چطور رتبه الکسا را بهتر کنم؟

هرچه رتبه الکسا کمتر باشد، یعنی رتبه کسب شده بهتر است. با سه روش می توان رتبه الکسا را بهتر کرد .افزایش بازدید، بهینه سازی وبسایت، تبلیغات
چطور رتبه الکسا را بهتر کنم؟ - آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

افزایش رتبه الکسا سایت یکی از مهم ترین چالش های هر مدیر سایت و هر وبمستری است که می خواهد کسب و کار اینترنتی خود را رونق و رشد دهد.

Alexa.com یکی از سایت های فرعی Amazon.com است و وب سایتی است که اطلاعاتی را درباره درجه میزان بازدید ( ترافیک ) وب سایت ها ارائه می کند. رتبه الکسا با توجه به تعداد افرادی که بوسیله نوار ابزار الکسا ( Alexa Toolbar ) یک وب سایت را مشاهده می کنند اندازه گیری می شود.

رتبه الکسای سایت ها هر چقدر به عدد یک نزدیک تر باشد یعنی اینکه آن سایت رتبه بهتری از نظر الکسا و میانگین بازدید دارد.

البته باید توجه داشته باشید که رتبه الکسا معیار دقیقی برای سنجش میزان بازدید یک سایت نیست و اینکه برای خریدهای اینترنتی خود نباید تنها به رتبه الکسای آن سایت توجه کنید، بلکه باید معیارهای دیگری را نیز در نظر داشته باشید.

چرا مدیران سایت ها مایلند رتبه الکسا خود را بهبود دهند؟


مدیران وب سایت ها ، تبلیغ کنندگان و شبکه های آگهی از رتبه الکسای شما به عنوان یک پیمانه برای مشخص کردن ارزش بک لینک بر روی وب سایت شما استفاده می کنند.اگر شما بخواهید سایت خود را بفروشید یا بک لینک روی سایت خود قرار دهید برای بهبود رتبه الکسای خود تلاش بیشتری خواهید کرد.

افزایش رتبه الکسا چگونه محاسبه می شود؟

افزایش رتبه الکسا بر اساس تعداد بازدید های روزانه یک سایت و همچنین میانگین تعداد صفحاتی است که یک بازدیدکننده از سایت مشاهده می کند. پس امکان دارد 2 سایت به صورت مساوی روزی 2000 بازدیدکننده داشته باشند اما به صورت میانگین در سایت اولی هر بازدید کننده 2 صفحه سایت را مشاهده می کند و در سایت دومی هر بازدید کننده 6 صفحه را مشاهده می کند، این 2 سایت به هیچ عنوان رتبه الکسای یکسانی نخواهند داشت و قطعا سایت دوم رتبه ی بسیار پایین تری از سایت اول خواهد داشت.

یکی دیگر از نکات بهبود رتبه الکسا این است که رتبه الکسا بر اساس میانگین تعداد بازدید کنندگان در 3 ماه اخیر است، پس اگر در یک روز که یک کمپین تبلیغاتی دارید تعداد زیادی بازدید کننده داشتید و در روزهای دیگر بازدید کننده زیادی ندارید نباید توقع کاهش چشم گیر رتبه الکسا را داشته باشید.

رتبه الکسا سایت من چند است؟

برای اینکه بتوانید رتبه الکسای سایت خود را ببینید می توانید تولبار الکسا را روی مرورگر خود نصب کنید تا هر زمان که نیاز به بررسی رتبه الکسای سایت خود و یا سایت های دیگر داشتید تنها با کلیک روی تولبار الکسا به راحتی رتبه الکسای سایت را مشاهده کنید.

روشهای افزایش رتبه الکسا

ما روش‌های افزایش رتبه الکسا را در این مطلب به سه بخش تقسیم کرده‌ایم:

  1. افزایش ترافیک
  2. بهینه سازی وبسایت
  3. تبلیغات

در هر یک از این بخش‌ها بهترین گزینه‌هایی که به مدد آنها می‌توانید رتبه الکسای وب‌سایت خود را افزایش بدهید را ذکر خواهیم کرد.

بخش اول: افزایش ترافیک

1. نحوه رتبه‌بندی الکسا را درک کنید

الکسا معمولاً آمار خود را بر اساس عادات و رفتار کاربرانی گردآوری می‌کند که نوارابزار (تولبار) الکسا را در مرورگر خود نصب کرده‌اند. این به آن معنی است که جامعه آماری الکسا نسبتاً کوچک بوده و به سوی افرادی انحراف دارد که به استفاده از نوارهای ابزار روی مرورگرهای خود عادت یا علاقه دارند. 

به طور کلی، تجربه نشان می‌دهد که با جذب ترافیک بیشتر از طریق محتوای باکیفیت و همچنین توجه خاص نسبت به اصول سئو (بهینه سازی برای موتورهای جستجو) می‌توانید شاهد افزایش رتبه الکسا برای وب‌سایت خود باشید.

2. انتشار محتوای با کیفیت در رتبه الکسا

محتوا یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده برای رتبه‌بندی است. وقتی محتوای موضوعی و مفیدی را در سایت خود منتشر می‌کنید، کاربران تمایل بیشتری به مطالعه آن دارند. این موجب افزایش اعتماد، تعداد بازدیدکنندگان و کاربران در سایت می‌شود. همچنین، اگر برای مخاطب شما آموزنده و با ارزش باشد، تمایل آن‌ها برای تعامل و به اشتراک گذاشتن آن با سایر افراد بیشتر می‌شود.

حتما بخوانید :  رتبه الکسا(Alexa)چیه ؟

3. نظم و استمرار در انتشار محتوا

به‌روزرسانی مرتب وب‌سایت باعث می‌شود که کاربران باز هم به سایت شما مراجعه کنند و از این طریق، میزان بازدید از صفحات آن را بالا ببرند. این به نوبه خود به موتورهای جستجو هم نشان می‌دهد که سایت فعالی دارید و باعث می‌شود که کاربران بیشتری را به سمت شما هدایت کنند.

4. محتوای روان ، جذاب  و ساده بمنظور بهبود رتبه الکسا

قابلیت به اشتراک گذاشتن محتوا در عصر رسانه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی است که می‌تواند باعث افزایش ترافیک و به پیروی از آن، افزایش رتبه الکسا شود. در همین راستا، باید از عناوین و تصاویر جالب توجه استفاده کنید و جمله‌های آغازین مطالب‌تان جذاب باشد و حس کنجکاوی خواننده را تحریک کند. این جذابیت باعث می‌شود که با به اشتراک گذاشته شدن محتوا، کاربران بیشتری به سمت شما جذب شوند.

5. به تغییر طرح وب‌سایت خود فکر کنید

سبک و سیاق مورد علاقه کاربران به طور مستمر در حال تغییر و تحول است. بنابراین اگر ده سال است که طرحی نو در نینداخته‌اید، واقعاً از قافله عقب مانده‌اید. وب‌سایتی که طراحی آن مرتب و کاربردی است ترافیک بیشتری را جذب کرده و به حفظ کاربران کمک می‌کند.

6. به یک برنامه افزایش رتبه الکسا بپیوندید

برنامه ها و سرویس‌هایی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید رتبه الکسای وب‌سایت خود را بهبود ببخشید. روش کار در این برنامه‌ها به این ترتیب است که کاربران آن -که همگی از نوارابزار الکسا استفاده می‌کنند- به سمت بازدید از سایت شما سوق داده می‌شوند و همین امر باعث افزایش رتبه شما خواهد شد. چنین برنامه‌هایی هزینه‌بر است و از آنجایی که محبوبیت سایت شما در مقایسه با رقبا عملاً و به صورت دائمی افزایش پیدا نمی‌کند، افزایش رتبه الکسا از این طریق نمی‌تواند ارزش چندانی داشته باشد.

کار دیگری که می‌توانید انجام بدهید نظر گذاشتن در وب‌سایت‌های مشابه وب‌سایت خودتان است. با قراردادن لینک وب‌سایت در نظرات، کاربران را به سمت خود هدایت می‌کنید و رتبه الکسای‌تان را افزایش می‌دهید.

7. نوار ابزار الکسا را نصب کنید

همانطور که قبلاً هم ذکر کردیم، جامعه آماری کاربران الکسا متشکل از افرادی است که از نوارابزار یا همان تولبار این شرکت استفاده می‌کنند، بنابراین خودتان هم با نصب این ابزار می‌توانید به این جامعه بپیوندید. البته شاید بازدید شما یک نفر نتواند تاثیر زیادی در رتبه وب‌سایت‌تان ایجاد کند، اما به هر حال تکرار آن و در حجم بالا شاید بد نباشد.

بخش دوم: بهینه‌سازی وبسایت بمنظور رتبه الکسا

1. از کلمات کلیدی بهتری استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش رتبه الکسا و به طور‌کلی بهبود سئو، آنالیز کلمه‌های کلیدی پرکاربردی است که به سمت وب‌سایت شما ترافیک جذب می‌کند. با شناسایی این کلمات کلیدی می‌توانید سایت خود را برای آن کلمات کلیدی بهینه‌سازی کنید و پیشرو باشید. از این طریق با یک تیر دو نشان می‌زنید: هم رتبه الکسای وب‌سایت خود را افزایش می‌دهید و هم رتبه شما در نتایج موتورهای جستجو بهبود پیدا می‌کند.

2. تصاویر را بهینه‌سازی کنید

تصاویر نیز به لطف بخش جستجوی تصاویر موتورهای جستجو این پتانسیل را دارند که ترافیک زیادی را عاید وب‌سایت شما کنند. در عین حال، شناسایی محتوای موجود در تصاویر برای موتورهای جستجو کار دشواری است، لذا برای نمایش تصاویر در جستجوهای مرتبط باید توضیحاتی را به قسمت alt text یا متن جایگزین هر تصویر اضافه کنید که حاوی کلمات کلیدی مورد نظر باشد. به علاوه، تا جایی که امکان دارد از تصاویر کوچک‌تر و کم‌حجم‌تر استفاده کنید، چرا که زمان لازم برای بارگذاری صفحه روی رتبه‌بندی آن در موتورهای جستجو تاثیر می‌گذارد.

3. ساختن بک ‌لینک 

هرچه وب سایت لینک‌های ورودی بیشتری داشته باشد، در نظر موتورهای جستجو اعتبار آن بالاتر است. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که سایت‌های با کیفیت باید به شما لینک بدهند.

حتما بخوانید :  رتبه الکسا(Alexa)چیه ؟

4. از سایت مپ (Sitemap) استفاده کنید

وجود سایت مپ، کار ربات‌های(bot) موتورهای جستجو را برای بررسی و ایندکس کردن تسریع می‌کند. برای ساختن سایت مپ می‌توانید از ابزارهایی که معمولاً به رایگان بر روی سیستم‌های مدیریت محتوا قابل نصب هستند، کمک بگیرید.

 5. وب‌سایت خود را به موتورهای جستجو معرفی کنید

معمولاً موتورهای جستجو خودشان بالاخره سایت شما را پیدا و ایندکس می‌کنند، اما برای بهبود و تسریع این روند بهتر است که شخصاً دست به کار شوید و با ثبت‌نام در صفحات مخصوص مدیران وبسایت‌ها در موتورهای جستجو، خودتان وب‌سایت مورد نظر را معرفی و سایت مپ آن را نیز ثبت کنید. سه موتور جستجویی که باید روی آنها تمرکز کنید، گوگل، بینگ و یاهو هستند.

6. از سیستم آماری الکسا استفاده کنید

اگر امکان و تمایل به پرداخت هزینه برای دریافت اطلاعات پیشرفته‌تر و بهتری از وضعیت رتبه خود را دارید می‌توانید از Certified Site Metrics الکسا استفاده کنید. از این طریق، یک کد Alexa Certified دریافت می‌کنید که با درج آن در صفحات وب‌سایت خود می‌توانید مستقیماً ترافیک ورودی را بسنجید. این کار چندین مزیت دارد:

  • دریافت رتبه دقیق‌تر؛
  • دسترسی به گزارش‌های دقیق‌تر (یک داشبورد اختصاصی خواهید داشت)؛
  • نظارت دقیق بر عملکرد وبسایت؛
  • امکان نمایش عمومی یا خصوصی تعداد بازدیدکنندگان، بازدیدها و رتبه.

بخش سوم: تبلیغ سایت

1. در رسانه‌های اجتماعی برای وب‌سایت خود صفحه بسازید

مثلاً می‌توانید از فیسبوک و گوگل پلاس به عنوان دو مورد از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید و هر بار که محتوای جدیدی منتشر می‌کنید، در صفحه خود در این وبسایت‌ها به آن لینک بدهید.

2. فید RSS درست کنید

وجود فید RSS به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا مشترک فید مورد نظر شده و با ارسال هر محتوای جدید، فوراً باخبر شوند. لذا امکان فعالیت و تعامل بیشتری به وجود می‌آید و این همان چیزی است که می‌تواند در افزایش رتبه الکسا برای وب‌سایت شما موثر باشد.

3. یک فهرست ایمیل مارکتینگ درست کنید

اگر وبسایت شما نیاز به عضویت دارد، می‌توانید با استفاده از ایمیل‌‌هایی که از کاربران دریافت کرده‌اید یک فهرست درست کنید و آیتم‌های محتوایی برگزیده و آخرین اخبار و به روزرسانی‌ها را برای آنها ارسال کنید. این تاکتیک برای افزایش تعامل و همچنین ترغیب کاربرانی که مدتی است به سایت شما سر نزده‌اند معجزه می‌کند.

 نتیجه گیری :

رتبه الکسا از جهات بسیاری این پتانسیل را در خود دارد که بر پیشرفت و رونق سایت و کسب‌و‌کار شما تاثیر بگذارد. این شاخص از جمله معیارهایی است که بسیاری از مردم در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب و همکاری با شما آن را مد نظر قرار می‌دهند. در نتیجه، افزایش رتبه الکسا و قرار گرفتن در جمع صد هزار سایت برتر را باید به عنوان یکی از اولویت‌های خود مشخص و در جهت تحقق این هدف تلاش کنید.

امیدوارم این مطالب که توسط تیم آپکاد گردآوری شده بود برای شما مفید بوده باشد لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با آپکاد در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید