تفاوت HTTP و HTTPS

تفاوت HTTP و HTTPS در ایجاد امنیت برای کاربران است. در پروتکل HTTPs بر خلاف HTTP اطلاعات به صورت رمزنگاری شده بین کاربر و سایت مبادله می شود.
تفاوت HTTP و HTTPS - آژانس دیجیتال مارکتینگ آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

حتما تا کنون به سایت هایی برخورده اید که با Http آغاز می شوند و برخی هم با Https. اما تفاوت HTTP و HTTPS در چیست و چرا این سایت ها در URL با یکدیگر تفاوت دارند? آیا می دانید که ۶٨ درصد از کاربران اینترنت معتقدند قوانین فعلی برای حمایت از حقوق آن ها به اندازه کافی موثر نیست؟

داشتن یک سایت امن فواید بسیاری برای سئو دارد و گواهینامه SSL یکی از راهکارهایی است که می تواند به افزایش امنیت سایت شما کمک زیادی کند.

اینترنت از طریق پروتکل های مختلفی کار می کند. در این مقاله ما در مورد دو پروتکل مهم صحبت خواهیم کرد: HTTP و HTTPS.

HTTP چیست؟

HTTP یک پروتکل است که وظیفه برقراری ارتباط میان Server و Clinet را در یک شبکه کامپیوتری برعهده دارد. زمانی که بازدید کننده وارد یک وب سایت می شود اطلاعات آن از طریق http به کامپیوتر بازدید کننده ارسال می شود و زمانی که از سمت بازدید کننده اطلاعاتی به وب سایت برمی گردد، مانند اطلاعات ورود، کامپیوتر نیز با استفاده از http اطلاعات را به وب سایت بر میگرداند.

در این حالت تمامی اطلاعاتی که منتقل میشود برای هر شخصی بر روی شبکه قابل مشاهده است و به راحتی توسط هکرها قابل دست یابی است. به همین منظور نسخه امن HTTP در قالب HTTPS مطرح می شود.

منظور از HTTPS چیست؟

حرف S در https به معنی امنیت است و https مخفف Hypertext Transfer Protocol Secure، یعنی پروتکل امن سایت های اینترنتی.

در https هم کامپیوتر بازدید کننده و هم وب سایت دارای کد محرمانه هستند که به آنها اجازه می دهد تا اطلاعتشان بصورت رمز گذاری شده بین یکدیگر رد و بدل شود و شخص دیگری بر روی شبکه نتواند به اطلاعات منتقل شده دست رسی پیدا کند.

تفاوت HTTP و HTTPS چیست ؟

HTTP مخفف Hyper Text Transfer Protocol و به معنی پروتکل فرا متنی می باشد. در این پروتکل امکان ایجاد ارتباط بین سیستم های مختلف وجود دارد . این پروتکل عموما به منظور انتقال داده ها از یک وب سرور به یک مرورگر وب که در آن صفحات وب سایت ها به نمایش در می آیند مورد استفاده واقع می شود . اما مشکلی که HTTP دارد این است که داده ها را رمزنگاری نمیکند و به همین دلیل شخص ثالث می تواند به راحتی به اطلاعاتی که بین سیستم ها تحت این پروتکل منتقل می شوند دست یابند . اما می توان اطلاعات را با بهره بردن از HTTPS که در اینجا S به معنی امنیت می باشد را با امنیت بالاتری انجام داد .

پس مشخص شد تفاوت HTTP و HTTPS در ایجاد امنیت برای کاربران است.در واقع ایراد HTTP عدم رمزگذاری اطلاعات است. این بدان معنی است که اگر فردی در میانه راه تبادل اطلاعات، بین کاربر و وب سایت قرار گیرد (مانند سرویس دهنده اینترنت) قادر است اطلاعات رد و بدل شده را مشاهده کند. ولی این اتفاق در https به دلیل امنیت آن نمی افتد.

تشخیص وب‌سایت‌های HTTP و HTTPS 

اگر از مرورگر کروم استفاده کنید، به‌سادگی می‌توانید این موارد را از هم تشخیص بدهید؛ چون کروم اجازه‌ی بازدید از یک وب‌سایت HTTP را نمی‌دهد. البته می‌توانید هشدار آن را نادیده بگیرید؛ اما این اخطار مطمئن‌ترین علامت برای اطلاع از عدم استفاده‌ی آن وب‌سایت از HTTPS است. 

اگر از مرورگر دیگری استفاده می‌کنید که وب‌سایت‌های HTTP را به‌صورت خودکار مسدود نمی‌کنند، باید به نوار آدرس دقت کنید. با توجه به دو معیار می‌توانید تشخیص بدهید که یک وب‌سایت HTTP یا HTTPS است:

  • یک آیکون سبزرنگ به شکل قفل و کلمه‌ی Secure دقیقا قبل از آدرس URL
  • آغاز شدن آدرس URL با کلمه‌ی https
مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید