طراحی سایت مبتنی بر احساسات | تکنیک پنهان و جدید در طراحی سایت

طراحی سایت مبتنی بر احساسات در واقع تکنیک جدیدی در طراحی سایت است که به شما کمک میکند با روانشناسی مخاطبان و کاربران، سایت خود را طراحی کنید و با اصول روانشناسی کاربران بیشتری داشته باشید
طراحی سایت مبتنی بر احساسات | تکنیک پنهان و جدید در طراحی سایت - آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

آیا تا به حال واژه طراحی سایت مبتنی بر احساسات را شنیده اید . آیا تصور می کنید روانشناسی می تواند در طراحی سایت موثر باشد؟ اگر این عنوان برای شما جالب و جدید است پس حتما  به خواندن مقاله ادامه دهید.

ما انسان ها سعی می کنیم خودمان را متقاعد کنیم که ما موجوداتی منطقی هستیم که بر اساس منطق انتخاب می کنیم. اما در حقیقت ، ما افراد بسیار احساسی هستیم. هرچه بیشتر سعی کنیم خود را در مورد عقلانیت خود متقاعد کنیم ، احساسات ما بر تصمیمات ما تأثیر بیشتری می گذارد.

گاهی طراحان مجبور هستند از ایده‌ ها و رنگ‌ هایی که فکر می‌کردند برای طراحی سایت مورد نظرشان خوب است چشم پوشی کنند، تا طراحی وب سایت، مناسب برای جذب مخاطبان هدف و مشتریان شرکت سفارش‌دهنده باشد.

احساسات در طراحی سایت

دونالد نورمن در کتاب خود ” طراحی احساسی ” اظهار می دارد که کاربران اشیایی را که از نظر زیبایی خوشایند تر هستند بیشتر استفاده میکنند این امر در تمام امور مصداق پیدا می کند از جمله طراحی سایت.

همان طور که می دانیم احساس می تواند مثبت یا منفی باشد در واقع احساس واکنشی به عناصر خاص است. واکنش به این عناصر بین مردان و زنان متفاوت است و از فرهنگ نیز متاثر است.

به عنوان مثال ، دیان سیر می گوید : اگر زنان از لحن و قالب آنلاین یک وب سایت خوششان نیاید ، به احتمال زیاد از لحاظ احساسی با آن درگیر نمی شوند. این امر می تواند پیامدهای بسیار جدی داشته باشد به خصوص اگر آن سایت یک وب فروشگاهی  باشد.

عوامل موثر در طراحی سایت مبتنی بر احساسات

قبل از شروع به جستجوی مشتریان احتمالی ، به مفهومی برای طراحی وب سایت خود نیاز دارید . شما باید بفهمید چه چیزی برای مخاطب مورد نظر شما جذاب است و قصد ارسال چه پیامی را دارید.

در زیر به چند عامل مهم در طراحی سایت مبتنی بر احساسات می پردازیم :

پیامی که می خواهید به مخاطب انتقال دهید

طراحی  سایت با یک پیام روشن شروع می شود این امر روند طراحی سایت  را بی نهایت ساده تر می کند. محتوایی که بر احساسات یک پیام تأکید می کند به موفقیت وب سایت شما کمک می کند. در واقع سعی کنید محتوا را بر مبنای پیام خود بنویسید . اگر پیام احساسی سایت شما اطلاع رسانی صحیح است محتوای خود را نیز بر اساس پیام ها منتشر کنید.

علاوه بر این ، باید به لحن محتوا نیز توجه ویژه ای شود. برای مثال اگر مخاطب شما افرادی هستند که حس شوخ طبعی را می پسندند سعی کنید در پیام خود با دقت از عناصر شوخ طبعی استفاده کنید. 

به کلمه با دقت توجه کنید. به یاد داشته باشید آنچه برای شما طنز است ممکن است لزوماً برای خوانندگان شما طنز نباشد. همچنین ، استفاده بیش از حد از طنز ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد زیرا کاربران ممکن است وب سایت شما (و شرکت شما) را غیر حرفه ای تلقی کنند.

بنابراین تاثیر پیام شما بسیار زیاد است برای طراحی یک لندینگ پیچ باید سعی کنید محتوای متنی ، محتوای تصویری و صوتی شما همگی در راستای پیام شما باشد تا مخاطب از لحاظ احساسی بتواند با آن ارتباط برقرار کند .

تصویر شرکت  و کسب و کار شما

 شرکتهای تاسیس شده باید پیام صفحه وب خود را متناسب با تصویر شرکت خود تنظیم کنند. در غیر این صورت مردم دچار سردرگمی می شوند.شما هرگز نباید کاربران خود را گیج کنید زیرا این امر باعث می شود آنها صفحه شما را ترک کنند.

مثلا اگر قصد دارید به مخاطب خود پیام پشتیبانی و تضمین خدمات را بدهید از تصاویر مرتبط با شرکت خود استفاده کنید نه از تصاویر آماده و تقلبی.

این امر به ویژه در صفحات اصلی و صفحات فرود ، که به عنوان مقدمه ای برای وب سایت شما عمل می کنند ، صادق است . پیام خود را ساده ، پاسخ های احساسی را واضح بیان کنید و تنها زمانی که می خواهید به نکته ای اشاره کنید قوانین طراحی را نقض کنید.

حتما بخوانید :  طراحی تعاملی سایت یا interactive | تکنیک جدید در طراحی سایت

اگر تمام این عوامل به درستی استفاده شود می توانید یک سایت فوق العاده در زمینه کسب و کار خود داشته باشد در صورتی که در زمینه طراحی سایت مبتنی بر احساسات سوالی دارید حتما با تیم آپکاد در میان بگذارید.

ویژگی های طراحی که به انتقال بهتر پیام شما کمک می کند

انتقال واضح و راحت پیام

همه چیز در یک وب سایت باید هدف داشته باشد. انتخاب های بی معنی، طراحی را  برای بازدیدکنندگان نامفهوم میکند. اگر برخی از ویژگیها معنای واضحی نداشته باشند، کاربران ناامید می شوند زیرا نمی توانند معنی آن را بفهمند و سایت شما را ترک میکنند.

وحدت و هماهنگی در تمام محتواها

هماهنگی باید در بخش های که اطلاعات را منتشر میکنید رعایت شود برای مثال همیشه از لوگوی خود در وب سایت ها، ایمیل ها و شبکه های اجتماعی استفاده کنید. اگر وحدت در تمام سایت و محتوا های منتشر شده شما دیده شود، احساس اعتماد بیشتری را به مخاطب میدهید و این لوگو به مرور زمان برای مخاطب ارزشمند می شود.

انتخاب صحیح عناصر طراحی

وقتی یک وب سایت بر مبنای احساسات طراحی میکنید  ، باید همه جنبه های صفحه را در نظر بگیرید. از انتخاب رنگ و تصویر گرفته تا  تایپوگرافی ، هر قسمت از صفحه باید به یک کل هماهنگ اضافه شود و یک پیام واحد را به مخاطب بدهد.

رنگ، هنگام طراحی یک صفحه از اهمیت ویژه ای برخوردار است . از زرد به معنای شادی ، آبی برای آرامش و قرمز برای هیجان، هر رنگ دارای وزن احساسی مشخصی است که بیننده معمولی آن را تشخیص می دهد.

برای انتخاب تصویر باید در ابتدا هدف خود را از قرار دادن تصویر مشخص کنید . هرچه تصویری نزدیکتر و میدان دید بزرگتر باشد ، صمیمیت را بیشتر بیان می کند. اگر تصاویر در قسمت وسیعی از میدان دید قرار نگیرد، از نظر مخاطب تصویر اهمیت چندانی ندارد.

تصاویر همچنین می توانند با آنچه نمایش میدهند احساسات را برانگیزد. به عنوان مثال ، تصویر یک نفر با لبخند می تواند احساسات مثبت را بیان کند.

نتیجه گیری :

با توجه به مطالب فوق میتوان هدف از طراحی مبتنی بر احساسات را به صورت خلاصه به سه بخش زیر تقسیم کرد

تحت تأثیر قرار گرفتن کاربر

تأثیر اولیه همیشه به طور ناخودآگاه منتقل می‌شود و بدون آن‌که بر پایه قضاوت منطقی باشد، به طور خودکار توسط ذهن ما تفسیر می‌شود.

کنجکاو شدن کاربر

اگر چیزی در نگاه اول جذاب و جالب باشد، مغز ما تلاش می‌کند تا اطلاعات کافی در مورد آن شی کسب کند. این جذابیت الگوهای رفتاری‌مان را بر می‌ انگیزد و باعث می‌ شود از نظر احساسی در خصوص چیزی که دوست داریم به هیجان آییم.

درگیر شدن کاربر

این مرحله بالاترین سطح از فرآیندهای فکری شناختی ما است. در این مرحله ما تحلیل می‌کنیم و دست به قضاوت‌ های منطقی درباره‌ی چیزهایی که دیدیم می‌ زنیم. کاربر سایت در اثر دو سطح قبلی به این مرحله می‌ رسد.

امیدواریم که مطالب این مقاله توانسته باشد دید جدیدی را نسبت به طراحی سایت برای شما باز کرده باشد . اگر قصد دارید طراحی سایت در اصفهان انجام دهید حتما از مشاوره  رایگان شرکت دیجیتال مارکتینگ آپکاد استفاده کنید .

منبع : https://usabilitygeek.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید