اشتباهات رایج در بازاریابی در کتاب دیوید اگیلوی

در این نوشته در زمان 5 دقیقه اشتباهات رایج در بازاریابی که به زبان دیوید اگیلوی در کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی است را با زبان ساده و روان بیان میکنیم
اعتراف های یک تبلیغاتچی - آپکاد - 02
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

در این نوشته سعی میکنیم اشتباهات رایج در بازاریابی را از زبان دیوید اگیلوی در کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی ، با شما به اشتراک بگذاریم. در ادامه دیوید اگیلوی در کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی ده راه حل کاربردی برای اشتباهات بازاریابی مطرح می کند و مثال های عملی در زمینه تبلیغ کرم صورت ، تبلیغ شرکت های هواپیمایی و نکات ارزشمندی در زمینه تبلیغات در اختیار شما می می گذارد . شما می توانید در مدت زمان 5 دقیقه اطلاعات جدیدی را فرا بگیرید پس با ما همراه باشید.

 برای یک تبلیغ خوب و مناسب سه نوع نگاه از نظر دیوید اگیلوی در کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی وجود دارد:1.رضایت و تایید مشتری 2- فروش عالی3- وادار کردن مشتری به تفکر

یوید اگیلوی در کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی بیان می کند که “خود من کارهای تبلیغاتی زیادی ساخته ام که هم فروش ما فوق تصوری را رقم زده و هم در صنعت تبلیغ از آنها به عنوان کارهای ستودنی یاد شده است، ولی جز دسته سوم هستم و معتقدم تبلیغی تاثیر گذار است که مخاطب را به تفکر درباره آنچه ما می خواهیم، وا دارد، نه این که مجذوب خود تبلیغ شود. برای مثال به جای اینکه بگوید( چه کار قشنگی!) به این نتیجه برسد که( چه جالب! من اینو نمی دونستم، باید خودم امتحان کنم.) این فکر اشتباه است که می توان عدم کفایت و ناکارآمدی خود را به خلاقیت تعبیر کرد.”

در ادامه 10 دستور از زبان دیوید اگیلوی در کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی برای درست تبلیغ کردن برای شما بیان شده است:

۱) اهمیت آنچه می گویید، بیشتر از چگونه گفتن آن است.

آنچه مشتری را به خرید وا می دارد محتوای تبلیغ است، نه چگونگی ارائه آن. مهمترین وظیفه ما این است که ببینیم در معرفی محصول مان چه چیزهایی را می توانیم بگوییم و چه قول‌هایی را می‌توانیم بدهیم . برای دادن قول به مشتری می توان محصول را به مشتریان بدهیم و چند وعده متفاوت به هر کدام از مشتریان داده و متوجه شویم از کدام وعده استقبال بیشتری می شود و یا پیشنهادهای خود را از طریق کارت در  اختیار مشتریان قرار دهیم و اجازه دهیم خودشان انتخاب کنند.برای مثال، برای تبلیغ یک کرم پوست این مورد ها را در کارت سنجش گنجانده ایم.

– زداینده موثر آلودگی های پوست

– درمان کامل برای دستیابی به پوستی ایده آل

– درمان  خشکی پوست

– به پوست شما جلوه بیشتری می دهد

– پوستتان جوان‌تر به نظر خواهد آمد

– از بین برنده چین و چروک

 با همین نظر سنجی موفق شدیم یکی از کرم های”هلنا روبن شتاین” را در سطح موفق ترین و پرفروش ترین کرم های آرایشی قرار دهیم. بیشترین توجه به عبارت اول شده بود و فهمیدیم همه خانم ها دوست دارند که پوستی سالم داشته باشند که از شر  آلودگی های محیط در امان باشد.

۲) تبلیغات شما محکوم به شکست است، مگر اینکه ایده بزرگی پشت آن باشد.

مجریان طرح های تبلیغاتی باید ایده ای  را که در ورای محصول نهفته است بیابند و به تماشا بگذارند. ایده شما باید جذاب و منحصر به فرد باشد ، سعی نکنید مانند دیگران تبلیغ کنید . شما الزاما نباید شبیه برند های رقیب باشید ولی می توانید ادغامی از رقبا باشید .

۳) اطلاعات ندادن یکی از اشتباهات رایج در بازاریابی.

بسیار اندک هستند تبلیغ هایی که اطلاعات کافی را در اختیار مشتری و مصرف کننده می‌گذارند. مردم تمایل دارند ریزه کاری ها را بدانند .ویژگی های مشترکی که با محصول رقیب دارید را توضیح دهید با انگشت گذاشتن روی اختلاف های کوچک و بی اهمیت می توانید نظر مشتری را جلب کنید .

وقتی برای خطوط هوایی”کی ال ام ” تبلیغ می کردیم، به مسافر میگفتیم این شرکت هواپیمایی چه تمهیداتی را برای امنیت بیشتر اندیشیده است،کارهایی که همه شرکت‌های هواپیمایی دیگر هم انجام میدهند، ولی مشاوران تبلیغاتی آنها فکر می کنند ارزش گفتن ندارد. هر چقدر بیشتر به مردم اطلاعات بدهیم، احتمال اینکه علاقه مند شوند بیشتر است. البته جمع آوری اطلاعات دقیق و به درد بخور کار ساده‌ای نیست.

 ۴)اگر حوصله مردم سر برود، خرید نمی‌کنند.

 به طور متوسط هر خانوار در  طول یک روز با ۱۵۰۰ تبلیغ روبه‌رو می‌شود . تعجبی ندارد که همه می توانند بی اعتنا از کنار آنها رد شوند تا فکرشان را به خود مشغول نکنند و در هنگام پخش تبلیغات تلویزیونی به کارهای ضروری یا عقب افتاده خود برسند. تولید ما باید چیزی باشد که مردم به خواندن و دیدنش رغبت نشان بدهند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به سری مقالات گاو بنفش مراجعه کنید.

 ۵) خوش زبانی کنید ولی لودگی هرگز.

مردم دوست ندارند از فروشندگان بد اخلاق خرید کنند و تحقیقات نشان می‌دهد تبلیغ هم که خوشایند نباشد ، مشتری را جذب نمی کند . فروشنده ای که دست مشتری را می فشارد و با او خوش و بش می کند، موفق تر از فروشنده اخمو و بی‌حوصله است. ولی نباید کسی یا چیزی را به سخره گرفت. مردم عادت ندارند از دلقک ها خرید کنند.یکی از اشتباهات رایج در بازاریابی مخلوط کردن صمیمیت با لودگی است.

۶) همیشه تبلیغ تان را به روز کنید.

سلیقه خانم خانه داری که ۲۰ سال پیش لوازم خانه را تهیه کرده، با دختر خانم جوانی که امسال می خواهد به خانه بخت برود خیلی تفاوت دارد .برای همین است که در شرکت ما بیشتر طراحی ها به دست جوانترها صورت می گیرد. به روز تبلیغ کنید ، با مشکلات جامعه و یا شادی ها و لحظات خوب جامعه تبلیغ بسازید و سعی کنید به مردم نشان دهید به روز هستید.

۷) انتقادها را بپذیرید، ولی نظر خود را پیاده کنید.

تبلیغی بیشترین میزان فروش را به ارمغان می آورد که افکار یک نفر باشد. چیزی را که می خواهیم تبلیغ کنیم باید خوب بشناسیم و از دیگران هم کمک بگیریم . آن چیزی که شما باور دارید قابل پذیرش است، اگر تبلیغ کالا و یا خدمت خود را میکنید و در دل خود به این خدمت و کالا ایمان ندارید انتظار نداشته باشید دیگران شما را باور کنند. اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

۸)تاریخ انقضاء اثر خود را بدانید.

اگر بخت با شما یار بود و اثر ارزنده ای خلق کردید ،تا وقتی خاصیتش را از دست نداده ، آن را به کار بگیرید. به یاد داشته باشید روی یک محصول سوخته هی وقت تبلیغ نکنید، این تنها جایی است که شما نباید امیدوار باشید.

 9)قولی بدهید که قابل اجرا باشد .

چیزی را  بگویید و نشان بدهید که می‌توانید مدافع آن باشید. تبلیغ صادقانه می تواند جنس خوب را بفروشد پس اگر جنس خوبی نبود به هیچ وجه نپذیرید که برایش تبلیغ کنید.

 10) کپی کار نباشید.

 صنعتگر بزرگی در بستر مرگ به  پسرش گفت:در طول این سال‌ها مردم از کارهایم تقلید می‌کردند و خیلی سریع نمونه مشابه کارهای مرا می ساختند ولی هیچکس نتوانست از شعورم کپی‌برداری کند. نگران کپی برداری دیگران نباشد و هرگز کپی برداری نکنید .

امیدواریم از مقاله اشتباهات رایج در بازاریابی از زبان دیوید اگیلوی در کتاب اعتراف های یک تبلیغاتچی استفاده کرده باشید. لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و اگر کتاب مفیدی در این زمینه می شناسید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

حتما بخوانید :  چطور آگهی تصویری و نوشتاری و تبلیغات تلویزیون بسازیم

در پست بعد به شما می‌گوییم چگونه یک آگهی تبلیغاتی بنویسیم. به جرات میتوانیم بگوییم نوشته بعدی بسیار کارآمد و مفید است و شما حتی می توانید برای تولید محتوا از نکات این پست استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید