحا آن‌ها را محتوای همیشه سبز می‌نامند. برنامه‌ریزی و داشتن مدیریت برای تولید محتوای سبزمی‌تواندتا حد زیادی می‌تواند به گسترش کار سایت‌های خبری کمک کند.
 • میزان محتوای سایت بسیار زیاد است و برای بهینه کردن کلی محتوای سایت، برنامه ریزی و مدیریت گسترده‌ای از لحاظ سئو نیاز می‌باشد.
 • ساختار سایت قادر است کمک زیادی در جهت بهبود وضعیت سئو داشته باشد، از لحاظ کدنویسی و طبقه‌بندی محتوا و همچنین برنامه‌ریزی نمودن تولید محتوای جدید.
 • ورودی گوگل ارزش بیشتری نسبت به رتبه کلمات کلیدی داراست
 • اهمیت و ارزش اولیه اخبار روز نهایتا تا دو روز بعد از انتشار از بین می‌رود پس برای آن که در اخبار روز نتیجه بگیریم، باید از یک برنامه‌ریزی خاص برای تولید محتوا و آموزش به خبرنگاران استفاده شود و این که حتما از یک استراتژی ویژه برای افزایش اعتبار سایت به کار ببرید.
 • با توجه به میزان بالای حجم اخبار منتشر شده، سرعت خزیدن گوگل بر روی سایت تاثیر بسیار مهمی را در بیشتر دیده شدن مطالب دارد.
 • ایجاد هدف در سایت خبری می‌تواند طبق گروه مطالب و سرویس‌های خبری برای مثال اخبار ورزشی، سیاسی باشد و این که تگ‌ها و اخبار روز انجام شود.

خوب است بدانیم وب‌سایت خبری در صورتی می‌تواند به فعالیت ادامه دهد که مخاطبان وفادار وی بیشتر شود به این دلیل که اعتبار یک وب سایت خبری به تعداد بازدیدکنندگان آن وابسته است. پس می توان گفت که اولین مرحله هدف، جذب مخاطب علاقمند است و در مرحله دوم تبدیل مخاطب به کاربر وفادار به مدت طولانی برای سایت می‌باشد که باعث می‌شود تا جامعه مخاطب سایت رو به افزایش رود.

عوامل مهم در  سئو سایت خبری:

تعیین استراتژی برای کلمات کلیدی

برای تعیین استراتژی برای انتخاب کلمات کلیدی در بیشتر سایت ها از جمله سایت های صنعتی، فروشگاهی و گردشگری، آنچه باید اولویت داشته باشد نیاز مشتری است. یعنی باید خود را جای مشتری قرار دهید و ببینید برای رسیدن به محصولی که شما ارائه می دهید چگونه در اینترنت به جست و جو می پردازد.

اما در سایت های خبری این موضوع اهمیت بسیار بالاتری پیدا می کند، زیرا شما به جای اینکه با یک بخش کوچک از جامعه در ارتباط باشید، مخاطب بسیار بزرگتری دارید، بنابراین استفاده از کلمات کلیدی جذاب در سئو سایت خبری باعث افزایش نرخ تبدیل و کلیک کاربر میشود ، کلمه کلیدی خاص که مورد سرچ کاربر هم باشد علائه بر خاص کردن و متمایز کردن اخبار سایت شما از سایت های دیگر بازدید از سایت را نیز بالا میبرد.

هدف از سئو سایت خبری افزایش مخاطب و در نتیجه افزایش ترافیک سایت است. بنابراین برای سئوی چنین سایت هایی باید به دنبال عباراتی باشید که مردم اخبار آن را بیشتر پیگیری می کنند. درواقع باید اتفاقات روز را پیگیر باشید و فکر کنید به کلماتی که یک خواننده ممکن است برای پیدا کردن یک قطعه از مطالب شما به جستجو بپردازد

. Google AdWords . ابزاری است که به کاربران امکان می دهد تنوع کلمات کلیدی جدید را کشف و حجم جستجوی تقریبی را برای هر کلمه کلیدی ببینند.  ابزارهای گوگل وب مستر، نتایج جستجوی برتر سایت و مواردی که بیشترین خوانندگان را به یک سایت هدایت می کند، فراهم می کند.

بالا بردن سرعت خزش سایت

وقتی صحبت از رسانه های خبری می شود ، می خواهید صفحات شما به سرعت توسط گوگل دیده شوند. برای این کار لازم است صفحات شما به اصطلاج خزیده (crawl) و نمایه (index) شوند.

خوشبختانه فاکتورهای مختلفی در جستجوگرها وجود دارد که می تواند به سرعت خزش سایت شما کمک کند، از جمله سرعت سایت، عملکرد سرور و نقشه سایت با فرمت XML.

موارد مهم در نقشه سایت خبری با فرمت XML.

 • نقشه سایت خبری می تواند فقط شامل خبرهای دو روز اخیر باشد. (ایندکس های هر خبر نهایتا سی روز توسط گوگل نگهداری می شوند)
 • به محض انتشار هر خبر، نقشه سایت خبری خود را به روز کنید.
 • بیشترین تعداد یو آر ال قابل قبول در نقشه سایت خبری، 1000 یو آر ال است.
 • به محض انتشار یک خبر یک نقشه سایت از ابتدا ایجاد نکنید، بلکه صرفا نقشه سایت قبلی را آپدیت کنید.
 • از تولید کننده نقشه سایت گوگل استفاده نکنید.

سئو و بهینه سازی کدها و قالب سایت

یکی از بخش های کلیدی در سئو سایت های خبری ، توجه به فشرده سازی ، بهینه سازی کدهای ساختار و سئو قالب سایت است. ایرادات کدنویسی و خطاهای قالب تاثیر مستقیمی در افت رتبه سایت دارد. در دو سه سال اخیر یکی از فاکتورهایی که گوگل تاکید زیادی روی آن داشته توجه به سرعت بارگزاری وبسایت در موبایل و نسخه دسکتاپ است.

استفاده از داده های اسکیما

استفاده از پروتکل Schema.Org و میکرو داده (ملنند ریچ اسنیپت ها) می تواند در گرفتن رتبه بالاتر بسیار پر تاثیر باشد و فرصت خوبی را برای افزایش میزان کلیک به شما می دهد. سایت هایی که دارای این نوع داده ها هستند بیشتر در نگاه کاربران مورد توجه قرار می گیرند و احتمال کلیک از طرف آنها افزایش می یابد.

سایت خبری را  موبایل فرندلی کنید

قابلیت استفاده از تلفن همراه امروزه برای هر وب‌سایتی مهم است، اما برای سایت‌های خبری حتی از اهمیت بیشتری برخوردار است. امروزه اکثر ورودی سایت‌ها از دستگاه‌های تلفن همراه است و بهینه‌سازی سایت برای نسخه موبایل از ضروریات است.

همچنین استفاده از نسخه امپ (AMP)، نوعی فناوری انتشار را که قالب بندی را حذف می کند و باعث باگذاری سریع صفحات برای کاربران تلفن همراه می شود، را نیز در نظر بگیرید.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

یکی از استراتژی های جذب مخاطبان و ارتقای سئو وب سایت خبری بهره گیری از قابلیت های شبکه های اجتماعی است. رسانه هایی که مملو از کاربران تشنه برای کسب اطلاعات و خبرهای روز و جدید هستند. در چنین شرایطی درج تصاویر و ویدئو همراه با مختصری از آخرین اخبار می تواند مخاطب را جهت مطالعه ادامه مطلب به وبسایت مربوطه بکشاند.

 طبق پژوهشهای انجام شده در این زمینه ، ثابت شده که بیش از 70 درصد کاربرانی که به این شکل و سایر روش های مشابه جذب می شوند ، در آینده و مدت زمان بیشتری با سایت در ارتباط خواهند ماند ، این قاعده نه تنها برای وبسایت خبری ، بلکه برای سایت شرکتی و فروشگاه های اینترنتی نیز صادق است.

نتیجه گیری :

موارد زیر را بصورت خلاصه در نتیجه گیری این مقاله قرار میدهیم تیم آپکاد امیدوار است این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد

 • سرعت بارگذاری اخبار 
 • بهینه سازی تصاویر
 • کاهش حجم کد ها و فشرده سازی آنها
 • استفاده از سرور قوی برای سایت
 • بطرف کردن خطاهای سرچ کنسول
 • رسپانسیو و واکنشگرا بودن سایت
 • فعال کردن نسخه AMP برای کاهش سرعت بارگذاری سایت
 • استفاده درست از تگ های heading
 • توضیجات متا جذاب به همراه کلمه کلیدی برای هر خبر

نکات فنی زیادی وجود دارند که باید در سایت های خبری لحاظ شوند، مواردی که ذکر کردیم جزو مهمترین موارد فنی بهینه سازی بود ؛ اما نکات مهم و کلیدی دیگری نیز در این زمینه وجود دارند، برای مثال : تمام تصاویر باید یک نام فایل متمایز و ویژگی “alt” یا متن جایگزین به همراه کلمه کلیدی داشته باشند. این ویژگی باعث میشود موتورهای جست و جو گر همچون گوگل ، عکس شما را درک کنند و آنرا در نتایج جست و جوی شده مشابه نشان دهند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا سئو سایت خبری را بصورت خلاصه و مفید به شما توضیح دهیم اگر سوالات بیشتری در زمینه سئو سایت در اصفهان دارید حتما با آژانس دیجیتال مارکتینگ آپکاد در تماس باشید .

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید