کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

دستیار صوتی معروف اپل، یعنی “سیری” و “الکسا” شرکت آمازون، همگی از نمودهای هوش مصنوعی یاAIاند. که در دیجیتال مارکتینگ بسیار پرکاربرد است
کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ- آژانس بازاریابی آپکاد
فهرست
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

هوش مصنوعی یکی از شاخه‌های حوزه علوم رایانه‌ای است که تلاش می‌کند ماهیت هوش را درک کرده و ماشین هوشمند جدیدی تولید کند که بر اساس داده‌هایی که به آن داده می‌شود دقیقاً مانند انسان‌ها فکر کند، پاسخ دهد و وظایفی را اجرا کند. برخی از فعالیت‌های مرتبط با هوش مصنوعی مانند رباتیک، تشخیص گفتار، تشخیص تصویر، پردازش زبان طبیعی و حل مسئله، بسیار فنی و تخصصی هستند.

امروزه از دستیار صوتی معروف اپل، یعنی “سیری” گرفته تا “الکسا” شرکت آمازون، همگی از نمودهای هوش مصنوعی یاArtificial Intelligence اند. مدیر عامل کمپانی های تسلا و اسپیس اکس، ایلان ماسک (Elon Musk) نیز هشدار داده که هوش‌مصنوعی می تواند به ایجاد ربات های دیکتاتوری منجر شود که بشریت را تحت سلطه خود درآورند.

اگر عصر حاضر را در نظر بگیریم، ما از عصر فیسبوک، اینستاگرام و یوتیوب به دنیای موتورهای جستجوی صوتی فعال،خانه های هوشمند، فناوری های تشخیص چهره در گوشی های هوشمند و دنیای دیجیتال مارکتینگ نقل مکان کرده ایم.

هوش مصنوعی، بازاریابی آنلاین و دیجیتال مارکتینگ دست به دست هم پیش می‌روند. هوش مصنوعی داده‌هایی را در اختیارمان قرار می‌دهند که با تجزیه و تحلیل آن، اعمال و درک آن، می‌توان استراتژی مناسبی برای بازاریابی آنلاین خود انتخاب و تعریف کنیم. با پیشرفت این موضوع، استراتژی‌های بازاریابی آنلاین برای مشتریان با ارزش شرکت‌ها بهبود خواهد یافت.

در واقع تعریف دقیق از هوش مصنوعی به شرح زیر است هوش مصنوعی مجموعه‌ای از کدها یا ترکیبی از کد و سخت افزار است که باعث می‌شود، دستگاه دیجیتالی به مرور زمان مفاهیم مختلف را یاد بگیرد، و مانند انسان یا حتی بهتر از انسان پاسخ دهد.


رابطه بین هوش مصنوعی و بازاریابی دیجیتال

 بازاریابان و مشتریان باید از هوش مصنوعی، ابزارها و فناوری های آن برای خودکارسازی کار و کاهش تلاش های دستی خود استفاده کنند.

در زیر به چند مورد از رابطه های هوش مصنوعی و دیجتال مارکتینگ می پردازیم

تجربه کاربری(ux) بهتر با هوش مصنوعی

مهم‌ترین بخش یک استراتژی بازاریابی آنلاین برای یک آژانس دیجیتال مارکتینگ موفق این است که تجربه کاربری  عالی برای مشتریان بر جای بگذارید. با این کار مشتریان خود را تبدیل به مشتریان وفادار می‌کنید. هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های مفیدی از رفتار گذشته کاربران جمع‌آوری کند .

مطمئنن تا الان دیده اید که با وارد شدن به سایت، پیشنهاد های مرتبط با خرید های قبلی تان در صفحه اول سایت نمایان خواهند شد، در قسمت جستجوی سایت، کلید ها و واژه های جستجو شده نمایان خواهد بود، و همچنین در ستونی خرید های مشابه دیگر کاربران به شما نشان داده خواهد شد.

این تکنیک ها بسیار تاثیر گذار خواهند بود. برای مثال، اگر از اینکه چه نوع هدفونی برای شما مناسب خواهد، مطمئن نیستید، آماوزن به شما پیشنهاد هایی خواهد بود که می تواند بسیار به شما کمک کند. بنابراین احتمال آنکه شما از میان پیشنهاد های احتمالی سایت، بر روی گزینه ای کلیک کرده و خرید خود را دنبال کنید، بالا است.

در این زمینه، هوش‌مصنوعی به کمک شما خواهد آمد و با پیشنهاد های مرتبط با کالای مورد نظر شما، شما در امر خرید یاری خواهد کرد. فرآیند هوش‌مصنوعی این فرضیه را به وجود می آورد که چه چیزی امکان دارد رخ دهد که این امر، تجزیه و تحلیل پیش بینی نام دارد. در مرحله بعد از آن، هوش مصنوعی سبب می شود تا خرید شما به مرحله انتهایی برسد ( برای مثال با پیشنهاد های آمازون یا پیشنهاد های داده شده بر اساس خرید های دیگر مشتری ها) امر خرید سبب خواهد شد. این پروسه تحلیل توصیفی نام دارد.

محتوا و بهینه سازی برای موتورهای جستجو(SEO)

محتوا همیشه مهمترین و بهترین فاکتور مدل های موفق بازاریابی بوده و هست.

به لطف استفاده از (AI) ,محتوا نه تنها می تواند با کیفیت تولید شود بلکه می تواند به بازار هدف خود هدایت شود.

هوش مصنوعی به کار آفرینان کمک می کند محتوایشان را راحت تر به دست مخاطبان مورد نظر و هدف آن کسب و کار برسانند.

همچنین کمپین های تبلیغاتی در این خصوص با دقت و تمرکز بالاتری صورت می پذیرند.

اغلب الگوریتم های (AI) از اطلاعات عادت مخاطب ,رفتار موقع خرید و الگوریتم های واکنشی مخاطب استفاده میکنند.

شبکه نمایشی Netflix یکی از بزرگترین ارایه دهندگان خدمات رسانه ای در جهان,از AI  برای نشان دادن محتوای ویدئویی به مشترکین خود استفاده می کنند.

%۸۰ درصد آنچه در Netflix مشاهده می شود,به دلیل توصیه های هوش مصنوعی (AI) است.

طراحی سایت:

هوش مصنوعی بر اساس ورودی  هایی همچون محتوا، تصاویر، طرح صفحات و سایر اطلاعات مورد نیاز، سایت را در عرض چند دقیقه می سازد.  به کمک این فناوری لازم نیست دانشی در مورد برنامه نویسی داشته باشید. ایده طراحی سایت توسط خود فرد در عرض چند دقیقه، بسیار جذاب است.

همچنین تکنولوژی جستجوی صوتی امروزه یک فرصت عالی به کمک AI در بازاریابی اینترنتی است که می‌تواند نتایج سریعتری را دریافت کند. شرکت‌ها هم اکنون می‌توانند سایت خود را به همراه همکاران مجازی مانند الکسا، Google Home و SIRI طراحی کنند.

اگر این کار را به درستی انجام دهید، می توانید نام تجاری خود را به عنوان اولین نتیجه در جستجوی صوتی در مرورگرها، که واقعا می تواند با تشخیص نام تجاری کمک کند، برجسته کنید

بازاریابی با کمک هوش مصنوعی

هر زمان که یک کاربر در اینترنت به مرور صفحات می پردازد، داده های جدیدی ایجاد شده و برای تحلیل هوش مصنوعی جمع آوری می شوند. این داده ها، اطلاعاتی از قبیل نیازهای کاربر، رفتارها و اقدامات آتی او را افشا می کند. بر مبنای این اطلاعات، بازاریابی می تواند برای تامین مرتبط ترین اطلاعات بهینه سازی شود.

این نوع از الگوریتم هایی که به واسطه هوش مصنوعی ایجاد می شوند شیوه های متداول و فعلی در بازاریابی را به چالش خواهد کشید. حتی می توان گفت الگوریتم های یادگیری ماشین می تواند به بازاریاب ها کمک کند تا بتوانند آن قشر از مشتریان که در حال ترک و جدا شدن از برند و رفتن به سوی رقبا هستند را، شناسایی کند.

در واقع ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در این حوزه، می توانند در زمینه جمع آوری داده ها، ایجاد یک مدل پیش بینی کننده، تست و تایید اعتبار آن مدل بر روی مشتریان واقعی، کمک کننده و مفید باشد.

استفاده از ربات های چت (ChatBots)

یکی دیگر از راه هایی که هوش مصنوعی به ما در شخصی سازی تجربه کاربری کمک می کند، چت بات است. به کمک چت بات ها، هوش مصنوعی می تواند شما را دقیقا به آن چیزی که می خواهید، سوق دهد. این امر مثل این است که شما به دکتر خود در هر زمانی که بخواهید، دسترسی داشته باشید.

پذیرش کننده شما از نشانه ها و علائم تان سوال می کند و اینگونه وضعیت شما سنجیده خواهد شد. این امر را می توان به یک فیلتر تشبیه کرد. اگر علائم شما خفیف باشند، پذیرش کننده شما را به داروخانه جهت استفاده از داروهای بدون نسخه هدایت می کند. اگر پذیرش کننده تشخیص دهد که علائم شما حاد است، یک قرار ملاقات با دکتر برای شما تنظیم می کند.

 با سوال و جواب، چت باکس نیاز شما را تشخیص داده و شما را به یک مشاوره آنلاین و یا صفحه مورد نظرتان هدایت می کند. استفاده از چت بات سبب شده تا جستجوهای شما در وب کاهش پیدا کرده و سریعتر به هدف تان برسید.

از آنجایی که اطلاعات در حال حاضر به راحتی قابل دسترس است، سایتی که نیاز به کلیک کردن های زیادی در صفحات خود دارد، جذابیت کمتری دارد. سایتی در این زمینه موفق است که بتواند خواسته شما را تشخیص داده و از بین گزینه های موجود، به نیاز و خواسته شما تا حد امکان سریع و دقیق پاسخ دهد. بنابراین چت بات ها نه تنها تجربه کاربری را بهبود نمی بخشند، بلکه باعث شده با افزایش بهره وری از طریق مکالمه، کسب و کار را رونق بخشد.

استفاده از تشخیص تصویر از طریق هوش مصنوعی برای بیشینه سازی نرخ بازگشت سرمایه(ROI)

اگر اخیرا از عکس های گوگل استفاده کرده باشید، ممکن است به این مورد اشاره کنید که سیستم در شناسایی و تشخیص افراد و تصاویر چقدر خوب شده است. پیش از این، تشخیص تصویر تنها محدود به شناسایی اجزا جداشده در یک تصویر بود. اما با استفاده از هوش مصنوعی – که با استفاده از نرم افزار قابل اجرا و استفاده است، اکنون این امکان وجود دارد تا توصیف دقیق تری از یک تصویر به دست بیاید.

این تکنولوژی می تواند به روش های مختلفی برای بخش های متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد. برای بانکداری و بخش مالی، تشخیص تصویر با استفاده از هوش مصنوعی می تواند برای تسریع فرآیندهای پرداختی و ارتقای امنیت مشتری به کار گرفته شود. رسانه های اجتماعی یکی از منابع عظیم تصویرها می باشند. بدین صورت که نرم افزار هوش مصنوعی در رسانه های اجتماعی به دنبال تصویر خواهد گشت و آن را با کتابخانه و منبع بزرگی از تصاویر مقایسه می کند تا نتایجی را از آن استخراج کند.

بسیاری از فروشگاه ها از نرم افزار تشخیص چهره استفاده می کنند تا مشتریان را در بازدیدهای درون فروشگاه ردیابی و دنبال کنند و این ویدئوها را به پروفایل های مشتریان متصل کنند. دانستن اینکه فرد چگونه خرید می کند، شما را قادر می سازد تا پیام های فردی هدفمند بیشتری را ایجاد و به دست مشتریان برسانید.

 از سوی دیگر نرم افزار تشخیص چهره همچنین می تواند به عنوان یک ابزار اندازه گیری مورد استفاده قرار بگیرد.  اکنون شما می توانید نرخ بازگشت سرمایه (ROI) آفلاین را برای کمپین های آنلاین خود ردیابی کنید.

تولید محتوا

خلق محتوا توسط هوش مصنوعی کاربرد دیگری است که بازاریاب ها از آن بهره می برند، به گونه ای که پیش بینی شده است تا سال 2018 در حدود 20% از محتوای کسب و کارها توسط ماشین ها نوشته شوند. این در حالی است که ابزارهای هوش مصنوعی می توانند به صورت خودکار محتوای ایمیل، پیام ها یا گزارش های شخصی سازی شده ایجاد کنند و یا به مرتب سازی محتوا برای رسانه های اجتماعی بپردازند.

در کنار این ها هوش مصنوعی حتی می تواند به شما کمک کند تا بر مبنای اینکه بازدید کننده چگونه با شرکت شما تعامل داشته است، قادر باشید از طریق وبسایت یا واحد حمل و نقل، مرتبط ترین محصولات یا محتوا را به نمایش بگذارید.

استفاده از واقعیت افزوده

یکی دیگر از کاربردهای استفاده از هوش مصنوعی در زمینه بازاریابی دیجیتال، استفاده از واقعیت افزوده (Augmented Reality) یا AR است.”

درواقع واقعیت افزوده سبب آسان نمودن تصمیم خرید برای مشتریان خواهد شد به طور موثری واقعیت افزوده درآمد کسب و کار شما را افزایش خواهد داد. هرچه مشتری از محصولات اطلاعات بیشتری داشته باشد و بتواند تجربه استفاده محصول را در موقعیتی حقیقی داشته باشد، حس اطمینان بیشتری برای خرید آن خواهند داشت

اگر ما بخواهید محصولی رابخرید ، استفاده از واقعیت افزوده به این معناست که قبل از خرید، تجربه دیداری و حسی از آن داشته باشد تا بتوانید با اطمنیان خاطر بیشتری نسبت به خریداری آن اقدام کنید. اگر بتوان قبل از خرید محصول شرکتی را حس یا تجربه کرد، قطعا خریدار با اطمینان خاطر بالاتری اقدام به خرید آن خواهد کرد. این تجربه به این معنا است که مثلا شما اگر می خواهید خودرویی خریداری کنید، قبل از خرید قطعی تان بتوانید آن را تست کرده تا از کارایی آن اطمینان حاصل کنید، نه اینکه تنها به خواند جزییات فنی و ظاهری آن بسنده شود.

اگر مایل هستید راههای کسب درآمد از VR را بدانید اینجا را کلیک کنید.

امیدواریم که مطالب این مقاله  بتواند دید جدید از  فعالیت ها دیجیتال مارکتینگ در ذهن شما ایجاد کرده باشد لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با آپکاد در میان بگذارید .

مطالب جذاب بیشتری بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام!

لطفا نام کاربری و پسورد خود را برای ورود وارد نمایید